Tomb Raider tam çözümü - çöz - Tomb Raider oyun çözümleri

Level 1: Parisian Back Streets

Burada bir köpek var. Köpeğe aldırmayın fakat fazlada yaklaşmayın. Size kısaca anlatayım. Oralarda bir yerde çöp varili var, üzerine çıkın. Su borusundan tutunun yukarıııı. Valla burada anlatılacak pek bir şey yok. Yol belli iz belli (geçtiğiniz yerlerde her yere bakın el çıkan yerleri kaçırmayın) Neyse biz çatıya gelelim. Çatıya çıktıysanız oralarda kilitli bir kapı var. Onun önüne gelin. Kapıya sırtınızı verdiğinizde tam karşı sağda bir teneke var. Eski Tomb Raider'larda olduğu gibi bunu tutup geri çekin. Çektiğiniz yerde açıklık var. Oradan aşağıya inin. Orada bir levye göreceksiniz. E, tabi alın. Sonra geri çıkın ve kilitli kapıyı açın. Dolapta silah var. Alın. Şimdi levyeyi aldığınız yere gelin. Yapmanız gereken şey duvar kıyısına tutunup sola doğru yani demir kapılı yere gelmek. Kendinizi çok iyi ayarlayın güç çubuğu yetmeyebiliyor. Geçtiyseniz şimdi demir kapının zıttında kapının anahtarı var. DİKKAT!. Orada bir adam var anahtarı sessice alın. Anahtarı aldıktan sonra kıpıyı açıp aşağıyaaa. İlk bölümü bitirdiniz. Hadi hayırlı olsun. )

Level 2: Relic Apartment Block

Şimdi sizi sıkmayalım biraz daha geyiğe bindirelim. Ha, birde etraftaki healt leri bulmayı size bırakıyorum. Ben yalnızca oyunu bitirmeniz için gerekenleri söyleyeceğim. Şimdi polisler sizi buldu sayılır. Zaten adamlara sizi aramaktan gına gelmiştir. Tabii bu sinirle kapıyı iyi zorluyorlar. Şimdi merdivenden çıkın. Aaa oda ne. Gaz bombası tabii. Zehirlenmeden yukarı çıkın (enerji barının altıdaki mavi bara dikkat!). Aralardaki kapıların hepsine bakın. (DİKKAT en üste bir kapıya uğramadan çıkarsanız bölüm bitmez) Özellikle bir odada dolaplara bakın tüfek mermisi bulacaksınız. Bunu almadan geçmek yok. Hoplaya zıplaya (arada dolap çekerek) merdivenlerin en üstüne çıkın. Yol kapalı. (bu arada yapımcılara gıcık oldum) Merdivenin oradaki kutuyu, merdivenin aşağı tarafına çekin. Çekemiyorsa zorlayın. Biraz çektikten sonra diğer taraftan itin. Üzerine çıkın, karşı parmaklıklara atlayın. Kapı var haliyle girin tabii. Bir oh çekip save (F5) yapın bence. Sağda anahtar (bi panelde de anahtar var) ve ne var ne yok toplayın. Diğer kapıdan çıkın. Bu bölümde bitti. Polislerde hava aldılar.

Level 3: Industrial Rooftops

Yanda merdiven var. Çıkın tabii. Orada karşıdan karşıya bir ip var. İpi boşuna koymazlar herhalde. Tutunup yürüyelim. Ortalarda bir yerde Lara konuşunca normalde eğilme tuşu ile ayaklarınızı toplayıp ilerleyin. Sakın duraklamayın tutunma gücü anca yetiyor zaten. Polisler ateş ediyorlar. İnince hemen üstü kapalı yere gelin. Yanda merdivemsi bir şey var. (Sanırım çatıdan kaymayı engelliyor) Oradan ilerleyin. Aşağı inin. Karşıdaki kapıyı açın. İkinci kapı var yanında da bir merdiven. Tavsiyem merdiven olacak, ancak kapıdan aşağı inerseniz sokak aralarından birinde madipack var. Sonra indiğiniz binanın yanında kutu var. Merdivenin altına çekin ve merdivenden çıkın. Devam edin ve gereken yerlerden atlayın. En sonun da bir yere atlıyorsunuz. Burada bir kapı var. Kilitli. Burada save yapın tel örgülerin karşı çapraz köşesine gidin. Araya demo girecek. Bu bölümde bitti. Sakın demo girmeden save yapmayı unutmayın.

Level 4: Margo Carvier's Apartmernt

Burada Margo Cariver ile konuşacaksınız. Amaç kadını ikna edip Von Croy'un defterini almak. (Konuşma seçeneklerinde 2 . 2 . 2 . 2 . 2 . 1 ve 2 seçeneklerini seçerseniz veriyor) Defteri alır almaz kapıdan çıkın ve pencereden atlayın. Artık bir yol gösterici var. Biraz hızlı olun çünkü polisler geliyor. Bittiii. (Bölüm tabii)

Level 5: Parisian Ghetto

Bu bölüm en gıcık olduğum bölüm. Neyse kısaca anlatayım. Eski bir metronun içinde başlıyoruz. Sanırım bizim Lara eve gidememiş. Haliyle polisler kovalıyor. Lara esneye esneye kalktıktan sonra metrodan çıkın ve ateşin başındaki adamla konuşun. Sonra metronun üstüne çıkıp boruya tırmanın. Tel açıklığından zıplayın. Bir zibidi göreceksiniz. Onunla da konuşun. Size Cafe metro hakkında bir şeyler söylüyor. Konuşma bitince kapıdan çıkın ve kadınla konuşun. Sonra karşıda harita var. Haritada gitmeniz gereken her yer gösteriliyor. Ben size sırayla gitmeniz gereken yerleri söyleyim. Sizde üstünüze düşeni yapacaksınız.

* The Willowtree Herbalist
* St. Aichard's Church
* Renne's Pawnshop
* Cafe Metro

Şimdi amaç Bouchard denen lağım faresini bulmak. Siz söylediklerimi yapın ve bölümü geçin. Ha birde kiminle konuşursanız konuşun konuşmadan önce save yapın.

The Willowtree Herbalist: Çinli bir adam var onunla konuşacaksınız. Burada pek bir şey yok.

St. Aichard's Church: Burası sanırım bir dövüş salonu. Ring de iki adam dövüşüyor. Bunlara taktik veren bir adam var. Onunla konuşun. Size bir altın saat verecek. Size söylediğim gibi burasını araştırabilirsiniz. Değişik şeyler var. (heykelin orada)

Renne's Pawnshop: Burada adama topladığınız eşyaları satacaksınız.(örn: kol saati gibi) İsterseniz satmayın. Ama satarsanız para kazanırsınız. Şimdi çıkın doğru Cafe Metro ya.

Cafe Metro: Kapıdan girin. Bakın masada oturan herif kim. Kurtis. Kapıdaki karizmatik motorda onun zaten. Barmenle konuşmadan önce save yapın. Şimdi konuşun. Barmen Le Serpent Rouge un anahtarını verecek. Aldınz mı? İstemeseniz de almak zorundasınız zaten. Şimdi oradan çıkın. Le Serpent Rouge a gidin. Tarif edeyim. Hani adının Janice olduğunu söyleyen kız varya onun karşısındaki yoldan gidin. Bu arada Kurtis in demosu girecek. Neyse sağda bir ara sokak var. Oradan gidin. Lağım deliğine girmeyin. Yandaki kapıya girin. Şimdi Le Serpent Rouge dayız.

Level 6: Le Serpent Rouge

Elinize silahı alın. Soldaki polisi öldürün. Odadaki anahtar ve ıvır zıvırları alın. Geri dönün ve girdiğiniz kapının karşısına doğru ilerleyin. Merdivenden yukarı ve kapıyı açın. (elinizde silah olsun yoksa kevgire dönersiniz) Karşınıza iki polis gelecek. İkisini de Allah'ın rahmetine kavuşturun. Barmen tezgahından malzemeleri toplayın. Orada bir buton var. Basınca asansörden iki tüfek mermisi gelecek. Girdiğiniz kapının solunda ki merdivenden çıkın. Orada eski bir plak var, alın. Duvardaki şalteri indirin. Müzik başlayacak. İki polis daha gelecek. Onları da öldürün. Sonra yukarı çıkın. Önünüze gelen polisi öldürün. Tekrar yukarı çıkacak merdivenin yanına gelin. Merdiven kapalı. Oradaki kutuyu çıkıntıya doğru itin ve üzerine çıkın. Zıplayıp yukarıdaki demirlerden tutunun ve çıkın. Yavaşça demirin üzerinde ilerleyin. Önünüzdeki demir yıkılacak. Biraz gerileyip koşarak karşıya atlayın. Tutunup çıkar çıkmaz iki polisi daha öldürün. Healt'leri alın. Şimdi ışıkların inip çıktığı demirlere atlamamız gerekiyor. Oraya da atlayın, karşıdaki kalın sütuna atlayıp tırmanıp bir üstüne çıkın. Şimdi inip çıkan ışıkların en üstündesiniz. Tekrar karşıya atlayın ve önünüzdeki platforma atlayın. Merdivenden çıkın. Aşağı kayıp zıplayın. Oradan tekrar karşıya. Demire tutunup sola ilerleyin. Demirin üstüne çıkın. Kontrol odasının önüne gelin ve köprüye tekme atın. Şimdi de kontrol odasına girin. Buradaki kollardan biri ışıkları değiştiriyor, biri ise ışığın dolaba girmesini sağlıyor. Şimdi 2 kere ışığı değiştirin ve sonra dolaba getirin ve dolaptan kutuyu alın. Şimdi tekrar kontrol odasına gidin ama bu sefer bir polis var. Polisi öldürdükten sonra kapıdan çıkın. Eğer kapı açılmazsa yerdeki anahtarla aşağı inin. Tekrar bir anahtar daha bulabilirsiniz. Ama normalde kapının açılması gerekir. Bu kadar. Gene Sokaklardayız (Parisian Ghetto) Sonra bulunduğunuz yerden sokağa inin. Bu arada isterseniz topladığınız şeyleri Renne's Pawnsho'a götürebilirsiniz. Şimdi ise tekrar Cafe Metro ya gidin. Barmen size bir şifre verecek. Bununla birlikte 17 no lu apartmana gidin ve şifreyi yazın ve içeri girin. Şifre 15328. Bundan önce kanalizasyon kapağından aşağı inebilirsiniz. Burayı size bırakıyorum. Bu bölümü de geçtik.

