Güney Afrika Cumhuriyeti bilinen adıyla Güney Afrika.Afrika'nın en güney ucunda yer alan bir ülkedir. Güneybatısında Atlas Okyanusu, güneydoğusunda Hint Okyanusu vardır. Kuzeyde Namibya, Botsvana ve Zimbabve, kuzeybatısında Mozambik ve Swaziland vardır. Küçük bir krallık olan Lesotho ise Güney Afrika Cumhuriyeti toprakları içinde yer alır. Afrika kıtasının güney kesiminin hemen hemen yarısını kaplamaktadır.

İklim ve Yer Şekilleri


Genel olarak, tropikal-suptropikal karakterli ve ılıman bir iklim hüküm sürmektedir.

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin genel olarak doğu bölümleri dağlıktır. Basutoland civarında dağlar 3.280 m'ye kadar yükselir.Namibya ile Güney Afrika sınırını çizerek denize dökülen Oranj nehri tamamen ülke sınırları içinde kalır. İkinci büyük akarsuyu kuzeyde Rodezya ve Bechuanaland ile sınır çizen Limpopo nehridir. Güney kıyılarında tipik bitki örtüsü Akdeniz bitkileri, kuzeybatı şeridinde çöl ve çöl bitkileri, kuzeydoğu şeridinde yağmur mevsiminde yeşil musonormanlar, iç bölgelerde doğuda bozkırlar, batıda da yarı çorak yerler bulunur

[COLOR="deepskyblue"]Tarihçe

1488'de Portekizli Bartholomeu Dias, Ümit Burnu önlerine gelmiş, 1497'de Portekizli Vasco da Gama ise, Arap kılavuzların yardımıyla burundan geçerek Hindistan'a varmıştı. 17.yy'da Hollandalılar'dan, İngilizler'den maceraperestler Güney Afrika'ya akın etmiş fakat kıyılardan iç kısımlara geçememişlerdir.


[COLOR="deepskyblue"]Önemli Şehirleri


Johannesburg
Pretoria
Cape Town
Kimberley
Durban
Bloem FonteinBeğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 507
favori
like
share
AYIŞIĞI Tarih: 11.06.2010 20:05


Güney Afrika Cumhuriyeti Afrika' nın en güney ucunda yer alır. Güney batısında Atlas Okyanusu, güney doğusunda Hint Okyanusu vardır. İngilizce dil eğitimi Güney Afrika' da yeni yeni fakat oldukça hızlı bir şekilde yaygınlaşmaktadır. Güney Afrika'da dil okullarının kalitesi ve fiyatları çeşitlilik göstermesine rağmen özellikle Avrupa ve Afrikalı öğrenciler arasında oldukça popüler bir ülke haline gelmiştir.

Çoğunlukla yarı çöl iklimi, doğu kıyısında ise sub-tropikal iklim görülür. Yaz ayları için yazlık ve rahat giysiler alınması tavsiye olunur. Ancak Capetown'a gidiyorsanız yanınızda bir yağmurluk bulundurmanızda fayda vardır.

Ülke Adı: Güney Afrika Cumhuriyeti (Republic of South Africa)
Başkenti: Pretoria
Hükümet: Parlementer Demokrasi
Yönetim Biçimi: Başkanlık Tipi Cumhuriyet
Para Birimi: Güney Afrika Randı
Para Birim Kodu: ZAR
Saat Farkı: Yok
Ülke Telefon Kodu: 27
Uçuş Süresi: 10 Saat
Part-Time Çalışma İzni: Çalışma izni yoktur.

Türkiye'den eğitim amaçlı gidecek öğrenciler Güney Afrika'da 30 güne kadar vizesiz olarak kalabilirler. Birden fazla farklı dilin kullanıldığı Güney Afrika Cumhuriyetinde resmi dil İngilizce'dir. Beyaz halkın daha yoğun yaşadığı ve turizm açısından da önemli bir merkez olan Cape Town, İngilizce eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirdir.

Güney Afrika'da En Çok Tercih Edilen Şehirler
Cape Town: Doğal yaşamın yanısıra eğitim için aradığınız bir çok şeyi birarada bulabileceğiniz bir şehirdir. Bu şehirde ilk olarak dikkat çeken şey çevrenin oldukça temiz oluşudur. Ana yollar geniş ve temizdir, buna istinaden de bu şehirde trafik oldukça rahattır. Otobüs ve taksi seçenekleriyle ulaşımınızı kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Cape Town bir yanda şık restoranları, alışveriş merkezleri, hoş otelleri, bir yanda ise müzeleri ve kültürel etkinlikleri içinde barındıran muhteşem bir şehirdir.

Türkiye' de kış ayları yaşanırken, Cape Town'un gökyüzünde parlayan güneş, bu şehri ziyaret etmek için ilk nedenlerden bir tanesidir. Liman bölgesinde bulunan alışveriş mekanları, enfes yemeklerin tadına bakabileceğiniz restoranlar, iki adet dev akvaryumu, müzeleri ve eğlence adına arayabileceğiniz bir çok şeyi birarada bulabilirsiniz.