Otistik ailelerin tepkileri - Anne baba tutumları - Tutumlar - Davranışlar

[URL=http://img237.imageshack.us/my.php?image=otistik.jpg]


OTİSTİK ÇOCUĞA SAHİP AİLELERİN TEPKİLERİ VE ANNE-BABA TUTUMLARI

Otizm iletişim ve sosyal gelişim alanlarındaki kısıtlılıkla seyreden ve çocuğun gelişimini önemli derecede olumsuz etkileyen bir bozukluktur. Doğuştan gelen bir bozukluk olmasına rağmen belirtiler bebeklik ve erken çocukluk döneminde belirmeye başlar. Konuşmanın gecikmesi veya gelişmemesi ilgi alanlarında sınırlılık insanlar ile ilişki kurma yerine cansız nesnelerle ilgilenme oyuna ilgi duymama yaşıtlarıyla oyun oynamama ve tekrar edici basmakalıp davranışlarda bulunma gibi özellikler ile kendini gösterir.


[COLOR="darkorange"]Engelli çocuğa sahip ailelerin tepkileri:

[COLOR="darkorange"]ŞOK

Beklenmedik bir olayı kabullenememe ailenin kendisini çaresiz hissetmesi.


[COLOR="darkorange"]İNKAR
Bazı ailelerin inkâr yoluyla çocuklarının zihinsel engelli olduğu gerçeğinden kaçma ve böylece zihinsel engelli bir çocuğa sahip olmanın olası olumsuz etkilerinden kendilerini korumak isterler.
Ailenin çocuğunu kabullenmemesinden dolayı bazı sorunlar yaşanmakta; bunlar çocuktan yapabileceğinden fazlasını beklemek bazense aile çocuğun başarısız olmasını önlemek için beklenti düzeyini düşük tutar çocuğun tek başına üstesinden gelebileceği görevlerinde ona yardımcı olur.


[COLOR="darkorange"]KEDER VE ÇÖKÜNTÜ
Engelli çocuğa sahip olmak ailede ideal çocuğun ölmesidir buda ailede ruhsal çöküntüye neden oluyor.


[COLOR="darkorange"]SUÇLULUK
Engelli çocuğun ailesinin en çok zorlandıkları duygudur belki de suçluluk . “Neden benim çocuğum Niçin…”sorusuna yanıt ararlar.


[COLOR="darkorange"]KIZGINLIK
Ailelerin çocuklarını kabul görme aşamasında olduklarını gösterir. Eşlerin kendilerine ve çocuklarının tanılamasını yapan eğitimci. doktor v.s engelli çocuğa yöneliktir.

[COLOR="darkorange"]
UTANMA
Çevrenin engelli çocuklarına olan olumsuz alaycı küçümseme gibi duygularından dolayı çocuklarından utanırlar.

[COLOR="darkorange"]ANLAŞMA
Genellikle çocuğun iyileşme yönündedir. Aile çocuğun iyileşmesi için doktorlarla eğitimciyle konuşup çocuğunun normal hale getirmesini gelebileceğini düşünür.

[COLOR="darkorange"]
UYMA VE YENİDEN DÜZENLEME
Zaman içerisinde ailenin çocuğuna ilişkin duyduğu kaygı ve duygusal tepkiler azalır.[COLOR="darkorange"]
KABUL VE UYUM
Aile çocuğunu tanıma anlama ve problemlerine çözüm bulma yönünde çabalar çocuğunun engellik durumunun değişmeyeceğini bilir hem kendini hem de çocuğunu tanımış olur.


[COLOR="darkorange"]
OTİSTİK ÇOCUKLARDA ANNE VE BABA TUTUMLARI


AŞIRI KORUYUCU TUTUMLAR
Aşırı bir şekilde korunup kollanan Otistik çocuk anne ve babaya aşırı bağımlı hale gelir. Bu durumda aileden kolay kolay ayrılmaz. Okula veya başka bir yere genelde annesi ile birlikte gider anne olmadan orada duramaz. Bu tutumda çocuk aileye her istediğini rahatça yaptırır.


[COLOR="darkorange"]İLGİSİZ ANNE BABA TUTUMU
Bu tutumda anne ve baba otistik çocukla yakından ilgilenmez varlığından bile haberi yoktur. Bu durumda çocuk genelde ya hep evde saklanır ya da evden uzaklaştırmak için devamlı okula gönderilir takibi yapılmaz amaç sadece evden uzaklaştırmaktır.


İLGİLİ VE KABUL EDİCİ ANNE BABA TUTUMU

Bu tutumda anne ve baba otistik çocuğu kabullenmiştir ve onun için en iyiyi istemektedir. Her şeyi ile yakından ve gerektiği kadar ilgilenmektedir. Eğitimde ve sosyal hayatta her zaman birliktedirler. Anne ve baba otistik çocuğa her zaman aynı ve kararlı tutumu sergilerler.

Hasan Tahsin YAZICI
Psikolojik Danışman

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 570
favori
like
share
TeBeSsÜm Tarih: 30.04.2009 15:27
:79: teşekkürler eline sağlık ezooo