Tütün eksperi hakkinda bilgiler

İşin Doğası

* Tütün bitkisinin yetiştirilmesinden tütünün içilecek hale gelinceye kadar geçirdiği evrelerde yapılması gereken tüm işlemlerde çalışacak teknik insan gücünü yetiştirir.
* Tütün üretimi konusunda tüketiciye yol gösterir.
* Tütünün tarlada yetiştirilmesi kırımı ve kurutma işlemlerini kontrol eder.
* Tütünün standartlara uygun olup olmadığını saptar.
* Tütünün fermantasyonunun takibini ve bakımını yapar.
* Bağlı bulunduğu kurum adına tütün alımını gerçekleştirir.
* Tütünün kalitesini ve fiyatını belirler.
* Alımı yapılan yaprak tütünün işleme atölyelerinde cins ve kalitesine göre ayrımını denetler ve yönlendirir.
* Alınan tütünde tüketicide isteklerine ve piyasaya uygun olarak sigara pipo puro enfiye veya çiğneme tütünü haline gelinceye kadar geçirdiği tüm aşamalarda bilimsel yöntemleri uygular.
* Kaliteli tütün üretimini sağlamak amacıyla ekicilere aydınlatıcı bilgiler verir.

Kariyer Olanakları

* Tütün işletme ev endüstri kuruluşlarında tütün eksperi olarak görev alabildikleri gibi teknik ve idari kadrolarda üst düzey yönetici olarak görev yapabilirler.
* Tütün ithalatı ve ihracatı yapan kuruluşlarda yetkili uzman olarak çalışabilirler.

İstihdam

* Tekel Genel Müdürlüğüne bağlı kuruluşlarda özel sektör tütün işletmelerinde kamu ve özel sigara fabrikalarında tütün ticareti (ithalat-ihracat) yapan kuruluşlarda tütün üretimi yapan işletmelerde tütün kredisi veren finans kuruluşlarında çalışabilirler.

Gereken Kişilik Özellikleri

* Tütün Eksperi olmak isteyenlerin tarımsal ve endüstriyel üretim faaliyetlerden hoşlanan sosyoloji ekonomi psikoloji gibi sosyal bilimlere ilgi duyan başkalarına fikirlerini aktarabilen insanlarla olumlu ilişkiler kurabilen açık havada çalışmaktan hoşlanan arazi koşullarına uyum sağlayabilen renk algısı tat ve koku alma duyuları gelişmiş dikkatli kimseler olmaları gerekmektedir.

Benzer Meslekler

* Çay Eksperi Pamuk Eksperi

Eğitim

* Mesleğin temel eğitim süresi 4 yıldır.

Okutulan dersler ; matematik fizik kimya botanik malzeme mukavemet statik dinamik makine bilgisi elektro teknik klima ve ısı tekniği iş etüdü ve planlamasıbilgisayar planlaması iş hukuku ticaret hukuku genel ekonomi pazarlama istatistik yönetim ve organizasyon üretim planlaması ve kontrolü kalite kontrolü tütün kimya ve teknolojisi tütün tarımı bitki yetiştirme ve beslenme tütün değerlendirme ve ekspertiz tütün bakımı tütün hastalıkları genel tütüncülük tütün fabrikasyonu gibi dersler verilmektedir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 655
favori
like
share