Muhabbet kuşu hastalıkları - Tedavileri - Hastalık türleri

Soğuk algınlığı

Belirtileri: Soğuk algınlığı muhabbet kuşlarında çeşitli derecelenmeler içinde görülür. Hafif geçen soğuk algınlıklarında* kuş tüylerini kabartır. Eskisi kadar hareketli oyuncu değildir. Çoğunlukla tüylerini kabartmış bir durumda* kafesin bir köşesine çekilip uyuklar. Daha aşırı durumlarda yeme karşı tümüyle ilgisizlik* soluk almada güçlük ve hatta kendini kaybetme durumları görülebilir.

Nedenleri: Muhabbet kuşları* yüksek ve düşük ısıya karşı dayanıklı varlıklardır. Isı değişimlerine de ani olmamak koşuluyla tahammül gösterebilirler. Bununla birlikte* kafeslerin açık pencere ve kapılar arasında bırakılması* içinde bulunduğu sıcak odadan soğuk bir yere aktarılması* salmaların köşe köşe rüzgarlarına hava akımlarına açık yerlere kurulması* bütün bir geceyi ıslak tüylerle geçirmeleri gibi nedenlerle soğukalgınlığına tutulabilirler.

[COLOR="yellow"]Önlenmesi: İlk önlem olarak kuş sıcak bir yere* tercihen özel donanımlı hasta kafesine alınmalıdır. İçme sularına damlatılacak bir iki damla eriyikle hafif durumlar için etkili tedavi sağlanmış olur. Muhabbet kuşlarının fazla su içmedikleri göz önune alınarak* onları susatmak amacıyla* ağızlarına bir damla bal damlatmakta yarar vardır. Kuş hastalığın belirtileri üzerinden atmaya başladığında* sevdiği yiyeceklerle güçlendirilmelidir.

[COLOR="yellow"]Nezle

[COLOR="yellow"]Belirtileri: Muhabbet kuşunun aksırması* burnunda ve gözlerinde akıntının başlaması* nezleninsolunum güçlüğü en bariz belirtisidir. Bu durum giderek kuşun burun deliklerinin tıkanmasına* çekmesine neden olur. Eğer önlem kısa zamanda alınmazsa hastalık kafeste veya salmada bulunan kuşlarada kolayca yayılarak daha büyük boyutları ulaşır.
[COLOR="yellow"]
Nedenleri: Üşütmeyle büyük bir bağlantısı olmakla birlikte mikrobik bir hastalıktır. Soğuk algınlığını nedenleyen etkenler nezle yol açabileceği gibi* nezle bir kuşun kafes içinde bulunmasıyla* onun göz* burun veya ağız akıntısındanda diğer kuşlara geçmesi olasıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3020
favori
like
share