Pierre Cardin Kimdir - Pierre Cardin Biyografi - Pierre Cardin Hakkında - Pierre Cardin Resimleri

1922’ de Yılında Venedik’ te Doğan Pierre Cardin’ in Annesi ve Babası İtalyan. Küçük Yaşlardan İtibaren Kostüm ve Mimariye Merak Salıyor.14 Yaşında İken Terzinin Yanında Çıraklık Yapmaya Başlıyor.

1939 yılında Fransa’ da Vichy’ de kadın kıyafetleri tasarlamaya başlıyor. Savaş süresince Kızılhaç’ ta gönüllü olarak çalışıyor. 1944 yılında Paris’ e yerleşiyor. 1945 yılından sonra dünyanın en ünlü tasarımcıları ile çalışmaya başlıyor.
Sıra ile Madame Paquin, Jean Cocteau; Christian Bernard ve 1947- 1950 yılları arasında Christian Dior ile çalışıyor. 1950 yılında kendi salonunu kuruyor. 1953 yılında Maison De Couture’ u açıyor. 1954 yılında o dönemler için gerçekten ilgi çekici bir şey yaparak; EVE yani “Havva” adında ki mağazasını açıyor. Bu Pierre Cardin’ in ilk kadın koleksiyonlarının sergilendiği mağaza oluyor. 1957 yılında ADAM yani “Adem” adında ki ilk erkek mağazasını açıyor.

Mağazaların açılımından sonra Pierre Caridn Japonya’ ya ziyaretlere gidiyor Bu ziyaretler sırasında en başarılı öğrencilere ödüller Pierre Cardin tarafından veriliyor. 1959 yılında Pierre Cardin ilk hazır giyim koleksiyonunu hazırlıyor. 1960’ ta lansman ve defile ile birlikte ilk erkek koleksiyonunu hazırlıyor. Büyüyen prestijiyle birlikte cosmos, bilim kurgu,astronomi ve geleceğe olan merakı ile birlikte dünyaca tanınmaya başladığı top dönemler başlıyor. 1963’ te tüm dünyayı tayt çılgınlığı ile tanıştıran CosmoCorbs koleksiyonunu sunuyor.(renkli taytlar,renkli pantolonlar) 1966 yılında ilk çocuk koleksiyonunu dünyaya sunuyor ve ABD’de en çok satan markalar arasında yer alıyor.

Pierre cardın 1960 yılında tarihte ilk defa erkek tasarımı yaparak sundu. Pierre Cardin 1961 yılında erkekler icin “ready- to- wear” reyonu çıkartı. Acılısı aya çıkan adamla ve James bond filmleriyle cakıstı. 1963 yılında ise “ready-to-wear” reyonu kadınlar icin acıldı. Cardin haute couture bir deneysel olarak kullandı
Beatles grubuna bir stil yaptı: ince kesimler, yakasız ceketler, dar ve koyu renkli pantolonlar ve bunu tamamlayan beyaz gomlek ve siyah kravat’tan oluşan bir sitil tasarladı. Bu kıyafetler Beatles grubunun “all you need is love” şarkısı içindi , bu şarkıyla zaten grup milyoner oldular. Bu arada hızla büyüyen hayran genç kızlar için kısa etekler ve şeffaf çoraplar tasarladı. Ten rengi ve desenli külotlu çoraplar , dar ve uzun çizmeler müzik ve özgürlüğü simgeliyordu.
1970 yılında Paris’ in Merkezi’ nde Escape Carden isimli bir sergi yeri açıyor. Sergi yerinde genç sanatçılara, heykeltıraşlara ve diğer yaratıcılara 30 yılı aşan süredir hizmet veriyor.

1978-79 yıllarında Çin Pazar’ına giriyor ve orada butikle açmaya başlıyor.
1980 yılında New York’ ta “Metropolitan Saat Müzesi” nde Retrospestive sergisini açarak 30 yıllık tüm çalışmalarını sergiledi.