Level 7: The Graveyard

Kapıdan girince kamyonetin yanından merdivenleri çıkın. Kapıdan girin. Karşınıza çıkan kadınla konuşun. Kadınla kısa bir geyik çevirdikten sonra, kadının arkasındaki çekmeceleri kurcalayın. Sonra açık olan kapıdan girin. Kendinizi bir balkonda bulacaksınız. Balkondan balkona geçin. Oralarda bir boru olacak, borudan yukarı tırmanın. Sonra çatıda ilerlemeye başlayın ama dikkat edin, önünüzdeki platform yıkılıyor. Çatının ucuna ulaştıktan sonra, aşağıya sarkın ve sağa doğru ilerleyerek balkona düşün. Tepenizdeki ipten karşıya geçin. Balkondan aşağı sarkarak inin. Orada bir doberman var. Onu da eşek cennetine yollayın. Amaç; telle çevrili mezarlığa girmek. Orada ki köşenin birinde kısa bir mezarlık var. Mezarlığın üzerine çıkın. Bu arada silahınızı cebinizde tutabilirsiniz. Canavar falan gelmiyor. Şimdi mezarların üstünden atlayarak telle örtülü yere gelin. Önünüzdeki mezarlığın kapısını açıp girin ve yerdekini alın. Buradan çıkın. Burada bir heykel göreceksiniz. Arkasından itin ve mezarı yıkın. Mezardan atlayın ve bölümü geçin. Bakın save leri söylemiyorum diye yapmayı unutmayın. Anlattığım yerlerdeki önemli yerleri save lemenizi ben söylerim fakat sizde save yapın tabii.

Level 8: Bouchard's Hideout

Bizim Lara sanırım lağım faresi olmaya karar vermiş. Devamlı kanalizasyonlarda gariban. Neyse siz tarif ettiğim yollardan gidin ama kendinizde bir yol bulabilirsiniz. Bölüm kolay. İlerleyin önünüzdeki yer kırılıyor. Siz kırılan yerden inip küçük delikten geçin. (söyledim ya işte lağım faresi) Kumun yığılı olduğu yerden zıplayın ve çıkın. İleride su var. Suya girip sonuna kadar ilerleyin. Yosunlardan tırmanıp çıkın. İlerideki taşı geri çekip karşı yolu açın. Yerdeki fareyi öldürün yoksa enerjinizi bitiriyor. Demirleri kırıp yoldan devam edin. Kapılardan geçtiğinizde tekrar oyuna başladığınız yere geleceksiniz. Amaç oyunun başında arkanızda kapalı olan yeri açmaktı. Şimdi açtığınız yoldan ilerleyin. Orada bir adam var. Adama ne olmuş anlamadım. Sakız gibi yatağa yapışmış. Yapışmış dedim ya hiçbir şey yapamıyor. Duvardaki madipack'i alın. Demir kapıdan çıkın. Solda Bouchard var. Kapıdan girmeden save yapın. (kapıdan girince hemen kendisi konuşuyor) Bouchard'a karşı dikkatli davranın, yoksa öldürür. Başında "Easy Bouchard" olan cümleyi seçin. Pasaportu alıp kapının yanındaki kolu çekin. Demir kapıdan biri açılacak. Oradan girip kutuyu demir kapının oraya çekin. Kutunun üzerinden yukarı çıkın. Tekrar kolu çekin ve açılan kapıdan çıkın. Şimdi Renne's Pawnshop'a gidin.

Level 9: Renne's Pawnshop

Eckhardt'ı göreceksiniz. (demoda) V. Croy Renne yi öldürmüş. Birde yere imza atmış. Ne biçim adam bu bee. Renne'nin cüzdanını alın ve içinden şifreyi çıkarın. Şifre: 14529 . Adam ne biçim yazmış okunmuyot dimi. Şimdi save yapın. İçerideki her şeyi toplayın en son aracı aldıktan sonra kapı örtülüp lazerler çalışıyor. Hemen yandaki butona basıp kapıyı açın. Yerdeki kapağı açın ve atlayıp koşun. Acele edin bomba patlayınca ateşin içinde kalırsanız kül bastı olursunuz. Zıplayarak giderseniz daha hızlı ilerlersiniz. Çıkışta Kurtis sizi bekliyor. Elinde sigara, keyfi gıcır. Bu bölümde bitti. Oyunun bundan sonrası biraz daha keyifli.

Level 10: Louvre Storm Drains

Bizim Lara kılığını değiştirmiş. E, anladı tabii işinin zor olduğunu. Kanalın içerisinde ilerleyin. Sola dönün. Buradaki makinenin kırmızı olan ışıklarını yeşile döndürmelisiniz. Bunun için 6 tane vanayı bulup bunları kapatmalısınız. Böylece suyun akışını durduracaksınız. Düz ilerleyin. Solda bir boru var. Buradan yukarı tırmanın ve sol platforma geçin. Buradaki şalteri indirin. Bir vantilatör duracak. Vantilatörden geçip ilk vanayı çevirmelisiniz. Aşağı inin geldiğiniz kanalın sağındaki kanala gidip sağa dönün. Merdivenlerden çıkın vantilatörün kanatlarını iki defa çevirin ve eğilerek buradan girin 2 inci vana bu odada.Tekrar geldiğiniz yere dönün ve bu defa sol kanala gidip sola dönün. 3 üncü vana burada. Suya girerseniz yol sizi bölüme başladığınız yere getirecek. Şimdi kumanda makinesinin olduğu yere gelin. Ortadaki deliğin su dolduğunu göreceksiniz. Bu suya dalın. Aşağıdaki kanalda ilerleyin. Sonunda bir açıklığa çıkacaksınız. Sudan yandaki tel örgü vasıtası ile çıkabilirsiniz. Üst platforma tırmanın. Yolda bir boru var. Zıplayıp tutunun ve ortaya gelince kendinizi bırakın. 4 üncü vana karşınızda duruyor. Bu vananın solunda yolu tıkayan yarım durmuş bir tel örgü var. Bunun arkasına geçmelisiniz. Karşıya geçin ve boruya zıplayarak tutunun tel örgünün arkasında aşağı düşün. Buradan tel örgü sayesinde yukarı çıkın. 5 inci vana da burada.Şimdi kumanda makinesinin olduğu yere gelin. Gene boru ile yukarı çıkın. İlk vananın olduğu üst platforma çıkın sağda merdiven var. Zıplayıp yukarı çıkın. 6 ıncı vanayı da kapatınca su akımı duracak, Suyun artık akmadığı kanala zıplayın. İlerleyip kapıyı açın ve içeri girin. Havuzlu bir odaya geldiniz. Aşağı düşün, sağa devam edin. Yolun sonunda bomba yerleştireceğiniz bir bölüm var. Buraya bombayı yerleştirmeden önce mutlaka save edin. Yerleştirince hemen suya atlayın ve kanalın içine girin. Patlama duvarı yıkıyor. Kanal sizi bu havuzlu odaya tekrar döndürüyor. Ateşe değmeden uzun atlayın ve merdivenden tırmanıp yeni açılan delikten içeri girin. Bu bölümü de geçtiniz.

Level 11: Louvre Galleries

Eveeet, şimdi merdivenlerden çıkarak ilierleyin. Ara sıra adam öldürün ve yolu takip edin. Sonunda bir kapı göreceksiniz. Buradan girin. Gördüğünüz gibi lazerler var. Önünüze çıkan ilk dolabın üzerine çıkın. Duvar kenarında bir yerde madipack var. Bunu almak için zıplayın ve tutunup çıkın. İlk lazerleri madipack in olduğu yerden geçeceğiz. Lazere doğru dönüp biraz geriledikten sonra koşarak lazerlerin üstünden atlayın. (tavsiyem her lazeri geçtiğinizde save yapın) Şimdi orta dolabın üzerine çıkın ve lazerler aşağı indiğinde koşarak atlayın. Şimdi üzerinde olduğunuz dolabın ucuna kadar gidin. Yapmanız gereken şey lazerler kaybolunca karşıya yan atlamak. Şimdi dolaptan sarkın ve lazerleri geçin. Sonra sağ dolabın üzerine çıkın ve duvardan salınarak geçin. (Lara duvardan tam ilerlemiyor. Aşağı inerken eli lazere çarpabilir. Bunun olmaması için aşağı inerken iki kez action tuşuna basın ve Lara'nın ellerini havaya uzatmasını sağlayın) 1. lazerleri geçtik. (bence save edin) Kapıdan girin. İlk lazerleri eğilerek geçin. Sonra sağa yaklaşın ve adamı öldürün. Bu lazerleri duvara yaslanarak geçeceğiz. Duvara yaslanmak için parmak ucunda yürüme tuşuna (Enter) basın ve duvara yaklaşarak bu kez de action (Ctrl) tuşuna basın. Şimdi lazerleri geçin ve görevlinin kartını alın. İlk kapıya girin. Dikkat önünüzde kamera var! yakalanmadan geçin. Adamı öldürün. Köşede dolap var. Bunun arkasında da buton. (Burada kartı kullanıyosunuz) Dolabı çekin. Şimdi de ortadaki boş dolabı lazerlere doğru itebildiğiniz kadar itin. Yapmanız gereken butona basıp boş dolabın üstünden Mona Lisanın üstüne çıkmak. Tabii hızlı olmanız gerkiyor. Borudan ilerleyin. Sarı merdivenden çıkın ve ilerideki adamı öldürün. Buradaki kapıların hiçbiri açılmıyor, yada ben açamadım.

