Anterenörluk hakkinda bilgiler - nasil Anterenör olunur

İşin Doğası

* Sporcuların ferdi ve toplu olarak uluslararası kural ve tekniklere uygun olarak eğitilmesini sağlar sporun esaslarını teknik prensiplerini ve kurallarını öğretir.
* Uluslararası kural ve teknikleri yakından takip eder ve bu konularda sporcuları bilgilendirir.
Günlük haftalık aylık ve yıllık çalışma programlarını hazırlar ve uygular spor karşılaşmalarına sporcuların götürülüp getirilmesini sağlar.
* Branşı ile ilgili spor dalında eğitici video bant kitap dergi vb. eğitim araç ve gereçleriyle ilgili araştırma yapar temin eder uygulamalı olarak yararlanır.
* Sporcuların sağlık ve psikolojik kontrollerinin periyodik olarak yapılmasını sağlar.
Sporcuların gelişimi için gerekli olan beslenme ve diyet programlarını hazırlatır ve bu konularda bilinçlenmelerini sağlar.
* Sporcuların dayanıklılık hız çabukluk ve kondisyonlarını artırıcı; koşu yürüyüş ve diğer çalışmaları yaptırır.
* Antrenmanlarda soyunma odalarında karşılaşma öncesinde ve sırasında; yapılacak müsabakanın taktiğini uygulatır teorik ve pratik olarak uygulanacak mücadele biçimini göstererek yapılan hataları ve sporcuların zayıf yönlerini tespit ederek giderilmesini sağlar.
* Rakip ekiplerin gücünü oyun stratejilerini öğrenerek hazırlıklarını bunlara göre yapar sporculara oyun stratejisini hazırlar gerektiğinde sporcuları kampa alır.
* Sporcuların her türlü sorunları ile ilgilenerek sağlık durumlarını özel yaşamlarını izinlerini takip eder hazırlar gerektiğinde kadro dışı bırakarak cezalandırır.

Kariyer Olanakları

* Antrenörlük lisansı alarak göreve başlayanlar; minikler yıldızlar gençler kategorilerinde en az üç yıl başarı ile çalıştıklarında 2. kademe antrenörlük kurslarına devam ederek (Spor İl Müdürlüklerinde) Kıdemli Antrenör olarak ilerleyebilirler büyükler kategorisinde görev alabilirler.
* Kıdemli Antrenör olarak en az 2 yıl başarılı olanlar 3. kademe antrenörlük kurslarına devam ederek (Spor İl Müdürlüklerinde) Baş Antrenör olup milli takımlarda ve diğer büyük klüplerde çalışabilirler.

İstihdam
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne bağlı kuruluşlarda üniversitelerde okullarda spor klüplerinde görev alabilirler.
Gereken Kişilik Özellikleri
Spor Antrenörü olmak isteyenlerin sporla ilgili yetenekli ve belli bir spor dalında başarılı bedence güçlü dayanıklı el-göz-ayak koordinasyonu olan insanlarla çabuk iletişim kurabilen bir grubu yönetecek özelliklere sahip otoriter tutarlı sevecen disiplinli güvenilir olması beklenir.
Benzer Meslekler
Beden Eğitimi Öğretmenliği Monitörlük Teknik Direktörlük
Eğitim

* Mesleğin temel eğitim süresi 4 yıldır.
* Okutulan dersler ; spor biyolojisi uygulamalı fizyoloji fonksiyonel anatomi kineziyoloji ilk yardım ilkeleri spor psikolojisi egzersiz fizyolojisi psiko-sosyal açıdan spor gibi dersler okutulmaktadır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 442
favori
like
share