Kâbus nedir?Kabuslara korku rüyaları veya REM (rapid eye movements) kabusları da denir. Rüyada korku durumu ile görülen uyku bozukluklarıdır. Bu bozukluğu yaşayan kişiler, defalarca uyanıp uzun süreli, tehdit edici ve korkutucu rüyalar hatırlarlar. Maalesef kabus ifadesi bazen, Pavor nocturnus için de kullanılır. Halbuki her ikisi farklı fenomenlerdir.

Epidemolojik Değerlendirme

Toplumun aşağı yukarı %5’lik kısmı güncel, bir diğer %6’lık kısmı geçmişte yaşanan kabus tecrübelerinden bahsediyorlar. Kabus, çocuk yaşlarda daha sık görülmektedir: Tüm çocukların dörtte birinin böyle bir durumla karşı karşıya olabileceği tahmin ediliyor. Kabusu yaşama sıklığı ve seyir şekli kişiden kişiye farklıdır. Bazı kişiler haftada hatta bir gece içinde birkaç kabustan bahsetmektedir. Bazı kişilerde ise nadiren ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda bu bozukluk çoğu zaman kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Kabusların devam etmesi veya yetişkinlik çağında ortaya çıkması halinde, bu bozukluk yıllar boyunca devam edebilir.

Kabus rüyaları görenlerin yarısında bu bozukluk 10 yaş öncesi, daha doğrusu üçte ikisinde 20 yaş öncesinde ortaya çıkmaktadır. 5 yaş civarında bir yığılma tespit edilmiştir. Bundan sonra ise kabuslarda bir azalma görülmektedir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 421
favori
like
share