Şimdi havalandırma kanalının üstüne, ordan da yukarı çıkın. Burada ilerleyin. Önü kapalı yerleri aşağı salınarak geçin. Buradaki ipten tutunup geçmeniz gerekiyor. Fakat gücü yetmediğinden önünüzdeki çıkıntıdan tutunup ilerleyin. Burada bir boru var. Buradan inerseniz bir anahtar alıp, anahtar ile bir odada levye bulacaksınız. Ancak bizim levyemiz var. Hiç inmeyin siz. İlerleyin ve karşıya geçin. Kapının kilidini levye ile kırın ve içeri girin. Şimdi de açıklıktan girin. İlerleyin ve açıklıktan düşün. Kapıdan çıkınca bir görevli var. Bunu öldürün. Köşedeki kapıyı açmak için security pass'ımız olması gerekiyor. Bu kapının ilerisindeki ilk kapıya girin. İçeride gaz maskeleri var. Normalde alınmıyor ama ben bir yolunu buldum. Dolabın önündeyken eğilme tuşuna basın. Tam eğilirken köşede el çıkar. El çıkar çıkmaz action (Ctrl) tuşuna basın. Böylece üç tane gaz maskeniz oldu. Şimdi buradan çıkın ve diğer odaya girin. Burada bir polis var onu öldürün tabii. Otomatik kapının yanında silah (Vector) var. Bunu alın. Şimdi açık olan bilgisayara bakın. Burası Margo Carvier'in ofisi. Bilgisayarın üstündeki şifreyi okuyun. (zıplama yakınlaştırır, action uzaklaştırır) Şifre 14639. Şimdi şifreyi koridorun sonundaki odaya girin. Bilgisayar dolabının alt kapağını açın ve security pass ı alın. Etrafı araştırın ve çıkın. Şimdi bu kartla karşıdaki kapıyı açın. Merdivenden aşağı inin. Sağ taraftan kilitli olmayan kapıya girin. Adamı öldürüp ilerleyin. Kapıdan girin. Kameraya yakalanmadan karşıdaki kapıya geçin. Merdivenlerden aşağıya inin. En alttaki kapıdan geçip kazılı bölgenin demir kapısından girin. Oh bee bitti.

Level 12: The Archaeological Dig Site

Karşınıza çıkan adamları öldürün. Kulübenin birinde şalter var. Bunu indirin. Şalter inince asansör aktif hale geliyor. Buradan çıkın. Diğer kulübedeki adamı öldürün ve printer deki ikinci sembolü (second arcient symbol) alın. Etrafı araştırıp çıkın. Bir adam daha var onu da öldürün. Şimdi iki kulübenin arasındaki kapıdan girin. Masadaki kolu çekin. Şimdi görüntü yer altını gösteren araçta. Yön tuşlarıyla gezinerek birinci sembolü bulun. Eğilme tuşu ile çıkın ve yandaki printer'dan kağıdı alın. Şimdi geldiğiniz kapıdan çıkın. Burada telle çevrili yerin en altına inmelisiniz. Alta inince adamı öldürün. en altta makinelere dönük olduğunuzda sağda bir merdiven var. Buradan çıkıp yıkık duvardan tırmanın ve soldaki çıkıntıya düşün. Ara sıra save etmeyi unutmayın. Şimdi üstteki sütundan salınarak karşıya geçin. Soldan yukarı çıkın. Asansör şalterini indirin. Salınarak geldiğiniz yere gelip asansöre atlayın. Şimdi iç içe geçmiş sembollü çemberleri gördünüz değil mi?... Amaç bu sembolleri belirli bir sıraya getirip kapı açmak. Şimdi sağdaki yola gidin. 4 tane kol var burada. Bunlar sembolleri kilitliyor. Şimdi notebook'a bakın. Son sayfasında ilk ve son sembolleri gösteriyor. Şimdi (kilitleme yaparak örn: ilkini yerleştirip ilk kolu çekin. Böyle devam edin) soldan sağa birinci ve ikinci sembolleri de yerleştirin. Son sembolde yerleşince kapı açılır. Size de bu kapıdan geçmek kalır. Bu bölümde bitti tabii. Basit bir cinayet derken iş nerelere geldi. Bir daha ki bölümde mumya falan da gelecek zaten.

Level 13: Tomb Of Ancients

Bölüme kayarak başlıyoruz. Şimdi yol boyunca ilerleyin. Ekrana bir demo girecek. Bu bölüm o kadarda zor değil. Neyse, şimdi bulunduğunuz yerden aşağı salının. Aşağıya doğru duvardan tutunarak inin. Bu yarasalardan bazılarının dişleri çok keskin acıtır, dikkat edin. Buradan tahta sütuna atlayın. Oradan da mağaraya. Yol boyunca ilerleyin. Düşün, hoplayın, zıplayın ve yıkık köprünün üstüne gelin. Karşı tarafta bir madipack var. İsterseniz gidip alın ama, bölümü bu taraftan geçeceğiz. Madipack'i alıp geldiyseniz. Şimdi kapıya doğru döndüğünüzde sol duvar dibi parmaklıklarından aşağı atlayın. Bir çıkıntıya düşeceksiniz. Buradaki bir kenardan salının ve duvardan tutunarak aşağı inin. İndikten sonra bulunduğunuz duvar kenarlarının birinden tutunup yan yan ilerleyerek diğer tarafa geçin. Burada tekrar bir tahta sütun var. Ancak bunun dibinde bir kol var. Haliyle kolu çekin tabii. Çıkan sütunlardan aşağı inin. Bu mumyayı öldürmeye hiç uğraşmayın. Mumya topal mı? ne doğru dürüst yürüyemiyor bile. Sizi öldürmek kim bu kim. Neyse duvardaki delikten girin ve kolu çekin. O da ne? Gene sütun yaa. Neyse bu sefer tırmanın ve en üstteki kolu çekerek yerdeki kapağı açın. Aşağıya inin ve kapaktan girin. İlk karşınıza gelen kapıdan girin ve bir adet pompalı ve iki adet mermisini alın. Sonra yolu takip edin. Buna benzer bi kapı daha var. Girin tabi. Şimdi yerleri ayna gibi bir yerdesiniz. Karşıdaki kapıdan geçince kapı kapanıyor. Burada bir save yapın, bence tekrar döneceksiniz. Girdiğiniz kapının yanında bir kol var. Kolu çekince duvar aralarındaki kazıklar ve kapı açılıyor. Kapı zamanlı. Kolu çekince hemen karşıya yetişmeye bakın. Kapıdan geçince bölüm bitiyor zaten.

Level 14: The Hall of Seasons

Öncelikle amacımızı söyleyeyim. Amacımız, 4 tane element kristallerini bulup bir makineyi aktif hale geçirmek. Ondan sonra da ruhların elindeki tabloyu almak. Şimdi kapılardan geçerek ilerleyin. Büyük platforma çıkan son kapının yanında kristal yerleştirecek bir yer var. Kristalleri topladıktan sonra buraya yerleştireceğiz. Buradaki mumya kardeşi ellemeyin. O da size ellemesin. Ortadaki 4 çıkıntı yandaki kapıları açıyor. Kapıları açmak için hangi kapıyı istiyorsanız o kapının işaretinin üzerine çıkın. Burada yapılacak şey açılan üç kapının ortasındaki kapıdan karşıya geçmek. Bunu yapmak için doğru kolu bulmak gerek. İpucu vereyim, yere açılan deliklerin hangisi açık renkte ise onun kolu ortadaki kapıyı açar. (Not: tüm kristalleri yerleştirdikten sonra açılan kapı aşağıda. Aşağı açılan kapılardan işte o zaman ineceğiz.) Kapılardan giriş sırası fark etmez.

The Breathe of Hades

Kapıdan girince sağdaki yıkık duvarı itin ve içerideki kolu çekin. Böylece sallanan tahtalar yukarı çıktı. Bunların üzerinden atlayarak karşıya gidin ve kristali alıp geri gelin. Tahtalar üzerinden atlarken yürüme tuşuna basılı tutup zıplamaya basarsanız hafifçe atlar. Bu arada her tahta geçişinizde save (F5) yapın. Ayrıca yürüme tuşunu da aktif tutun.

