İsmail Dümbüllü Kimdir - İsmail Dümbüllü Resimleri - İsmail Dümbüllü Biyografisi - İsmail Dümbüllü Hakkında
SMAİL DÜMBÜLLÜ
İsmail Dümbüllü, 1897 yılında Üsküdar Süleymanağa Mahallesinde doğdu. Babası II. Abdülhamid'in silahşörlerindan Zeynel Abidin Efendi, annesi Fatma Azize Hanım'dır. Üsküdar İttihat-ı Terakki Mektebi'nde okula başlar. Gazeteci Burhan Felek ile aynı okuldan mezun olur.
Tiyatro yüzünden Askeri Rüştiyeden atılmasının ardından onaltı yaşında Kel Hasan Efendi’nin Dilkûşa Tiyatrosu'na girer. Şevki Şakrak, Küçük İsmail Efendi, Kavuklu Hamdi Efendi, Komik Naşit Efendi gibi zamanın ünlü oyuncularıyla aynı sahneyi paylaşmıştır. Profesyonel olarak Şehzade Başı Tiyatrosu'nda başlar.
Bilinen adıyla Dümbüllü İsmail Efendi, 'Dümbüllü' adını nasıl aldığını şöyle anlatır:
Peruz Hanım vardı kantocu, Samran'dan evvel. Bu Peruz Hanım o zamanın en birinci kantocusuydu. Hem de beste yapar, güftesini de kendisi yazardı. Dümbüllü diye bir kanto söylerdi. Buna bir gazel ilave ederek söylemeye başladım. 'Dümbüllü, Dümbüllü, Gabarala, mabarala, Dümbüllü' diye oynardık. Böylece Dümbüllü adı üzerimde kaldı.
Oynadığı oyunlardan ençok Gözlemeci, Kavuklu'ya Hile, Çifte Hamamlar, Ters Biyav ve Kanlı Nigar'ı severdi. Oynadığı filmlerde de en çok Nasreddin Hoca ile özdeşleşmişti.

Bir trafik kazasının bir ay sonrasında 5 Kasım1973 tarihinde hayatını kaybetti. Cenazesi, İstanbul'da Boğaziçi Köprüsü'nden geçen ilk cenazedir. Kabri, Üsküdar'da Çiçekci Camii karşısında bulunan Karacaahmet Mezarlığı'nda bulunmaktadır.
* OYNADIĞI FİLMLER
* Nasreddin Hoca (1971)
* İstanbul Kazan Ben Kepçe (1965)
* Soytarı (1965)
* Nasreddin Hoca (1965)
* Temem Bilakis (1963)
* Ekmek Parası (1962)
* Gol Kralı Cafer (1962)
* Şeytan Mayası (1959)


Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1370
favori
like
share
duygulu43 Tarih: 30.04.2009 09:46
bikaç flimini seyretmiştim teşekkürler
rahmaetla anıyoruz