Eşek arısı sokmasına karşı önlemYaz, güneş, arı sokması: Şimdi, bilhassa da çocukların rahatsız edici ve ısrarcı eşek arılarından korktuğu dönem. Haklı olarak. Çünkü eşek arısı sokması çok acı vericidir ve korkunç derecede kaşıntı yapar. Çoğu insan için bu arı sokması zararsızdır, ancak uyuşmazlık var ise ağır alerjik şoklara sebebiyet verebilir. Ancak ne yapmanız gerektiğini biliyorsanız, bu durum önlenebilir.

Eşek arıları, arılar ve yaban arılar sadece kendilerini çok tehdit altında hissettiklerinde, sokarlar. Bilhassa insanlar telaşlı hareketler yaptığında, onlara doğru üflediğinde veya onlara vurduğunda. Fakat çocukların korktuklarında arılara vs. karşı verdikleri tepkiler de bunlardır. Bu nedenle de çocukları yetişkinlerden daha fazla sokarlar.

Eşek arısı sokmasına karşı tavsiyeler

Bir eşek arısı yaklaştığında sakin ve yavaş hareket edilmelidir. Hiçbir zaman bir böceğe vurmaya çalışılmamalı, çünkü o zaman sokarak kendini korur. Örneğin bir eşek arısı çocuğun üstüne konduğunda çok dikkatlice oradan sıyırmalısınız. Kapalı mekanlarda eşek arısını bir bardağa hapsedip sonra o bardaktan açık havaya salabilirsiniz.

Yonca, yabani hindiba ve kasımpatıların bulunduğu çayırlarda çocuklar ve yetişkinler sadece ayakkabılarla dolaşmalılar, çünkü böcekler oralarda bal özü ararlar veya küçük toprak deliklerinin içine kendilerine yuva yaparlar.

Keskin parfümler, içecekler ve gıdalar da böcekleri çeker. Düşmüş bir lolipop veya bir parça dondurma eşek arılarını çok çabuk çeker ve bu nedenle hemen çöpe atılmalıdır. Gıda malzemesinin üstü mümkün olduğunca örtülmelidir.

Böcekler içecek kutularının içine girmeyi severler. Bu nedenle bu tür içecekler en iyisi kamış ile içilmeli veya bir bardağa boşaltılmalıdır. Çocukların yemekten sonra ağız kenarındaki yemek artıklarını temizlemeleri de önemlidir, çünkü bu böcekler oralara konmayı severler artıkları emmek için.

Çocuk sokuldu ise ne yapmalı?

Tüm önlemlere rağmen çocuk sokuldu ise, yapılması gereken ilk iş: Sakin kalın ve çocuğu da sakinleştirin. Eşek arısının soktuğu yara yerinin üstü soğutucu bir kompres veya soğuk ve ıslak bir bezle soğutulmalıdır. Örneğin sokulan yerin çok şişmesi gibi alerjik reaksiyon belirtileri var ise, hemen bir doktora başvurulmalıdır (Acil doktor 112).

Arı çocuğun ağzının içini sokarsa, soğutmak için sürekli buz emmeli, elinizin altında yok ise boğazına soğuk bir bez sarmalısınız ve de hemen doktora başvurmalısınız, aksi takdirde boğulma tehlikesi vardır

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 14576
favori
like
share
İCEMİNE Tarih: 29.04.2009 23:52
saol canım vermiş olduğun bilgiler için