The Wrath of the Beast

İçeri girdiğinizde birden yer çökecek. Zemin çok kırılgan. Hemen dağılıyor. Kayaların üzerinden atlayarak kristalin yanına gelin. Her sağlam zeminde oyunu save etmeyi unutmayın. Kristali aldıktan sonra bir zemin oluşuyor fakat bu seferde elinde alevden bir kılıç olan iki zebani geliyor. Ateşlerden mümkün olduğunca korunun. Eğer yanarsanız kapı köşelerindeki suyun altına girebilirsiniz. İki taraftaki kolu çekip çıkın.

The Sanctuary of Flame

Valla anlatacak bir şey yok ki. Kırılmayan taşların üzerinden ateşlerden korunarak karşıya geçin. Kristali aldıktan sonra zaten bazı taşlar ortaya çıkıyor. Söyleyebileceğim en önemli şey sık sık quick save (F5) yapmanız.

Neptune's Hall

Oyun başlar başlamaz gene bir zibidi bizi bekliyor. Yaklaşmadan karşıya devam edin. Açık delikten suya girin. Suyun dibindeki duvarlarından kazık çıkan kapıdan girip kolu çekin. Böylece girişteki delik, su doluyor. Buradan çıkıp biraz önce su dolan deliğe gidin. Dipteki yosunların yoğun olduğu yerde bir delik var. Girip oradaki kolu çekin. Şimdi sular biraz daha yükseldi. Kenardaki kapılardan birine çıkın ve ilerleyin. Suya dalın ve tekrar ilerleyin. Kazıklardan geçin. İkiye bölünen yolda sağdan giderek nefes alabilirsiniz. Sonra diğer taraftan devam edin. Aşağıdaki son kristali de alıp aşağıdaki kolu çekin. Şimdi tepenizdeki demirler açıldıktan sonra en tepeden bir nefes alın. Suya tekrar dalın ve açılan kapıdan geçerek tavandaki delikten çıkın. Sonra bu bölüme geldiğiniz yerden tekrar çıkın ve bölümü bitirin.

Kristalleri bu bölüme ilk geldiğiniz kapının duvarlarına yerleştirin ve kapıyı açın. Bu kapı deminden beri düşmemek istediğimiz yerde. Herhangi bir bölümün üç kapısından birinden geçerek sizi aşağı düşüren kolu çekin. Aşağıya indikten sonra bu tehlikeli oyuncakların yolundan ilerleyin. İç kısımda bir yerde açtığımız kapı olacak. Buradan girin ve merdivenlerden aşağı inin. Kolu çekerek büyük bir kazanın olduğu yere geçin.

Kapıdan geçtikten sonra hemen solda ilk vanamız var. Vanayı çevirdikten sonra merdivenlerden en alta inin. Burada sizi bir mumya karşılayacak. Yine aldırmayın. Ortadaki makinenin alt platformuna merdivenlerden çıkın. Sonuncu vana burada fakat kapalı. Sıra ona gelince açılacak. Buradaki borunun altında bir zincir var. Bunun yardımı ile karşıya geçin. Merdivenlerden çıkın ve köşedeki 2. vanayı açın. Şimdi tekrar ilk vananın olduğu yere gelin. Buradan ortadaki makinenin üst platformuna atlayın. Borunun altındaki zincirden tekrar tutunup kaşıya geçin. Merdivenlerin yukarısında 3. vana sizi bekliyor. Şimdi de kilidi açılmış olan sonuncu vanayı da çevirip makineyi çalıştıralım. Bunu yapan adam nasıl çalıştırdıysa. Bıçaklar yerleştirmiş dişlilere. Hemen vakit geçirmeden borunun altındaki zincire gidin. Acele etmezseniz bıçaklar doğrar. Zincirden karşıya ve buradan da yan taraftaki platforma geçin. Merdivenlerden çıkın ve kapıdaki kolu çekerek diğer tarafa geçin.

Merdivenlerden çıktıktan sonra sola ilerlerseniz bir asansör bulursunuz. Asansörden yukarı çıkın. Kapılardan geçin. Şimdi bizim kapıları açtığımız platformun kenarlarında yükselen sütunlar ortaya çıkmış. Bu sütunların üzerlerinden tepeye çıkın. Buradan dolaşarak merdivenleri bulun ve yukarı çıkın. Yukarıda tekrar dolaşın ve yolun sonuna geldiğinizde duvardan tırmanarak yandaki kolu çekin. Açılan kapıda sadece malzemeler var. İsterseniz gidip alın. Yol bu kolun olduğu yerde tabii. Neyse açılan kapıya gitmenizi tavsiye ederim. Malzemeleri alıp tekrar kolun oraya geldikten sonra buraya geldiğiniz duvardan yukarı doğru çıkın. Tavanda ilerleyin. Köşede bir çıkıntı var. Burada dinlenebilirsiniz. Tekrar tavana tutunun ve zirvedeki kırık yerden girin. Kapılardan ilerleyin ve bir çoğumuzun zorlandığı kırmızı ruh bölümüne gelin.

Kırmızı ruh o kadarda zor değil aslında. Eğer aşağıda yazdıklarımı yaparsanız sizin için kolaylık olur. Öncelikle elinizde tüfeğinizin olması lazım (yoksa oralarda var) hayalete devamlı ateş edin bir süre sonra durur ve ses çıkarmaz. öncelikle oyunun kontrol gıcıklığı yüzünden kolay geçmek için ışığa sırtınızı dönün (fazla yaklaşmadan) hayalette önünüzde olsun, devamlı ateş edin hayalet duraklayınca (tavsiyem save lemeniz) hemen geri zıplayıp silahı cebinize koyun ve ışığın yanına yaklaşıp köşede el çıkınca action (Ctrl) tuşuna basın ve tabloyu alın (eğer becerebilirseniz hemen save leyin) sonra kapı açılır. Kapıdan çıkın ve direk ilerleyin. Su akan delikten yukarı yüzün. Burası biraz tanıdık geldi bana. Burası Tomb of Ancitens. Tabii bu sefer her yeri su basmış halde. Tavana doğru yüzüp nefes alın. Sonra buraya ilk geldiğiniz delikten girip mavi görünen tünele doğru yüzün ve bölümü geçin. Bu seferde Archaeological Dig teyiz. Burada pek bir şey yok. Kutunun üzerinden telleri geçin ve kapıdan devam edin.

Level 15: Galleries Under Siege

İlerleyip soldan kapıya girin. Merdivenlerden çıkın ve yukarıdaki adamı öldürün. Tekrar merdivenlerden çıkın. Burada bir demo girecek. Bu adamların derdi ne yaw. Böyle zehirliyolar heryeri. Neyse ki biz geride gaz maskesi almıştık. Almayanlar yolu hızlı bir şekilde takip etsin. Adamları öldürün. Kapılardan geçin. En sonunda soldaki bir kapıdan geçin, merdivenlerden çıkın ve kapıyı açın. Adamı öldürüp sağdan ilk kapıya girin. Cam kapının yanından gaz maskesini alın. Maskelerin yalnızca birini alıyor. Daha öncede söylediğim gibi dolabın önündeyken eğilme tuşuna basar basmaz action tuşuna basarsanız diğer maskeyi de alırsınız. Şimdi buradan çıkıp geldiğiniz yerden geri dönün. Merdivenlerden inin. Bu sefer soldaki kapı açılmış. Adamları öldürüp soldaki kapıdan devam edin. Yukarıdan gelen adamı öldürüp sağ karşıdan devam edin. Adamları öldürüp merdivenlerden inin. Soldan devam edin. Merdivenlerden inip sağ kapıdan devam edin ve sola ilerlerken arkanıza yaslanıp bu nefis demoyu izleyin. İşte oyunun en can alıcı yeri. Şimdi demo hakkında biraz yorum yapayım. Lara ilerlerken birden arkasından Kurtis geliyor. Kurtis Lara nın silahlarını alıyor. Ben burada Kurtis Lara'nın silahlarını mı alıyor yoksa Lara'yı okşuyor mu anlamadım. (Editörün notu: Bence okşuyor ) Neyse Kurtis dik dik birkaç saniye Lara'ya bakıyor. Lara kurtulmaya çalışsa da beceremiyor. Burada Lara ile Kurtis göz göze geliyorlar. Aralarında bir elektriklenme oluyor. Öyle ki elektrik ekran başındaki beni bile çarptı. Monitörümden kıvılcımlar çıkmaya başladı. Neyse, Kurtis Lara'yı bırakıyor ve kaçıyor. Burada demo ya Matrix havası verilmiş. Kurtis koşarken bir el hareketiyle kapıyı dağıtıyor. Bu Kurtis büyücü mü ne? Ondan sonra Kurtis karizmatik hareketlerle ilerliyor. Sonra Lara, Kurtis'i yerde yığılı görüyor. E, artık Lara nın kalbinde Kurtis var. Kurtis'e bakarken Lara da bir darbeyle yığılıyor. Sonra da Lara uyanınca Bouchard'ı görüyor. Bochard Lara'yı arabasına davet ediyor. Bouchard Lara'yla samimi olmak isterken Lara tersliyor. Bu durumda Bouchard ta Lara'ya ihanet edip öldürülmesini istiyor. Tam bu demonun başında save dosyam var, isteyene göndereyim. Bu bölümde bitti.

