Coco Chanel Kimdir - Coco Chanel Resimleri - Coco Chanel Biyografisi - Coco Chanel Hakkında

Coco Chanel ve Giyimde Devrim
chanel salt bir moda tasarımcısı olmanın çok ötesinde bir tarz yaratıcısıdır.
tüm savaşlar gibi I.dünya savaş ıda moda üzerinde öldürücü değilse bile dondurucu bir etki yaptı. hatta 1918 yılında ingiltere de bir "Ulusal standart giysi" çıkarılması bile gündeme geldi. o gün yapılan bir tanıma göre aynı anda "sokak, ev, dinlenme, çay, yemek, akşam, gece ve yatak giysisi" olarak tasarımlanan bu kamu elbisesi, savaş sonrasının modasından esintiler taşımıyor da değildir. etek üzerine giyilen ve dize kadar inen tunik, savaştan sonra kendi başına gözde bir giysi olacaktı. tunik gibi basit ve süssüz bir elbise anlayışının avrupa çapında önemli bir öncüsü Gabrielle chanel (1883-1971) oldu.
dostları arasında "Coco" adıyla bilinen chanel, çocukluğunun erken yıllarında annesinin ölümü üzerine babası tarafından bir kilise okuluna bırakılmış ve ancak mezun olduğunda buradan ayrılmıştı. gördüğü sıkı katolik eğitimi, canlı ve hırslı kişiliğini törpülemek şöyle dursun, olsa olsa bilemişti.
yüzyıl dönümünün çalkantılı fransasında iş bulmak kolay değildi. babasının yardımıyla çırak olarak bir terzinin yanına girdi. bundan sonra pek çok işyeri değiştirdi ama meslek değiştirmedi. yaşamı boyunca sürdüreceği terzilik ve giysi tasarımcılığına adım atışı biraz rastlantısal bir şekilde böylece gerçekleşmişti.
chanel in ilk başlarda özel olarak uğraştığı giyim alanı şapkalar oldu. çalışma yaşamına geniş arkadaş çevresinden ve özellikle ingiliz asıllı bir yakın arkadaşından gördüğü yardımla ilk işyerini bir şapka salonu olarak açtı. elbise dikimine yoğun olarak savaşın hemen öncesinde girecekti. chanel,savaşkoşullarının ve savaş psikolojisinin dikte edeceği malzeme ve model zorunluluklarını ilk bakışta sezecek kadar zeki ve pratik bir insandı. bu özelliklerinin yararını ömür boyunca gördü.
modada ilk devrimini, 1914 yılında ilk "jersey"lerini çıkararak yaptı. bu aşırı basit, yer yer çarpıcı mücevherlerle şıklaştırılmış rahat giysiler 1920 lerin "garçonne" modasının temel taşları olacaktı. ortaya çıkan salt bir elbise modelleri dizisi değil, yepyeni bir kadın tipiydi. bu, yuvarlak hatları olmayan, oğlana benzeyen bir dişiydi. saçların boyu da moda gereği kısacık olmuştu. ingiltere ve amerika da hızla yayılan bu yeni kadın tipi, görkeme alışık olan fransız moda evlerinde hemen benimsenmedi. ancak bu tutucu davranış doucet, douillet ve drescoll gibi ünlü paris firmalarının kapanmasına yol açacaktı. işte chanel in zirveye çıkışı, elsa schiaparelli gibi bazı yenilikçi -çoğu kadın- modacılarla birlikte, bu değişimi, bu eskiden kopuşu coşkuyla sahiplenmesi sayesinde oldu. chanel in paris te cambon sokağında açtığı moda evi, iki savaş arası dönemde en önemli moda merkezi olurken, yıllık cirosu 1930 da 120 milyon frankı bulacaktı. 1935 yılında da chanel, modaya soktuğu "jersey" kumaşını üretmek üzere kendi imalathanesini kuracak kadar zengin olmuştu.
chanel, parisli terzilerin genel çizgisinin dışına çıkarak mevsimlik değişiklere karşı olmuştu. onun giyimdeki devrimciliğine, süreklilik çabası her zaman eşlik etti. kendi adıyla anılan tayyör modeli, günümüzde de "moda üstü" bir özellikle hala beğenilereke giyilmektedir. aslında chanel salt bir moda tasarımcısı olmanın çok ötesinde bir tarz yaratıcısıdır. nitekim cocteau, picasso ve stravinski gibi büyük sanatçılarla yakın dostlukları olan bu ilginç insan, yaşadığı çağı etkileyen sanat çevrelerinin vazgeçilmez bir öğesi olmuştur.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 5937
favori
like
share
duygulu43 Tarih: 30.04.2009 12:32
ilginç kıyafetler emeğine sağlık