YÖRÜK KÜLTÜRÜ ŞENLİKLE TANITILACAK

Akdeniz Üniversitesi (Aü) Tarafından 5-9 Mayıs Tarihleri Arasında Düzenlenecek 12. Uluslararası Gençlik Şenliği'nin Bu Yılki Teması 'Yörük Kültürü' Olacak.


Akdeniz Üniversitesi (AÜ) tarafından 5-9 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek 12. Uluslararası Gençlik Şenliği'nin bu yılki teması 'yörük kültürü' olacak.
AÜ öğrencilerinin yanı sıra bazı bölümleri halka da açık olacak şenliğe 9 ülkeden öğrenci temsilcileri katılacak.
Festivalin tanıtım toplantısını kıl çadırda yapan AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, şenliğin geçmiş yıllardakinden farklı tek yönünün teması olduğunu söyledi.


Şenliğin içeriğinin AÜ Öğrenci Konseyi tarafından hazırlandığını ve bu sene yörük kültürünün tanıtılmasının amaçlandığını ifade eden Kurtcephe, "Türkiye'de bin yıldır var olan ancak her geçen gün yok olma noktasına gelen yörük kültürünün varlığına dikkat çekmek istedik. Asırlardır bu coğrafyanın her noktasını yürüyerek hayatını sürdüren yörükler zaman içinde yeni mecburiyetler karşısında yerleşik hayata geçti. Bir kültürün oluşumu çok uzun yıllar almasına karşın, yaşatılmazsa çok çabuk kayboluyor. Kültürümüzü yaşatmak gibi bir zorunluluğumuz var. Değerlerimizi yaşatmak ve bugünün insanına anlatmak üniversitelerin misyonları arasında yer alıyor." diye konuştu.
Şenlik kapsamında, Antalya'dan AÜ kampüsüne doğru yapılacak temsili yörük göçünün de yer alacağını anlatan Rektör Kurtcephe, "Eğlence kısıtlamamız yok. Öğrencilerimiz ne istiyorsa, nasıl istiyorsa öyle eğlenecek." dedi.
Organizasyonun içeriği hakkında bilgi veren Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Ali Osman Tatlısu ise tiyatrodan konsere, kısa film gösteriminden halk oyunlarına kadar 64 farklı etkinliğin yer alacağı şenliğin bir hafta boyunca devam edeceğini kaydetti.
Tatlısu, şenliğin ilk gününde temsili olarak Meltem Mahallesi'nden başlayarak kampüse kadar sürecek bir yörük göçünün yapılacağını dile getirdi.
Organizasyonun öğrenci komitesi tarafından hazırlandığını anlatan Öğrenci Konseyi Başkanı Ahmet Şahin de, "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden geldim. Buraya gelince Yörük kelimesini duydum. Araştırınca benim de yörük olduğum ortaya çıktı." şeklinde konuştu.
Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman ise bu milletin köklerine yönelik öğlence düzenlenmesinin erdemli bir davranış olduğunu vurguladı.
AÜ Gençlik Şenliği'ne Almanya, Bosna Hersek, Hindistan, KKTC, Küba, Pakistan, Romanya, Suriye, Ürdün ülkelerinden gelen temsilcilerin yanı sıra Türkiye'den 13 üniversiteden öğrenciler katılacak.
Şenlik kapsamında Grup 84, MFÖ, Hayko Cepkin, Hüseyin Karadayı, Benny Benassi Feat The Biz gibi sanatçı ve gruplar da konser verecek.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 386
favori
like
share