1980 yılında Pierre Cardin, Birleşmiş Milletler kadın yöneticilerine hürmeten Amerika Westwind şirketi adına iç tasarımı da dahil olmak üzere bir jet uçağı dizayn etti. İç ve dış yapısıyla sokak jetleri ruhunu yansıtan 300 cadillac dizayn etti. Modada evrimsel bir strateji benimsedi. Geometrik çizgiler ve plastik hacimler kullanarak moda dünyasının kelime haznesini geliştirdi.
1981 yılında Paris’ te Maxim restaurant ını satın alıyor. Aynı tarihlerde NewYork/ Londro ve Beijing’ te bayilerini açmaya başlıyor.
1989 yılında Hindistan’ a gidiyor ve İlkbahar/ Yaz koleksiyonunu orada sunuyor.
1982 yılında “Retrospective Carden” sergisini Tokyo’ ya, sonra 1985 yılında Milano’ ya götürüyor. “The Ascott Brun” ödülünü alıyor. (Yaratıcılık Ödülü)
1985 yılında Fransız Moda Endüstrisinden “Moda Oscar Ödülünü” alıyor.
Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliğinde Yerel Hazır Giyim Anlaşması yapılıyor.
1987 yılında Moscova’ da 10.000 metrekarelik alanda bir mağaza açıyor.
Maxim’s Restaurant’ı, Bürüksel’deki Art Nouveau, Pekin ve Rio de Jenerio’nun çoklu birleşimi gibi kurdu. Maxim’s markası altında parfüm ve şampanya lansmanları yaptı ve çini moda showlarıyla ve dünyanın her yerinde onun adını taşıyan lüks markalarla Paris’teki otellerde Showlar yaptı.1980 ve 1990 yılları arasında Pierre Cardin butikleri Sofya, Paris, Londra, Pekin, Budapeşte’de açıldı. Daha önce hiçbir modacının yapmadığı dekorasyonlara imza attı. Hiç yorulmadan tüm dünyayı gezdi.

1990 yılında “Geçmiş/Bugün/Gelecek” isimli kitabını yazıyor.
1991 yılında Unesco’ nun Onur Elçisi oluyor. Unesco yararına satmak için “Mücevher ve Çernobil Madalyası” tasarlıyor.
1992 yılında Academy Française üye oluyor.

1993 yılında Vietnam’ da çok özel bir defile gerçekleştirerek dünya basınının gündemine oturuyor ve tüm dünyanın dikkatini Vietnam’lı çocuklara çekiyor.
1991 Haziran ayında Pierre Cardin, Moskova Kızıl Meydan’da 200.000 kişiye tasarımlarını sergiledi. Aynı yıl UNESCO için temsilciliğe seçildi ve UNESCO’nun Çernobil kurbanlarına yardım için başlattığı kampanya için dekoratif bir heykel ve madalya tasarladı. Bundan sonra büyük bir güç ve cesaret ile yeni butikler ve restoranlar açtı. Yeni koku ve koleksiyon lansmanları yaptı. Yeni dağıtım kanalları kullandı ve dünyayı dolaşarak yeni kontaklar kurdu.

Fransız Güzel Sanatlar Akademisi’ne kabul edilmiş ve ölümsüzlüğü temsil eden kral tacını tasarlayan ilk modacı olmuştur.

Pierre Cardin, 1994 Eylül ayında 21. kez Pierre Cardin Moda ve tasarım merkezini Textile Research and Textile Technology’de kurmak amacıyla Çin’e gitti. Cardin’in 40 yılını sergileyen tasarım Tokyo’da Kasım ayında açıldı.
1996 yılında Atlanta’ da 26. Olimpiyatlar’ da “Evrim” isimli 16-25 yaş grubuna hitap eden koleksiyonunu sunuyor.

1997 yılında “Retrospective” sergisini tekrardan hazırlıyor ve bu sefer 50 yıllık çalışmlarını sunuyor.

Mal sahipleri, stratejistler, tasarımcılar ve stilistlerdeki değişim moda evlerini hızlandırdı. Yine de Pierre Cardin’in evinde hiçbir şey değişmedi. Markanın üzerine kalkınma hareketleri devam etti ve tasarım imparatorluğu devam etti.
90larda Londra’daki Victoria Albert müzesi Pierre Cardin’den bu güne kadarki çalışmaları ve 40 yıllık iş hayatı nedeniyle övgüyle bahsetti. Bir diğer kutlama 1991 Mayıs ayında Montreal’deki Güzel sanatlar müzesinden geldi.

Milano’daki Franco Sazzani’s Galleryi Pierre Cardin’i 2004’te pop modasının trendsetter’ı seçti.2005’te moda otoriteleri Pierre Cardın’in sergilerindeki 200 baş yapıtı sergiledi.

[URL=http://img242.imageshack.us/my.php?image=pierra.jpg]

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 605
favori
like
share