Kemoterapisiz kanser tedavisi - Kanser tedavisinde yeni devrim

Kemoterapinin yol açtığı yan etkilerden kurtaran tamamen hasta hücreyi izole eden hedefe yönelik ilaçlarla kanser tedavisi mümkün hale geldi. Bilim dünyası tarafından bir süredir kullanılan bu yöntemle şu an için böbrek ve karaciğer kanserini kemoterapi kullanmadan iyileştirmek mümkün.

[COLOR="darkorange"]HIZLI BÜYÜYEN HÜCRELERİ YOK EDİYOR İstanbul Bilim Üniversitesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Demir kanserli hücrelerin genetik moleküler sırlarının çözülmesiyle sadece hastalıklı hücreleri izole eden biyolojik tedavi yöntemleri geliştirildiğini söyledi. Böylece kemoterapinin yan etkilerin de önüne geçildiğini anlatan Prof. Dr. Demir "Kemoterapi sadece hızlı büyüyen hücreleri yok etmeye çalışan bir zehirdir. Kanser hücresiyle normal hücre arasında ayrım yapmadan vücutta hızlı büyüyen bütün hücrelere etki yapar.

Hedefe yönelik tedavide ise sadece kanserli hücreler izole edilerek yok edebiliyor. Bu sayede kemoterapinin sebep olduğu saç dökülmesi mide bulantısı ağız yarası ishal gibi şikayetlerin hiçbiri görülmüyor." dedi. Şu anda böbrek ve karaciğer kanserlerinin böyle tedavi edilebildiğini anlatan Demir "Meme karaciğer ve pankreas kanserlerinde ise kemoterapiyle birlikte kullanıldığında tedavinin etkisi artıyor." şeklinde konuştu.

KANSER KRONİK GİBİ ALGILANIYOR
Kemoterapiyle kanserli hücreleri küçültmek ya da yok etmek amaçlanmasına rağmen hedefe yönelik ilaçların bunları stabilize ettiğine işaret eden Demir şunları söyledi: "Hedefe yönelik ilaçlar kanserin kronik bir hastalık şeklinde algılanmasını sağlıyor. Hastayı tam olarak şifaya kavuşturmuyorlar fakat tansiyon kalp yetmezliği diyabet gibi uzun yıllar hastalıkla beraber yaşamasını sağlıyor."

Hedefe yönelik tedavide kullanılan ilaçların yarısı Sağlık Bakanlığı'nın onayıyla Türkiye'de de kullanılıyor. Yüzde 20'si ise özel izinle getirilebiliyor. Geçen mart ayında ABD'de ilerlemiş böbrek kanseri hastaları için yeni bir ilaç FDA onayı aldı. Bu ilacın tümörün büyümesini engellediği veya yaşam süresini iki kattan fazla arttırdığı bildirildi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 468
favori
like
share