YönetmenNecati Sönmez,
SenaryoZeZe Film,
Asma'a Al Ghoul

Oyuncular
Asma’a Al Ghoul, Fayez El Sersawi, Aum Ibrahim Joha, Ebtesam Al Samouni, Abdallah Al Ghoul

Filmin Türü Belgesel, Savaş

Orijinal AdıGazze’nin Yarası
Yapımcı FirmaZeZe
FilmYapım Yılı2009
Yapım Ülkesi Türkiye,
FilistinOrijinal DiliArapça, İngilizce, TürkçeFilmin Süresi70 dakika
Vizyon Tarihi 14.04.2009Filmin Konusu
.
İsrail ordusunun, 2008 sonlarında başlayıp aralıksız yirmi iki gün süren ağır saldırısının ardından Gazzeliler, yaşadıkları dehşeti ve kıyımı anlatıyor. Farklı kesimlerden bir grup karakter, kolay kapanmayacak taze bir yaraya kendi imkanlarıyla dikiş atmaya çalışıyor.

Aynı aileden 32 kişiye mezar olan bir evde annesinin ölümüne tanık olan bir kadın... Evi yerle bir olup naylon barakada olağan yaşamını sürdürmeye çalışan bir aile... Oğlunun kurşun yarasını iğne iplikle dikerek onu hayatta tutmaya gayret eden bir anne... Bu dehşet günlerini karanlık atölyesine kapanarak eline geçen her tür malzemeyle resmetmeye çalışan bir ressam/heykeltraş... Filmlerde bile rastlamadığı görüntülere tanık olan bir ambulans görevlisi... Ve hep şiir yazmak istediği halde bu kıyameti haberleştirmek durumunda kalan, “yüreğinin yaşı kendisinden büyük” genç bir gazeteci.

Gazze’ye yönelik son saldırının izleri üzerine yapılmış bu ilk belgeselde, yalnızca Gazzelilere ve Gazze'ye değil aynı zamanda tüm savaşların korkunçluğuna dair bir avuç tanıklığın hikâyesini izliyoruz.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 277
favori
like
share
mahitap Tarih: 07.05.2009 23:32
Allah razı olsun haberim yoktu benim.İnşallah gideceğim.