Eğer otomobiliniz son günlerde fazla yakıt tüketmeye başlamışsa vakit geçirmeden servisinizin yolunu tutun. Çünkü birkaç küçük önlemle yakıt tüketimini kontrol altında tutabilirsiniz.

Tedbirinizi almadan önce otomobilinizdeki onarılması gereken yerler hakkında teşhisinizi doğru koyun. Bazı basit onarım teknikleri ile aşırı yakıt tüketiminde tasarrufu kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Bütün iş bunun yöntemini iyi bilmekte yatıyor.

Aracınız fazla yakıt harcıyor mu? Otomobilin konforu, çekişi, aksesuarlarının nasıl olduğundan önce, belki de ilk sorulan soru bu. Çoğumuz, süper ama kilometre başına fazlaca yakıt tüketen bir otomobille dolaşmak istemez. Lüksünün yanında, yakıt tüketimi de otomobillerin tercih edilirliğini arttırıyor. Öte yandan hep merak edilen konular, aracın ne kadar benzin yaktığı, eğer fazla yakıyorsa bunun nedenleri ve yakıt tüketimini en aza indirmenin yolları oluyor. Örneğin aşağıdaki belirtileri hissettiğinizde, aracınızın fazla yakıt yaktığını anlarsınız.

Nasıl anlayacaksınız?
" Motorun çekişinde azalma olur.
" Egsoz gazı siyah, göz yaşartıcıdır, benzin kokar.
" Egsoz kuyruk borusu içinde karbon isi oluşur.
" Egsozda patırtılı sesler olur
" Motor soğukken kolay, sıcakken güç çalışır.
" Bilinen miktarda benzinle yapılan kilometrede azalma olur.

Aracınızın fazla yakıt yakıp yakmadığının tespitini yapmak için, bir litre benzinle kaç kilometre yol gittiğinizi bilmeniz gerekiyor. Bunun için yakıt deponuzu, tabanca otomatik olarak yakıtı kesinceye kadar doldurun. Bu sırada kilometre saatinizi okuyun.

Diyelim ki; 58.500 km.'de olsun belirli bir yol gittikten sonra aynı istasyonda ve aynı tabancadan yine tabancanın otomatik durmasını esas alarak deponuzu bir kere daha tam doldurun. Kaç litre benzin aldığınızı bir kenara yazın. Kilometre saatini tekrar okuyun. Toplam kilometre 58.750 ve deponun aldığı benzin 25 litre olsun.

Şimdi toplam kilometreden, ilk toplam kilometreyi çıkartırsak (58.750-58.500=250) gittiğimiz toplam kilometre bulunur (250 km). Bunu aldığınız yakıt miktarına böldüğünüzde (250:25=10) aracınızın bir litre yakıt ile kaç kilometre yol gittiği ortaya çıkar.

Bir araçta yakıt tasarrufundan bahsetmeden önce, fazla yakıt harcamasının nedenlerini açıklamak yerinde olur. Aracın fazla yakıt harcamasının nedenlerini iki grupta toplamak mümkündür. Birincisi araçtan kaynaklanan kusurlar, ikincisi ise sürücüden kaynaklanan kusurlar.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 427
favori
like
share
ByStranqe Tarih: 11.06.2005 19:52
ßİLqi İçiN Te$eKKüRLer Abi
~Eysem~ Tarih: 07.06.2005 09:52
6 silindirli bir arabanın oturupta benzin hesabı yapılmazki, teşekkürler arkadasım bilgiler için
gezgin06 Tarih: 07.06.2005 08:48
arkadaşlar ben ne yapsam yinede fazla yakıyo 2300cc ama verdigi tat herşeye deger dogrusu ama yinede verdigin bilgiler için cok sagol
BarutÇu Tarih: 06.06.2005 16:25
bilgiler için teşekkürler dostum, değinmeden geçemiyeceğim:

Birincisi araçtan kaynaklanan kusurlar, ikincisi ise sürücüden kaynaklanan kusurlar.

Sürücüden Kaynaklanan kusurlar daha çok ön planda günümüzde :23:
MARDINLI1986 Tarih: 06.06.2005 15:28
bilgiler icin tesekkürler