Ey Sevgili Rabbim, başta Rahman ve Rahim olmak üzere, diğer bütün isimlerini de içinde toplayan Senin Allah ismin adına bu işe başlıyoruz ve başladığımız iş olan Esma-i İlahiye’nin hakikatlerinin anlaşılmasına ve yaşanmasına vesile olması için, hangi isim ve sıfatların ön plana çıkacak veya baskın olacaksa onları lütfedip tecelli ettir.

Esmaü’l-Hüsna’yı bütün yönleriyle ve tam olarak kavrayabilmemiz için, Kuran’a müracaat ettiğimiz takdirde Esma’nın Hüsna’lığını, yani isimlerin güzelliğini, yine o isimlerin en güzel mertebesinde onları anlamış oluruz. Eğer bir insan, Esmaü’l-Hüsna’nın en güzel mertebesini görüyor ise, kainattaki hiçbir şeyi çirkin, eğri ve kötü göremez, bilakis; o insan için kainattaki her şey güzel, doğru ve iyidir, işte bu sebeple o insan kendisini, bakış açısı ve Allah’ın isimlerine muhatabiyeti ölçüsünde kainatın en mutlu insanı hisseder.

Allah sıfat ve varlık olarak sonsuzdur. İnsan Allah’ı ve Allah’ın sonsuzluğunu Allah’la; diğer isimlerin tecellilerinin sonsuzluklarını da, O’nun isimleriyle görebilir, bilebilir, anlayabilir, hissedebilir ve hatta yaşayabilir.

Bizler, karşılıklı iki duvarına birer ayna kaplanmış bir odanın içine girip, aynaya baktığımızda sonsuzluğu görebilir ve bilebilir; lunaparkta hızla dönen bir dönme dolaba bindiğimizde sonsuzluğu hissedebilir; gece yolculuğuna çıkıp da sonsuz yaşama ulaştığımızda ise sonsuzluğu yaşayabiliriz. Fakat, bu yaşama başlangıçta sonsuzluğa fasılalı geçmeler olarak başlamakla birlikte, Sevgili Rabbimizin lütuf ve inayetiyle, daha sonraları istediğimiz zaman sonsuzluğa geçmeler başlayabilir ve sürekli O’nun ile (bizim açımızdan) beraberlik hasıl olabilir.

Bu ancak hakiki tevhide (tevhid-i hakiki) ulaştıktan sonra, nereye bakarsak bakalım Sevgili Rabbimiz bize görünür ve bundan sonra bizde O’nun isim ve sıfatlarını kendimizde tecelli ettirme istek, dua ve çabasına yoğunlaştığımız takdirde, bize verilebilir. İşte, örneğin Rahman ismi bizde tecelli ettiğinde, bütün kainatı ve hatta arşı bile inleri, cinleri, şeytanları ve bütün içindekilerle birlikte, rahmet ve şefkatle kucaklayabiliriz.

Allah’ın isimleri sonsuz sayıdadır ve her ismin de açılım ve tecellileri sonsuzdur, fakat sonsuz olmakla beraber bir sistematik çerçevesinde de bir bütündür, onların sonsuzluğu ve ferdiyetleri bir araya gelmelerine ve bir bütün olmalarına engel teşkil etmez.

alıntıdır

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 330
favori
like
share
yılmazsan35 Tarih: 30.04.2009 11:08
Allah sıfat ve varlık olarak sonsuzdur. İnsan Allah’ı ve Allah’ın sonsuzluğunu Allah’la; diğer isimlerin tecellilerinin sonsuzluklarını da, O’nun isimleriyle görebilir, bilebilir, anlayabilir, hissedebilir ve hatta yaşayabilir.

allah razı olsun
duygulu43 Tarih: 30.04.2009 09:52
ALLAH ikinizdende razı olsun güzel paylaşım
elleriniz dert görmesin
Bi_iznillah Tarih: 30.04.2009 09:39
[COLOR="Pink"]bir insan, Esmaü’l-Hüsna’nın en güzel mertebesini görüyor ise, kainattaki hiçbir şeyi çirkin, eğri ve kötü göremez, bilakis; o insan için kainattaki her şey güzel, doğru ve iyidir, işte bu sebeple o insan kendisini, bakış açısı ve Allah’ın isimlerine muhatabiyeti ölçüsünde kainatın en mutlu insanı hisseder.[COLOR="Purple"]hayırlı sabahlar
paylaşımın için yüceler yücesi mevlam razı olsun ..

tüm güzellikler ilahi kaynaklıdır..
onları görebilenlere ne mutlu..

[COLOR="Purple"]bediüzzaman saidi nursi hz. nin ne güzel bi sözü var.
" güzel düşünen güzel bakar...
güzel bakan güzel görür...
güzel gören hayatından lezzet alır..."

selam ve dua ile
yüceler yücesine emanet olunuz...