TİYATRO KEDİ 'den bir yaz oyunu geliyor…...

Mozart'ın ünlü “komik operası” na konu olan
Figaro'nun Düğünü
bu kez TİYATRO KEDİ ' de oyun olarak sahneleniyor..

Beaumarchais (Bomarşe) tarafından yazılan ve ilk kez 1784 yılında Paris'teki Odeon Tiyatrosu'nda perdesini açan, Figaro'nun Düğünü ikiyüz yılı aşkın bir süredir onlarca ülkede, yüzlerce tiyatroda, milyonlarca seyirciye ulaştı; kahkahası da, alkışı da hiç eksik olmadı. Çok gürültü koparan oyun, yazıldığı dönemde pek çok kez yasaklandı. Napolyon'un, "Eserin içinde Fransız Devrimi'nin toplarını duymak mümkün" dediği oyunda aristokrasi eleştirisi mizahın içerisinde oldukça net görünmektedir.

Hakan Altıner'in sahneye koyduğu bu yaz oyunu için dev bir kadro Tiyatro Kedi çatısı altında buluştu. Oyunun dekor ve kostüm tasarımını Türkan Kafadar, yapımcılığını ise İpek Kadılar Altıner üstlendi. İspanya'nın sıcak atmosferinde geçen bu klasik komedi için; Tiyatro Kedi'ye konuk olan Tiyatro Kare'nin sahibi Nedim Saban Kont rolünü üstlenirken Füsun Önal 12 yıl sonra Kontes rolüyle tiyatro sahnesine döndü. Figaro'yu Atılgan Gümüş'ün; Suzanne'ı Yeşim Alıç'ın, Cherubin'i Ergün Demir'in, Fanchette'i Eda Gülten'in, Basilio'yu Erez Ergin Köse'nin, Marceline'i Sanem İşler'in canlandırdığı komedi de, Tarık Papuccuoğlu ve Mehmet Ulay oyun boyunca süren çılgın dolaplara karışan doktoru ve hakimi oynuyorlar.

Oynayanlar
NEDİM SABAN / FÜSUN ÖNAL
ATILGAN GÜMÜŞ / YEŞİM ALIÇ / ERGÜN DEMİR
TARIK PAPUÇÇUOĞLU / MEHMET ULAY
EREZ ERGİN KÖSE / SANEM İŞLER / EDA GÜLTEN

Konu:
Nüfuzlu, Aristokrat Kont Almaviva'nın şatosunda uşak Figaro ile Hizmetçi Suzanne evlenme hazırlıkları içerisindedir. Kont Almaviva eski bir hak olan Beylik Hakkı'nı kullanarak Figaro'dan önce Suzanne'la beraber olmak niyetindedir ama bu niyetini saklar. Hatta bu haktan vaz geçtiğini ilan eder ama Suzanne ile birlikte olabilmek için de türlü dolaplar çevirmekten geri kalmaz. Durumu fark eden ve Kont'un sınıfsal üstünlüğünden çekinmeyen Figaro, Kontes, Suzanne ve Cherubin ile işbirliği yaparak Kont'u niyetinden vazgeçirmek için kolları sıvar. Hem Kont'un ilgisini karısına çekebilmek hem de Suzanne'dan vazgeçmesini sağlamak için bir dizi entrika da onlar hazırlar. Ancak Kont'un da arkası boş değildir. Doktor ve Hakim'in yanı sıra Marceline'de Figaro'ya karşı birleşmiştir. Aşk, ihanet, şüphe ve kavuşmalarla; sırlar, palavralar ve güç oyunları ile çılgın bir komediye dönüşen bu savaş sırasında Figaro ve Suzanne mutlu sona ulaşmak her yolu deneyecektir.

Tiyatro Kedi : 0212 257 79 36 / 257 79 37
[url]www.tiyatrokedi.com[/url]
Figaro'nun Düğünü
Oyun Tarihleri
5 Haziran Cuma, 16.00 ( Caddebostan Kültür Merkezi) ilk oyun
5 Haziran Cuma, 20.30 ( Caddebostan Kültür Merkezi )
6 Haziran Cumartesi, 16.00 (Dormen Tiyatrosu)
6 Haziran Cumartesi, 21.00 (Dormen Tiyatrosu)
Bilet Fiyatları tam:40 TL, öğrenci:30 TL.
BASIN GÖSTERİMİ
5 Haziran saat 16.00 daki ilk gösterim basın mensuplarına açıktır. Aynı güne bilet almak isteyen seyirciler için tüm biletler 20 YTL'den satışa sunulmuştur.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 284
favori
like
share