Level 16: Von Croy's Apartment

Bu bölümde KurtisWe acayip kıl oldum. Bizim silahlarımızı. Aldı şimdi çık işin içinden. Sağınızda Von Croy amcanın bastonu var. Bunu alın. (Ne işe yarıyosa) İleride koltuğun yanında bir silah ve mermileri var. Önce mermilerden bol bol alın. Ne de olsa mermiler yeniden çıkıyor. Tavsiyem burada save yapmanız. Silahı alınca yandaki kapıdan bir Terminatör geliyor. Silahınızla buna devamlı ateş edin. Bir süre sonra kaçıyor. Sizde onun takip edin. Adamın geldiği kapıdan girip sağa ilerleyin. Sonra da soldaki kapıdan girin. Kanepenin arkasındaki mermiyi alınca bizim Terminatör duvarı yıkıp geliyor. Adama tekrar ateş edin. Yine kaçacak ama, bu sefer silahını bırakarak. Yerdeki silahı alın. Kapıdan çıkın ve lazerlerin altından sürünerek geçin. (eğilme + sessiz yürüme) Sağa ilerlediğinizde demo da dinamitlerin patladığını göreceksiniz. Yıkılan merdivenlerden en aşağı inin. Yanarsanız en altta merdiven başında duş alabilirsiniz. Burada bir madipack ve merdivenlerin altında mermiler var. Bunları alıp bir üst kata çıkın. Hemen soldan devam edin. Bizim Terminatör ve dinamitleri burada. Kapı aralarından siper alarak ilerleyin. En sonunda lazerlerin üzerinden atlayarak adamı temizleyin. Adam ölür ölmez araya demo girecek ve bölüm bitecek.

Level 17: The Monstrum Crimescene

İlerleyip arabanın yanındaki adamla konuşun. Konuşmada hep üsttekileri seçin. Adamın yanındaki aradan girin ve adamı öldürün. Yerdeki çekici alıp buradan çıkın. Karşı caddenin sol tarafından ilerleyin. İlk adamı öldürün aradan ilerleyip sağdaki adamı ve köpeğini öldürün. Yanda yer altına inecek bir kapak var. Bunun kilidini çekiç ile kırıp aşağıya inin. Tünelden ilerleyip suya kadar gelin. Suya falan hiç atlamayın. Hemen sağdan ilerleyip sağınızdaki ilk kapıdan girin. Burada da pek bir şey yok. Sağdaki kırmızı kapı kapalı. Biz soldaki kapıdan girip merdivenlerden devam edeceğiz. Kapıdan geçip ilerleyin ve ekrana demo girsin. Burada bize ihanet eden Bouchard'ı buluyoruz. Bizim Lara bu herife sert bir darbe atıyor ve elini kelepçeliyor. Bundan sonra siz Bouchard'la konuşun. Yine ben hep üsttekileri seçtim. Sonra Bouchard'ın karşısındaki kapıdan girin. Burada hiç bir şey yok. Siz merdivenlerden çıkıp devam edin. Burada diğer uca gidin. Önünüzdeki dolabı itip tahtaların üstüne çıkın. En üste çıkınca soldan ilerleyip karşıya atlayın. Buradaki zinciri iki kez çekin. Böylece alttaki dolabı çekip madipack'i ortaya çıkarmış olduk. Şimdi de sağa atlayıp buradaki kolu aşağıdaki saat kapağı açılıncaya kadar çekin. Demo da saat kapağının açılışını ve yerdeki 3 rakamını gösteriyor. Şimdi aşağı inip önce madipack'i alın. Sonra da saatin yanına gidip saati 3:00 olarak ayarlayıp Enter'a basın. Ortadaki platform aşağı çökerek bir merdiven oluşturacak. Aşağı inin, her dolabın önüne yaklaştığınızda (biri hariç) Lara önündeki yazıları okuyor. Siz tüm dolaplara yaklaşın. Sonra masanın önündeki kağıdı alın bu kağıdı okuduğunuzda 31597 şifresini göreceksiniz. Bu şifreyi duvardaki kilide girin ve duvardaki tabloyu açıp haritayı alın. Sonrada Bouchard'ın yanına dönün. Burada Bouchard'ın kaçmış olduğunu göreceksiniz. Neyse, siz buradan çıkıp koridorun solundaki kapıyı açın. Bakın Bouchard faresi ölmüş. İyi olmuş. Bouchard'ın üzerinden çıkan anahtarı alıp merdivenlerden aşağı inin. Buraya ilk geldiğimiz kapalı olan kırmızı kapıyı anahtarla açın ve çıkın. Çıkışta Luddick denilen adamla konuşun ve bölümü bitirin.

Level 18: Strahov Fortress

Bulunduğunuz yerde gezinin. Kapısı açık sandığın içine girin ve malzemeleri alın. Buradan çıkıp düz ilerlediğinizde. Demo da bir vincin gelip sandığı aldığını göreceksiniz. Bu vincin tekrar gelinceye kadar ikinci sandığın üzerinde bekleyebilirsiniz. Beklemek istemeyenler için başka bir yol daha var. Vincin ilk aldığı sandığın yerine çıkın. Duvardaki havalandırma kutusunun üstüne zıplayın. Buradan da diğer depoya atlayın. Tabii ikinci vinci de bekleyebilirsiniz. Becerebilenler bunu yapabilir. İkinci depoya geçince alta inip adamları gebertin. Adamın birinin üstünde security pass var. Bunu alın. Kutuların üzerinden metal köprüye çıkın. İleri duvarda yukarı çıkan uzun bir merdiven var. Buna hiç çıkmayın. Çıkarsanız vincin kontrol edildiği yere gelirsiniz ama, bu vinç çalışmıyor. Onun için hiç yorulmayın. Duvara döndüğünüzde sağ köşedeki kapıdan geçip security pass'ı kullanarak demir kapıyı açın ve üçüncü depoya girin. Buradaki iki adamı öldürün. Sakın aşağı inmeyin. İnerseniz güvenlik silahları sizin canınızı yakar. Buraya geldiğiniz demir kapının yanında bir merdiven var. Buradan tırmanıp yukarıdaki adamı öldürün. Burası vinç enerji kontrol yeri. Kontrol kollarından birini çekip vinci aktif edin. Merdivenlerden inin ve karşıdaki uzun merdivenlerden çıkın. Burada vinci kullanarak aşağıdaki silahları etkisiz hale getireceğiz. Yukarıdaki vinci kontrol odasına girin. Araya demo girecek ve silahları parçalayacak. Demo dan sonra en aşağı inin. Buradan da yeşil kapıya gidin ve kapıdan geçin. Şimdi burada ben biraz problem yaşadım ama, bunu da hallettik tabii. Sağdaki kapıdan geçemiyoruz çünkü, elektrik çarpıyor. Karşıdan da gidemiyoruz, oradan da elektrik çarpıyor. Yapmamız gereken şey sağdan gidip elektriği kesmek. Sağdan geçmek için kutuları hizalayıp tellerden geçmemiz gerekiyor. Fakat borudan sızan gaz bizi zehirliyor. Boruyu takip ederseniz vanayı göreceksiniz. İşte bu vanaya ulaşmak biraz problem. Size birkaç seçenek sunacağım. Birincisi, tam bu vananın karşısında iki tane üst üste kutu var. Lara bunları önce çekemiyor. Bunları çekmek için hizalamamız gereken kutularla biraz dikkatli oynayarak pratik yapmalıyız. Bu kutuları ileri geri yeterince çekerek güç kazanın ve sonunda üst üste duran kutuları çekin. Kutuları vananın önüne çekerek havalandırma kutusunun üstünden vanayı kapatın. İkincisi hizalamamız gereken kutuların yanındaki tek kutulardan birini vananın yanına çekmek. Tabii vananın yanına o kadar kolay geçmiyor. Bunun için dar aradan bir sağ bir sol iterek kutuyu geçirmeniz gerkiyor. Bu biraz uzun sürebilir ve sabır ister. Bu kutuyu yarı yıkık olan duvarın yanına kadar çekin. Sonunda duvara doğru ilerleyince adım atarak duvarın üzerine çıkıyor. Eğer duvara çıkarabilirseniz hemen save edin. Buradan da zıplayarak havalandırma kutusuna çıkın ve vanayı kapatın. Neyse sonuçta vanayı kapatınca bu hizaladığınız kutuların üzerine çıkın. Tavandaki borudan tutunup ayaklarınızı toplayarak karşıya geçin.

Geçtikten sonra köpekleri öldürün. Bu platformdaki küçük oyuncakların kontrol yerine çıkın. Kontrol yerindeki kollardan birini çekin. Oyuncaklar tavandaki havalandırma borusunu kesecek. Biz bu borudan ilerleyeceğiz. Borulara gitmek için kontrol yerinden üstünüzdeki sütunlara çıkın. Buradan ilerleyip havalandırma borusuna girin. Havalandırma borusundan ilerlerken araya demo girecek. Bizim Luddick'in Eckhardt'la tanışmış olduğunu ve Eckhardt2ın ona imzasını verdiğini göreceksiniz. Neyse biz devam edelim. Şimdi borudan çıkın ve aşağıdaki adamı öldürün. Adamdaki security pass'ı alın. Sonra orada ki kontrol odasına girin ve adamı öldürün. Arka odada da adam var dikkat edin. Adamların hepsini öldürdükten sonra bilgisayara bakma zamanı geldi. Bilgisayarda işin içine birde canavarın (ben bu yaratığı hiçbir şeye benzetemedim) girdiğini göreceksiniz. Sanırım bu canavarla Kurtis oynayacak. Adama acıyorum. Neyse demo bittikten sonra dolaplara bakın. Belki bir şeyler bulursunuz. Şimdi de buradan çıkıp lazerleri geçmek lazım. Lazerlerin altından sürünerek geçin. Mayınlara dikkat edin. Buraya ilk geldiğinizde kart isteyen kapıdan geçin. Bu bölümü de bitirdik.

