Hükümet bilgisayarlarının iyi korunduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu haberimiz fikrinizi değiştirecek...

ABD'de faaliyet gösteren Finjan adlı güvenlik firması, geçtiğimiz günlerde yeni bir botnet ortaya çıkarttı. Finjan'ın tespit ettiği ve izini sürdüğü botnetin Şubat 2009 yılından beri aktif olduğu ve merkezleri Ukrayna'da olan 6 kişilik bir ekip tarafından kontrol edildiği ortaya çıktı. Botnet'in tam 1,9 milyon PC'yi elinde bulundurduğu ve bu PC'leri DDoS saldırıları, virüs yaymak ve toplu halde istenmeyen e-posta göndermek için kullanıldığı tespit edildi.

Ukraynalı grubun ayrıca zaman zaman botnet'i başka siber suçlulara da kiraladığı ortaya çıktı. Fakat en ilginç bulgu, bu 1,9 milyon PC arasında ABD hükümetine bağlı olarak çalışan farklı departmanlara ait bilgisayarın da yer alıyor olması. Uzmanlar siber suçluların bu PC'leri ele geçirmek için özel çaba sarf etmedikleri fakat yaydıkları virüsler sonucunda tesadüfen ABD hükümetine ait PC'leri de ele geçirince, içerisinde bulunan bilgileri de ayrıca sattıkları tahmin ediliyor.

Bu olay ABD'de önemli tartışmaları da birlikte getirdi. Korsanların hiç çaba göstermeden devlet PC'lerini ele geçirmelerinin skandal olduğunu savunanların sayısı hiç de az değil...

Kaynak: CHIP

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 264
favori
like
share