Ata Modeli Maket Uçak Yapımı - Ata Modeli Maket Uçak


Ata model uçağın yapılması ve uçurulması hakkında teknik bilgileri şekiller ile açıklamayı amaçladık. Model uçağının planı toplu iğne batacak şekilde düz bir zemin üzerinde gerdirerek dört bir köşesinden tutturunuz. Planın bozulmasını istemiyorsanız plan üzerine şeffaf naylon seriniz. Model uçağın yapımında gerekli olacak çekiç, eğe, kıl testere, maket bıçağı ve toplu iğne gibi malzemeleri hazırladıktan sonra, model uçağın yapımında kullanılacak ıhlamur çıtaları zımpara ile temizleyin. Planı dikkatle inceleyiniz.KANAT İNŞAATI:

a) Kanat (Sinir) profillerini lazerle kesilmiş ıhlamur levha üzerinden maket bıçağı ile keserek çıkartınız.

b) Kanat inşaatını yapmak için 2x4 ölçüsünde olan çıtaların birini hücum kenarı oval,diğerini firar kenarı için üçgen hale zımpara ile getiriniz. Plana toplu iğneler yardımı ile monte ediniz.

c) Hazırlanmış olan kanat profillerinizi 90º lik açılarla planın üzerindeki yerlerini ölçerek hücum ve firar çıtalarına tutturunuz.d) Profillerinizin alt ve üstündeki 2x2 ölçüsündeki lonjoron çıtalarını yerlerine takınız kanat uçlarını ve destek üçgenlerini ıhlamur levha üzerindeki yerlerinden kesip yapıştırınız.

e) Hazırlamış olduğunuz kanat inşaatını zımpara ile tesviye ederek pürüzsüz hale getiriniz. Sağ ve sol kanatları planlardaki işaretli yerlerden kesip orta kanadı toplu iğne ile sabitleyiniz. Sağ ve sol kanat uçlarından 6 cm yükseklikteki destek parçalarını koyarak , üçgenler ile birlikte yapıştırınız.

YÜKSELİŞ VE DÖNÜŞ DÜMENİ İNŞAATI

Resimde olduğu gibi yükseliş ve dönüş dümeni 2x2 mm kalınlığındaki çıtalardan oluşmaktadır. Plandaki ölçülere göre keserek toplu iğne yardımı ile yapıştırınız. Kurumaya bırakınız.

MODEL UÇAĞIN KAPLANMASI

Size verilmiş olan kaplama kağıdını kanat, yükseliş ve dönüş dümenlerinden 5 mm fazla keserek, kaplama kağıdını hazırlayınız. Kaplamaya modelimizin alt kısmından başlayarak, hücum ve firar çıtalarına zamk sürerek gerdiriniz. Aynı işlemi kanat üzerinde de uygulayıp fazlalıkları jiletle kesiniz. Dönüş ve yükseliş dümenini çıtaların yüzeylerine zamk sürerek gergin bir şekilde yapıştırınız.Kaplama işlemi bittikten sonra kaplamaları pamuk ile ıslatınız kuruması için resimde olduğu gibi kanat ve dümenleri düzgün bir zemin üzerinde kalıba koyunuz.GÖVDE VE MODELİN MONTESİ

Gövde çıtasını plana göre kesip, 2 ayrı parçadan oluşan plastik gövde burnu ile yapıştırınız. Kanadı gövdeye lastikle monte ediniz. Dönüş dümenini yükseliş dümeninin üzerine 90º lik bir açı ile yapıştırınız. Birleştirdiğiniz parçaların gövde üzerine, kanada ve yere paralel olmasına dikkat ediniz.MODELİN KONTROLLERİ VE UÇUŞ AYARLARI

a.Ata model uçağının plandaki (Center Gravity) ağırlık merkezinin yerinde olup olmadığını kontrol ediniz. Dengeleyebilmek için modelin burnundaki safra yuvasına ağırlık ekleyiniz.


b.Modele önden bakıldığında kanat ve yükseliş dümeninin bir birine paralel olduğunu görünüz. Uçuş ayarları için kutunun üzerine bakınız.


c.Model uçağınızı rüzgarlı havalarda atmayın.Modeli ağırlık merkezinden tutarak rüzgar içine, yere paralel olarak süzülecek şekilde iterek bırakınız.Model uçağınızın kanat ve gövdesi yere paralel bir şekilde uçuyorsa uçuş ayarları tamamdır.


d.Model uçağınız elden bırakıldığında yere doğru pike yapıyorsa kanadınızın önüne(hücum kenarı ve gövde arasına) ince ıhlamur veya benzeri parça koyarak hücum açısını artırınız (pike düzelinceye kadar).

e.Model uçağınız elden bırakıldığında yukarı doğru yunuslama yaparak
uçuyorsa kanadınızın arkasına(firar kenarı ile gövde arasına) ıhlamur veya benzeri parça koyarak modelinizin uçuş ayarlarını yapabilirsiniz.


UYARILAR
1. Modelimizin yapımında yapıştırıcı olarak ahşap tutkalı, japon yapıştırıcısı veya uhu kullanabilirsiniz.


2. Kullanmış olduğunuz zamkların ağzını açık bırakmayınız.Kaynak: Türk Hava Kurumu

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4088
favori
like
share
birikinokta Tarih: 11.02.2011 10:47
klarnet1995 kardeş sana soran oldumu sen ne yapabilirsin diye.arkadaşlar insanlık yapmışlar ilgilenenlere fikir vermek için paylaşmışlar.niçin kötülemeye çalışıyorsun.adından belli ne olduğun üfleyeyimde ne ses çıkarsa çıksın.ZART desede en iyi sesi sen çıkarırsın belli.daha iyi yapabildiklerini sende paylaşta bizlerde taktir edelim ve sendende birşeyler öğrenelim.dahada geliştirelim kendimizi.bu yazıyı hakaret olarak algılama lütfen.oraya kötü yazman hiç şık olmamış sadece onu belirtmek istedim.planör yapabileceğini yazmışsın,eğer yaptıysan paylaşırsan sevinirim bende ilgileniyorum planörle belki ufkumuzun genişlemesine yardımcı olursun.sağlıcakla kal...
klarnet1995 Tarih: 13.08.2009 22:18
kötü

ben daha iyisini yaparım mesela planör yapabilirim
...................................................