Level 19: The Bio Research Facility

Bu bölümde Lara bunalmış sanki. Baksanıza altta ne varsa atmış. Neyse oyuna dönelim. Karşınızdaki kapıdan geçip bahçedeki adamla konuşun. Adam konuştuktan sonra yüzünüze bir sprey sıkıp kaçacak. Adam kaçtıktan sonra yandaki ağzından su akmayan heykelin kafasını çekin ve açılan kapıdan (geldiğimiz merdivenlerin yanında) geçin. Bitkilere fazla yaklaşmayın. Çok keskinler, acıtır. Açılan kapıdan geçtikten sonra merdivenlerden çıkıp şalteri indirin. Sonra tekrar açılan kapıdan geçin.

Şimdi değişik yaratıkların üretildiği bir yerdeyiz. Bölümü geçmek için platforma karşı durunca soldaki köşeden gideceğiz. Önce diğer işlerimizi halledelim. Burada çok hızlı olmamız gerekiyor. Neden olduğunu anlayacaksınız. Ortaya çıkan ve üzerinize deli gibi koşan yaratığı öldürün. Yaratık öldükten sonra ortaya dev böcekler çıkacak. İşte şimdi devamlı hızlı koşun. Böcekler çok hızlı. Başta tarif ettiğim yere köşedeki merdivenden çıkın. Sütunların birinin altında bir boru var. Bundan tutunarak üst platforma gidin. Burada iki tane vana var. Bunları kapatın ve aşağıda açılan delikten geçin. Bir suya düşeceksiniz.

Sudan çıkıp kapıdan geçin. Buradan karşı merdivenlere atlayın. Atlayamazsanız endişelenmeyin. Düştüğünüz suda kırık parmaklıklar var. Buradan geçin. Dikkat edin buradaki canavar canınızı yakar. Sudan çıkın ve buradaki adamı öldürün. Kapıdan geçseydiniz bile aynı yere gelecektiniz. Şimdi en alttaki bir yerde kalın bir boru var. Bunu üzerindeki vanayı kapatın. Alttaki bitki satmış köşeden tırmanın ve üste çıkın. Burada bir merdiven ve kapı var. Merdiven den çıkın ve üstteki şalteri indirerek tavandaki asansörü diğer tarafa çekin. Merdivenlerden aşağı inin ve hemen yanından salınarak bir alta düşün. Başta merdivenlere atlayabilseydiniz bu kapıdan geçecektiniz. Neyse yıkık olan yerden karşıya atlayın. Soldaki merdivenlerden çıkarsanız yukarıda mermi ve madipack bulacaksınız. Bunları alıp tekrar aynı yere dönün. duvar kenarından yan ilerleyin ve borudan çıkıp sola doğru salınarak ilerleyin. Bulunduğunuz yerdeki duvara sarılı bitkilerden tırmanarak bir üste geçin. Yolu takip edin ve kapıdan geçin.

Yolu takip ederek ilerleyin. Araya bir demo girecek. Demo da bitkinin kapıyı kapattığını göreceksiniz. Merdivenden inin ve diğer büyük merdivenden çıkın. Burada bir kol ve beş vana var. Bu vanalardan doğru olanları çevirip kolu çekeceğiz. Vanaların yanında bitkiyle ilgili duvarlara kağıt asılmış. Kağıtların önündeki masayı itin. En alt kağıdın üzerine X atmışlar. Biz bu kağıdın üzerinde gösterilen işaretlerdeki vanaları çevireceğiz. Vanaları soldan sıralarsak 1. 2. ve 4. vanaları çevirip kolu çekeceğiz. Kolu çektikten sonra açılan kapıdan ilerleyin.

Şimdi yapmamız gereken şey üç görevliden security pass larını alıp son kapıdan geçmek. Tabii burası boş bir yer değil. Nelerle karşılaşacağınızı göreceksiniz. Neyse adamlardan biri demo da gördüğünüz gibi ölmüş. O en yukarda olduğu için sona bırakacağız. Lara ile ilerlerken ilk adamımızı sağda buluyoruz. Adamı öldürüp kartını alın. Şimdi ortadaki platformdaki merdivenlerden tırmanın. Yukarıda sağ yoldan ilerleyip karşıya atlayın. İkinci adamımız da burada. Onu da öldürüp kartını alın. Burada hiçbir şey yok. Yolu takip ederseniz yerde bir mermi görürsünüz. Şimdi ister merdivenden inip tekrar orta platformun merdivenlerinden çıkın, isterseniz de buraya atladığımız yere dönün. Sonuçta aynı yere geleceksiniz. Bu sefer de diğer yoldan gidip merdivenlerden çıkın. Çıktığınız yerdeki kapı kapalı. Bu yüzden çatıdaki düz betonların üzerinden zıplayarak karşıya geçeceğiz. Sonunda zıplayarak parmaklık olmayan yerden çıkın. Buradaki adamı öldürün. Şimdi ise merdivenlerin olduğu yere zıplayıp ilerlememiz gerekiyor. Diğer taraftan giderseniz bir tane madipack bulacaksınız. Sonuçta merdivenlerden çıkın. İlerleyip en sondaki sarmaşıklardan çıkın. (gerçi biz sarmaşıktan değil de içindeki borudan tutunuyoruz da neyse) Üst platforma çıkar çıkmaz demo giriyor. Demo da BOAZ dan bahsediyorlar ama ben bir şey anlamadım. Neyse biz devam edelim. Demo biter bitmez ilerleyin ve yerdeki son kartıda alın. Şimdi geri dönüyoruz. Geldiğiniz yerlerden geri gidin. Sakın çatıdan geri dönmeye çalışmayın baştaki kapı açılıyor. En alta indikten sonra suyun oralardaki kapıdan geçip security pass larla kapıyı açın. Ayrıca Kurtis i kontrol etmeye az kaldı. İlerideki dem oları iyi seyredin. Kapıdan geçtikten sonra ilerleyin. Aşağı inmeden yeşil sıvıların üstünden ilerleyin ve kapıdan geçin. Butona basıp tekrar kapıdan geçin. Çıktığımız kapıya benzeyen soldaki kapıdan geçerek demo yu seyredin. Bu bölümde bitti hayırlı olsun.

Level 20: The Sanitarium

Kontrolümüzde artık Kurtis var. Kurtis'in hareketlerini hiç sevmedim. Yapımcılar estetik mi katmak istemişler anlamadım. Birde Kurtis'in belindeki yuvarlak bıçaklı şeyi kullanacağım diye hiç heveslenmeyin, oyunda kullanılmıyor. Neyse oyuna dönelim. Hemen sağınızdaki mermiyi alarak işe başlayalım. Şimdi de asansör boşluğundan sarkın ve iki kez action tuşuna basıp her kattan tutunarak aşağı inin. Alttan 3. katta bir aspirin var. Bunu alın ve asansör kapağını açarak aşağı inin. Sonra soldaki yoldan merdivenleri inin. İki merdivenden de indikten sonra karşı platformun parmaklıkları açık olan yere zıplayın ve çıkın. Sonrada kapıdan geçin. Demir kapının arkasında ilk delimiz duruyor. Onu gebertin ve ilerleyin. Ölmüş adamın yanına gidince araya demo girecek. Demo da gördüğünüz gibi bizim Lara ile gördüğümüz dikenli yaratıkla Kurtis karşılaşacak. Bu Kurtis'e acıyorum. Tüm pis işleri bu adam yapacak, ilerde göreceksiniz. Demo dan sonra devam edip adamı öldürün. Canavarın öldürdüğü adamın yanındaki açık kapıdan geçin ve tam delirmemiş hastayla konuşun. Konuştuktan sonra kilitli demir kapının önüne gidin ve action'a basın. Bu tip şifreli yerleri bizim Kurtis'in doğa üstü güçleriyle geçeceğiz. Kurtis'in gördüğü şifreyi (06289) kapıya girip ilerleyin. Şimdi de deli adamın olduğu kapıdan geçip adamı öldürün. Burada bir şey yok. Düz devam edip tekrar karşıdaki demir kapıdan geçin. Hemen solunuzda bir adam deli gibi (zaten deli) size koşuyor. Adamı hemen öldürün. İleride solda gene bizim canavarın vukuatlarından birini göreceksiniz. Aldırmadan devam edin ve kameranın yan gösterdiği kapıdan geçin.

Geçer geçmez bir adam göreceksiniz. Bunu öldürmeye çalışınca kaçıyor. Kaçınca silahınızı yerine koyup tekme tokat girişin. Eski bir yemekhaneye geleceksiniz. Yerdeki malzemeleri alın. Burada kendi halinde gezen bir turuncu elbiseli deli var. Bunu da döverek öldürürseniz güçlenirsiniz. Burada gezen diğer delileri silahla öldürün bence. Ayrıca mermileri ve enerjinizi dikkatli kullanın. Bizim Kurtis fakir adam. Lara gibi zengin değil. Yemekhanenin önünde bir kapı ve yanında bir numara (38471) var. Bu numarayı aklınızda tutun yada bir yere yazın. Geldiğiniz yolun karşısındaki yoldan devam edin ve yine geldiğimiz kapı gibi bir kapıdan geçin. Burada yine canavar birilerini öldürmüş. İlerleyip laboratuara gelin. Burada bizim canavarın akrabasını göreceksiniz. Ölmüş vaziyette tabii. Yerdeki mermiyi ve doktorun security pass'ını alın ve yemekhaneye geri dönün. Yemek dağıtılan yerin yanındaki kapıyı security pass ile açın. İçeride bir deli daha var. (nasıl girdiyse) Öldürüp merdivenlerden çıkın ve sağ yoldan gidip madipack'i sakın kaçırmayın. Yolu takip edip yıkık yerden karşıya atlayarak bilgisayarın önüne gidin. Şimdi bu bilgisayara yemekhanenin önündeki kapının numarasını girin. (aklınızda tutun dediğim numara 38471) Açtığınız bu kapıdan geçerek merdivenleri çıkın ve tekrar karşı kapıdan geçin.

