[COLOR="darkorange"]


Swaziland (kendi dilindeki adı Umbuso we Swatini), Güney Afrika'da, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin kuzeydoğu kesimi içinde Mozambik'in güney ucunda yer alan küçük bir ülkedir. Bir krallık olan ülkenin ismi, bir Bantu kabilesi olan 'Swazi'den gelir. Yüzölçümü 17.363 km², nüfusu 1.173.900, başkenti Mbabane'dir.

Konum ve Tabiî Özellikler

Ülkenin coğrafî yapısı oldukça dağlıktır. Batı kesimi, yüksek Drakensberk dağlarının kuzey ucunda yer alır. Doğusu, Hint Okyanusu kıyılarına güney Mozambik ovasına doğru inen alçak yamaçlardan oluşur. Ülkenin en yüksek noktası Emlembe tepesidir.

Ekonomi büyük oranda Güney Afrika Cumhuriyeti'ne bağımlıdır. Ortalama yaşam süresi Birleşmiş Milletler verilerine göre 32 yıl (erkek) ve 33 yıl (kadın)'dır. Nüfusun %40'ına AIDS virüsü bulaşmış olduğu tahmin edilmekte olup, ömür süresinin kısalığı bunun bir sonucu olmaktadır. Ülke, kronik olarak fakirlik ve açlık sorunlarıyla karşı karşıyadır

[COLOR="deepskyblue"] Yönetim


Swaziland, diktatör bir mutlakiyetle yönetilen az sayıda ülkeden biridir. Eski krallardan Sobhuza 1973'te anayasayı iptal etmiş ve ülkede politik partiler kurulmasını yasaklamıştır. 2005'te yeni anayasayı imzalamasına karşın Kral Mswati de gücünü paylaşmak isteği taşımamakta olup anayasada kendi gücünü pekiştirmiş, politik parti yasağını sürdürmüştür.


Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 344
favori
like
share