Bir yıldız ölürken neler olur? Dr. Don Goldman, Wolf-Rayet yıldızının ölüme giden yolculuğunu teleskobuyla görüntüledi. Güneşin 20 katı kütleye sahip olan Wolf-Rayet yıldızı kozmik bir baloncuğun merkezinde uzayda salınıyor.
Etrafındaki bu kozmik baloncuk yıldızın ölüm yolculuğuna işaret ediyor. Zira, bu yıldız ölürken, gaz her tarafa yayılıyor ve bu gazlar sarmallar oluşturarak bir baloncuk yaratıyor.


Sonunda ise bir süpernova olarak patlayacak.
Resmi orjinal boyutunda görmek için buraya tıklayınız.

Enerjisi biten Büyük Yıldızların şiddetle patlaması durumuna süpernova deniliyor. Bir süpernovanın parlaklığı Güneş'in parlaklığının yüz milyon katına varabiliyor.


Goldman muhteşem görüntüyü nasıl yakaladığını şöyle anlatıyor:
"Sabahın erken saatlerinde üstümde pijamalarla Kaliforniya'daki yerimden, Güney Avustralya'daki gözlemevine bağlı olan bilgisayarıma verileri aldım. Teleskobu söz konusu cisme odaklayarak, takip edebiliyor ve uzaydaki yolculuğunu görüntüleyebiliyorum. S308 olarak bilinen bu nesne, ölen bir yıldızdan yayılan gazın sarmal yaparak oluşturduğu bir 'kozmik baloncuK'. Mükemmel bir şekle sahip değil, çünkü tek tip olmayan bir form alarak böylece alışılmadık şekillere ve kalıplara girebilecek. Sonunda bu yıldız bir süpernova olarak patlayacak."
Michigan Teknoloji Üniversitesi'nden astrofizikçi Dr Robert J Nemiroff, sıcak, büyük bir yıldızdan kaynaklanan hızlı rüzgarlarla şiştiği için kozmik baloncuğun devasa olduğunu belirtiyor.
Kozmik baloncuk 60 ışık yılı çapına sahip ve 70 bin yaşında.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 389
favori
like
share