Şehit Er Murat Çavdar Toprağa Verildi - Şehit Murat Çavdara Defnedildi
Lice'deki 9 şehitten sonuncusu da dün İstanbul'da toprağa verildi. Şehit oğlunu el sallayarak uğurlayan anne, "1 Mayıs'ta oradayım diyordu, işte geldi" diye ağladı..Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında PKK'lı teröristlerin yola döşedikleri tahrip gücü yüksek bombayı patlatmasıyla şehit düşen 9 askerden Piyade Er Murat Çavdar, son yolcuğuna uğurlandı. Sakinleştiricilerle ayakta durabilen gözü yaşlı anne Kezban Çavdar, "Komutanları oğluma 'askerlik düşecek' demiş. Oğlum çok sevinçliydi. '1 Mayıs'ta oradayım' diyordu. İşte 1 Mayıs'ta geldi'' diye feryat etti. Geçen çarşamba günü Abalı Köyü yakınlarındaki terörist eylemde şehit düşen Piyade Er Murat Çavdar'ın naaşı, önce Beykoz Paşabahçe Soğuksu Mahallesi'ndeki evinin önüne getirildi. Türk bayrakları ile donatılan şehit erin evinin bulunduğu sokakta toplanan vatandaşlar, cenazeyi 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' sloganlarıyla karşıladı. Şehit annesi Çavdar, "Diğer askerlerimiz gülerek kavuşsun annelerine. Ben kavuşamadım. Teröristlerin annelerinin de yüreği böyle yansın. Gerekirse beni de alsınlar askere. Ben de giderim oğlumun yerine'' diye konuştu.
NASIL KIYDILAR'Ardından öğle vakti Büyük Selimiye Camisi'nde cenaze namazı kılındı. Törene şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, 1'inci Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin de katıldı. Şehidin babası Ergin ile annesi Kezban Çavdar, taziye için yanlarına gelenleri 'Şehitler ölmez' diye karşıladı. Şehit Murat Çavdar'ın anne ve kız kardeşlerini kadın binbaşı teselli etmeye çalıştı. Kezban Çavdar, "Benim yavruma ben kıyamıyordum. Onlar kıydı" diye feryat etti. Oğlu ile en son geçen pazar günü telefonda konuştuğunu dile getiren Kezban Çavdar, "Komutanları, oğluma 'askerlik düşecek' demiş. Oğlum da bunları bana söyledi ve çok sevinçliydi. Oğlum, '1 Mayıs'ta oradayım' diyordu. İşte 1 Mayıs'ta geldi'' diye konuştu.Gözyaşı dökmeyeceğini söyleyen baba Ergin Çavdar ise "Ben ağlamayacağım. Benim oğlum şehit oldu. Vatan, millet, devlet sağ olsun'' dedi. Yaklaşık bin kişinin katıldığı cenaze namazının ardından tören mangasının taşıdığı şehit Murat Çavdar'ın ay yıldızlı naaşı 'Kahrolsun PKK' sloganları ve alkışlar arasında top arabasına yerleştirildi. Askeri bando eşliğinde bir süre Selimiye Kışlası'nda ilerleyen top arabasındaki cenaze daha sonra Edirnekapı Şehitliği'nde gözyaşlarıyla toprağa verildi.
Gözyaşları içine aktıDiyarbakır Lice'de şehit düşen 9 askerden Murat Çavdar son yolculuğuna uğurlandı. Şehidin annesi Kezban Çavdar'ın ağlamaması ve metanetli tavrı dikkat çekerken, komutana "Ben yavrumu size sapasağlam teslim ettim" şeklindeki sözleri yürek dağladı. Şehit er Murat Çavdar için Selimiye Camii'nde cuma namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından askeri tören düzenlendi. Askeri törenin ardından şehit erin naaşı Edirnekapı şehitliğinde toprağa verilirken şehit askerin anasının feryatları yürekleri dağladı. Şehitin yakınları gözyaşlarına boğulurken, anne Kezban Çavdar'ın komutana "Ben yavrumu size sapasağlam teslim ettim" şeklindeki sözleri yürek dağladı. Acılı anne, "Benim canım yandı başka anaların yüreği yanmasın, Allah'ım o itlere fırsat verme başka anneleri yakma, başka anneler ağlamasın" diye dua etti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1385
favori
like
share
duygulu43 Tarih: 30.04.2009 09:37
ALLAH yakınlarına sabır versin yattığı yer nur olsun
paylaşım için teşekkürler