Kapıdan geçer geçmez sağa ilerleyin. Araya giren demo da bizim canavarı görüyoruz. Ben bu yaratığı biraz maymuna ve birazda domuza benzettim. Galiba birazda içine kirpi katmışlar. Ha bu arada sık sık save etmeyi unutmayın. Yoldan ilerleyerek gidin ve önünüze gelen deliyi öldürün. Açık kapılardan geçerek havalandırma deliğinin önüne gelin. Izgarayı çıkartarak delikten ilerleyin. Delikte ilerlerken sağda borular olan bir yere geleceksiniz. Tam geldiğiniz deliğin karşı duvarından zıplayıp üst deliğe çıkın ve tekrar ilerleyin. Bu delik fark edilemeyebiliyor. İleride bizim canavarın doktoru öldürdüğü yere geliyoruz. Kurtis de Lara gibi takla atarak aşağı iniyor. Burada tekrar havalandırma deliğine gireceğiz. Bu delikten girip devam edin. Yine geçtiğimiz gibi bir yer burası. Duvardan zıplayarak delikten ilerleyin. Araya yine demo girecek. Bizim canavara git gide yaklaşıyoruz. Burada dönen pervaneden geçip ilerlememiz gerekiyor ama, önce şunu durduralım. Durdurmak için kırık merdivenden çıkıp şalteri indirmeliyiz. Merdivenden çıkamıyoruz. Yukarı çıkmak için tüpleri patlatıp merdiveni düşürün ve zıplayarak çıkın. Sonra da şalteri indirip pervaneden geçin. Tekrar delikten geçin ve merdivenlerden aşağı inin. Birde bizim Lara lağımlar kraliçesi, Kurtis de havalandırma boruları kralı galiba. Bu arada bölüm de bitti.

Level 21: Maximum Containment Area

İlerleyip demir kapıdan geçin. Soldaki camekanlı kontrol yerine sonra gelip şifre gireceğiz. Önce şifreyi bulalım tabii. Tekrar demir kapıdan geçin. Önünüze her adam çıkabilir dikkat edin. Sağ taraftaki koridorun soldan ikinci kapıya yaklaşın ve şifreyi öğrenin. Hemen geri dönüp kontrol yerine şifreyi (17068) girin. Şimdi bu şifreyi öğrendiğimiz kapı açıldı. Bu kapıdan girip yerdeki security pass'ı ve mermiyi alın. Gelebilecek adamlara dikkat edin. Buradan çıkıp soldaki büyük demir kapıda kartı kullanın. Kapıdan geçerek karşı kırmızı ışığın yanındaki kapıdan girin ve yatağın üzerindeki mermiyi alın. Buradan çıkıp aşağı inen yolu takip edin ve kapıdan girin. Karşınızdaki adama aldırmadan sağdan ilk kapıya girin. O da ne! Sakın korkmayın canavar kaçıyor. Siz şimdi diğer adamları öldürün. Yolu takip ederek security pass isteyen kapıya gelin ve kapıyı açın. Burada başka bir yol var ama gitmenize hiç gerek yok. Yol hem uzun hem de sonunda security pass alıyoruz. Zaten bizim var. Gitmek isteyenler başta gördüğümüz ama şimdi ölü olan görevlinin oradan gidebilirler. Kartla açtığımız yolu takip edin ve canavarla karşılaşın.

Canavarın hareketleri çok basit, çok kolay geçiliyor. Öncelikle söyleyeyim, platformdaki mermi bulduğunuz yerde, her merminiz bittiğinde tekrar mermi çıkıyor. Canavar ateş devamlı etmeniz sonucunda ölmüş taklidi yapıyor. Böyle yere yatınca uzaklaşın. Sonra canavar tekrar kalkınca yine devamlı ateş edin. Canavar sonra kaçıyor ve yukarıdan tam ortaya düşüyor. Bu böyle birkaç kez devam ediyor ve sonunda canavarın kafasına shard denilen bıçağı saplayıp öldürüyorsunuz. Canavar öldükten sonra platformdaki büyük şalteri indirin. Sonra araya demo girecek. Bu seferde Lara Kurtis'i rehin alıyor. Neyse siz demo dan istediğiniz sonucu çıkarın. Sonunda bu bölümü de bitirdik.

Level 22: Aquatic Research Center

Kontrolü tekrar Lara'ya verip başlıyoruz. Kapıdan çıkın ve yavaş hareket edin. Aşağıdaki makineler hareketlerimizi görerek bizi buluyor. Yani bunlara görünmeyeceğiz. Hiç merdivene yaklaşmadan kapının sağından aşağı sarkın. Aşağı düşer düşmez eğilmeye basın ve yerden sürünerek ilerleyin. Sol köşedeki sütunların birinin altı delik. Oradan geçin ve karşınıza çıkan vanayı çevirin. Böylece ortalığı bir sis kaplıyor ve makineler sizi göremiyor. Sis yükseldikten sonra hemen buradan çıkıp karşı duvardaki borulardan tırmanarak üst platforma geçin. İlerleyip karşıdaki butona basarak kameradan yandaki platforma bakın. Gördüğünüz gibi burada bir makine daha var. Makineyi yanındaki elektik kutusunu patlatarak etkisiz hale getireceğiz. (eğilme tuşuna basarak kameradan çıkabilirsiniz) Şimdi yan kapıdan geçip makineye kırmızı ışık yanıncaya kadar yaklaşın ve elektrik kutusuna ateş edin. Kutu patladıktan sonra sızan gaza yaklaşmadan karşıya geçin ve kapıdan ilerleyin.

Sonunda değişik bir platforma geleceksiniz. Son kapıdan geçer geçmez bir bilgisayar üzerinde iki boş enerji barı göreceksiniz. Tahmin edeceğiniz gibi iki kol çekip bu barları yükselteceğiz. Şimdi bilgisayarın önünden platforma doğru dönün ve tarif ettiğim yollardan ilerleyin. İlk olarak sağdan ilerleyip enerji kapısının önündeki havuza atlayın. Bu havuz büyük havuzdan tel örgüyle ayrılmış. Havuzdaki kontrol odasının camı kırılmış. İyice nefes alıp dalın ve kontrol odasına girin. Soldaki kolu çekerek ilk enerjimizi açın. Hemen tam geri dönüp kırmızı ışıklı odaya girin. Düz ilerleyin ve asansörün tepesindeki delikten yukarı çıkın. Yolu takip ederek tekrar büyük platforma çıkın. Şimdi tam karşı duvarda bir enerji odası daha var. İkinci enerjiyi de buradan açacağız. Karşıya geçerek yanında elektrik işareti olan kapıdan geçin. İkinci kapıdan da geçtikten sonra solda kamera, sağda da şalter göreceksiniz. Kameraya bakmaya hiç gerek yok. Şalteri indirip ortaya gelen asansörden aşağı inin. Yolu takip ederek ikinci enerji kolunu da çekin ve büyük platforma geri dönün. Son kapıdan da çıktığınız da araya demo girecek.

Hemen sağınızdan en üste çıkın. Ortadaki kutuyu hareketli platforma çekerek yandaki butona basın. Kutu karşıya geçince, kutuyu yandaki odanın telle çevrili ve içinden kan damlayan yere çekin. Yandaki kolu çekerek kutunun içine et parçalarını doldurun ve kutuyu tekrar ilk aldığınız yere götürün. Amaç et dolu kutuyu suya indirip sudaki yaratıklar eti yerken bizim rahatça hareket etmemiz. Şimdi kutuyu suya indirme işi kaldı. Demo da gördüğünüz aşağı inen merdivene gidin. bu merdiven ilk enerjiyi açıp geldiğimiz kapının orada. Merdivenden çıkıp ilerleyin. Sonunda borudan tırmanıp karşıya geçin. Butona basarak hareketli platformdan karşıya geçin ve kapıdan geçin tavsiyem karşıdaki kapıdan geçmeyin. Geçerseniz de adamı öldürüp yandaki dolapları karıştırın, belki bir şeyler bulursunuz. Geri dönüp hemen yan taraftan ilerleyin ve şalteri indirerek eti suya bırakın. Hemen geri dönüp ortadaki platforma atlayın. Önce 1 numaralı kolu çekin. Sonrada karşı duvardaki 2 numaralı delikten geçin ve ilerleyin. Bundan sonra suda çok vakit geçireceğimiz için Lara dalgıç elbiseleri giyiyor. 2 numaralı kolu da çekin ve demo da açılan delikten ilerleyin.

