Sedat Simavi Kimdir - Sedat Simavi Resimleri - Sedat Simavi Biyografisi - Sedat Simavi Hakkında
sedat simavi

1.
türkiye'de yüksek tirajlı gazeteciliğin temellerini atan gazeteci, yazar ve karikatürist.

1898'de istanbul'da doğdu. babası samsun mutasarrıfı hamdi bey'di. anne tarafından dedesi eski sadrazamlardan saffet paşa'dır. orta ve lise tahsilini kadıköydeki saint joseph fransız okulu ile galatasaray lisesinde yaptı. 1912'de galatasaray lisesi'ni bitirdi. ayrıca galatasaray lisesinde tarih öğretmenliğinde bulundu. bu kısa hizmetten sonra yazı hayatına atıldı.

inci, diken, karikatür gibi mizah dergileri yayınladı. 1916'da haftalık olarak yayımlamaya başladığı hande dergisiyle basın hayatına başladı. 1917'de pencere ve casus isimli ilk konulu türk filmlerini yönetti. 1920'de dersaadet adıyla günlük bir gazete çıkardı; kurtuluş savaşı yıllarında yayınladığı güleryüz isimli mizah dergisiyle kuvayi milliyecileri destekledi. 1921-1930 yılları arasında hanım, hacıyatmaz, yıldız, meraklı gazeteci, yeni kitap, arkadaş gibi çok sayıda dergi yayımladı. 1933'te çıkardığı haftalık yedigün ve 1935'te devraldığı karagöz isimli dergilerin yayımını uzun yıllar sürdürdü. 1946'da türkiye gazeteciler cemiyeti'nin kurucuları arasında yer aldı ve 1949'a kadar başkanlığını yürüttü.

1 mayıs 1948'de hürriyet gazetesini kurdu ve baş yazarlığını yaptığı bu gazeteyi türkiye'nin en çok okunan gazetesi durumuna getirdi. mizah alanında da eserler veren simavi'nin yeni zenginler (1918) ve kadınlar saltanatı (1920) isimli karikatür albümleri vardır. sedat simavi devrinin en ünlü haftalık dergisi olan yedigün çıkarmış, böylece türk basın hayatına mecmuacılıkta büyük yenilikler getirmiştir. ayrıca hürriyet gazetesini kurarak basın hayatında ileri bir hamle sağladı. hayatının sonuna kadar da gazeteci olarak "hürriyet"te başmakaleler yazdı.

sedat semavi 11 aralık 1953'te istanbul'da öldü.

sedat simavi'nin gazetecilik dışında da çeşitli eserleri vardır; fuji-yama adıyla bir roman, ceza ve hürriyet apartmanı adıyla 2 piyes yazmıştır. hürriyet apartmanı 1945'te filme de çekilmiş. talat artemel başrolünü oynamıştır. *
Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 548
favori
like
share