Level 23: The Vault Of Trophies

Su altında başlıyoruz. Çok seri olmalısınız. İlerleyip kazıkları geçin. Ara sıra tavanda açıklıklar göreceksiniz. Biride hemen kazıklardan sonra tepenizde. Böyle yerlerde nefes alabilirsiniz. Açıklıkları ben size söyleyeceğim. Geldiğimiz yöne doğru dönünce soldan ilerleyin. Burada çalışmayan kazık delikleri göreceksiniz. Yolu takip edin. Tekrar yol ayrımında nefes alınacak bir yer var. Dalıp geldiğiniz yolun karşısına doğru ilerleyin. Sol duvardaki kırıktan aşağı dalın. Karşınıza çıkan yol ayrımlarından sağa, sola ve tekrar sağa dönün.çıktığınız yerden nefes alın. Burada bir madipack ve minik oksijen tüpü bulacaksınız. Suya tekrar dalıp bu sefer yolu düz takip edin. Tuğla ile örülü yeri tekme ile açın. Geldiğiniz platformda büyük kitabın üstünde yine tuğla ile örülü bir yer var. Aynı şekilde buradan da geçip nefes alın. Burayı nefes alma yeri olarak kullanacağız. Şimdi ne yapacağımızı söyleyeyim. Büyük platformda şövalye heykelleri var. Bu heykeller bazı insanları temsil ediyor. Kardeş olan iki heykeli ortaya çekince ortaya bir güç çıkıp tavamda delik açıyor. Platformdaki büyük kitaba uzaktan bakarsanız L ve V harflerini göreceksiniz. Bu demek ki Limoux ve Vasiley'in arkalarındaki zincirleri çekeceğiz. Açılan delikten yukarı çıkın.

Lara'mız yine eski kıyafetlerini giydi. Biz yola davam edelim. Kırmızı yoldan ilerleyin. İleride üstünüze kaya iniyor. Koşarak geçebilirsiniz. Sonunda uçurumun kenarına geliyorsunuz. Burayı geçmek için yandaki kolu çekin ve küçük platformlar oluşturun. İlk olarak atlayabileceğiniz 4 platformdan soldan 2.'ye atlayın. Bundan sonra zaten çıkan platformları takip edeceksiniz. Her platforma atlayışınızda save edin. Yürüme tuşuna basılı tutup zıplarsanız hafif adımlarla atlar. Bu platformları böyle atlayarak geçmelisiniz. Sonunda karşıya ulaşana dek platformlardan atlayarak geçin. Yoldan devam edin. Bir odaya geleceksiniz. Buradaki iki mumyayı ben öldüremedim. Öldürebilen varsa öldürsün. Masanın üstüne çıkarak mumyalardan korunabilirsiniz. Önce şöminenin yanındaki kolu çekin. Sonrada karşı duvardaki zinciri çekerek halıyı yukarı kaldırın. Halının arkasındaki yıkık duvardan tırmanarak tavanda ilerleyin. En sonunda mumların asılı olduğu küçük platforma gelince ağırlığınızla dolabı çekiyorsunuz. Aşağı inip tabloyu alın ve şöminenin içinden ilerleyin. Suya dalın ve yolun sonuna kadar düz ilerleyin. Sonra sağa dönün ve yolu takip edin. Bu bölümde bitti. Şimdi Boaz'la ilgilenelim.

Level 24: Boaz Returns

Kurtis cesaret gösterip Boaz'la dövüşüyor. Yani Kurtis ile geçeceğiz bu bölümü. Söylediğim gibi tüm pis işleri Kurtis ile yapacağız. Boaz denilen yaratık bir kadının gelişmiş hali. Bunu zor da olsa geçeceğiz. Boazın alt kısmında kadının kafası var. Buna devamlı ateş ettiğinizde Boaz'ın yanlarındaki dört kapak açılıyor ve Boaz buradan yeşil sıvı fırlatıyor. Amaç bu dört kapağı kırmak. Bu arada kapaklar yalnızca açıkken kırılır. Her kapağı kırdığınızda save yapın. Merminiz bittiğinde bir noktadan devamlı mermi çıkıyor. Kapaklara alınan hedefi değiştirmek için roll( takla atıp geri dönme) tuşuna basın. Dört kapağı da kırdığınızda Boaz ölüyor ve içinden kadın çıkıyor. Bunu öldürmek kolay. Devamlı ateş edin ve kadını öldürün. Sonra Kurtis tedbirsiz davranarak yaratığa arkasını dönüyor ve arkasından darbeyi alıyor. Kurtis bu bölümde ölüyor. Bence Kurtis ölmemeliydi. İyi bir oyun kahramanı olmuştu. Neyse Kurtis'e Allah'tan rahmet dileyerek Lara ile oyuna devam ediyoruz.

Level 25: The Lost Domain

Sağdaki yolun sonu sadece bir madipack'e çıkıyor. Eğer large madipack'iniz 5'ten az ise gidip alın. Şimdi yolu takip edip kolun yanına gelin. Burada kolu çekince karşıdaki kapı açılıyor. Ancak kapı zamanlı. Geçmenin kolay yolu var. Kapı açılırken demo da kendinizi görebiliyorsunuz. Hemen harekete geçin. ilk atlayışınızı normal yapın. Sonra hızlı koşarak zıplama tuşuna basarsanız sert bir şekilde uzun mesafe atlıyor. (ileri + koşma sonrada zıplama) Bu şekilde karşıya geçin ve ilerleyin. Ateşli bölgeye geldiğinizde soldaki merdivenlerin oraya gidip merdivenlerden çıkın. Sonra da tahta köprüden karşıya atlayın. Burada save yapın bence. Soldan aşağı kayarken yönünüzü iyi belirleyip. Karşı platforma atlayın. Buradaki kolu çekin ve ateşleri söndürün. Aşağı inip büyük kapıdan geçin.

Level 26: Eckhardt's lab

İleriden aşağı doğru kayıyoruz. Kayarken soldaki kayalığın üzerine çıkın. Sonra geldiğiniz yöne doğru atlayın ve ters kaymaya başlayın. Deliğe gelince geri zıplayıp burayı geçin. Eckhardt'ın laboratuarına girin. Ekckhardt'ı öldürmek için 3 tane shard adı verilen hançere ihtiyacımız var. 2 tanesi bizde 3. yü suyun dibinden alıp Eckhardt'la dövüşeceğiz. Suya giremiyoruz. Çünkü su zehirli. Laboratuardaki 3 formülü bularak suya karıştıracağız ve suyun zehrini bastıracağız. İlk formül için solda dönün. Sağdaki duvar köşesinde ilk formülü bulacağız. Bunu aldıktan sonra ortadaki kafesin yanındaki kolu çekin. Ortaya iki mumya çıkacak. Hiç bulaşmadan geldiğimiz kapının yanındaki merdivenlerden çıkın. Üst platformdan kafesin üstüne atlayın. Kafesin kapağından içeri girin. Formülü alır almaz kafesten tırmanıp tekrar kafesin üstüne çıkın. Şimdi deliktesiniz ve altınızda zehirli su var. Buradaki deliğe zıplayın ve sonuncu formülü de alın. Bu delikteki duvarlara tırmanılıyor ama direk yukarı çıkılmıyor. Duvarlardan en üste kadar tırmanın ve zıplayın. Böylece yukarı çıktınız. Şimdi elimizdeki formülleri yerlerine yerleştirelim. İlki zaten orta platformda, ikincisi kafes için çıktığımız katta, üçüncüsü de yandaki ortası su dolu odada. Hepsini yerleştirdikten sonra odadaki suya dalın ve shard ı alın. Sonrada açılan demir kapıdan geçin. Kayarak ilerleyin ve sonunda kapıdan geçin. orta platforma geçin ve demo yu izleyin.

Eckhardt o kadar da zor değil. Yanlarda gezerken yaptığı ataklardan korunun. Eckhardt üç sütun arasına kendinden üç tane yapıyor. Siz devamlı tam ortada durun. Bu yeni oluşan Echartdt'lar üstünüze kamikaze dalışı yapıyor. Üçü de size yaklaşınca geri atlayıp kurtulun. Birbirlerine çarpan Eckhardt'lar ile bizim gerçek Eckhardt sarsılıyor. Bu sırada siz hemen Eckhardt'a tekme tokat girin. Aradaki demo da adama hançer sapladığımızı göreceksiniz. Bu şekilde üç kez yapın. Üçüncüde işler biraz karışıyor. Demo dan ben bir şey anlamadım. Neyse ben demo hakkındaki yorumu size bırakıyorum. Şimdi yeni bir düşmanımız var. Tavsiyem fırlattığı elektriklerden korunmak için devamlı hızlı koşmanız. Hemen ölen Eckhardt'ın eldivenini alın. Sütunların birisinin arkasında buton var. Buna Eckhardt'ın eldivenini kullanarak basın. İnen merdivenden yukarı tırmanın. Bu kattan da tekrar yukarı çıkın. En üst kata çıkınca ortadaki yaratığa doğru uzanan bir platform göreceksiniz. Buradan yaratığa atlayın ve demoyu seyredin.
Tomb Raider ipuçları - ipucu - taktik - Tomb Raider taktikleri

[URL="http://www.main-board.com/tam-oyun-cozumleri/208107-sanitarium-tam-cozum.html"][URL="http://www.main-board.com/tam-oyun-cozumleri/208148-ico-tam-cozum.html"][URL="http://www.main-board.com/tam-oyun-cozumleri/208151-serious-sam-next-encounter-tam-cozum.html"][URL="http://www.main-board.com/tam-oyun-cozumleri/208154-shadow-hearts-covenant-tam-cozum.html" rel="nofollow" target="_blank">

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1139
favori
like
share