Pullu Ötleğen - Pullu Ötleğen Özellikleri

Pullu ötleğen (Sylvia melanothrax), ötleğengiller (Sylvidae) familyasından Kıbrıs'ta yerleşim gösteren bir ötleğen türü.

Özellikleri

Boyları yaklaşık 13 cm'dir. Diğer ötleğen türleri gibi dişiler ve erkekler farklı tüylere sahiplerdir. Görünümleri gözlüklü ötleğen benzerdir, pul gibi görünen siyah beyaz tüyleriyle onlardan ayrılırlar.
Yetişkin erkeklerin sırtı gri, başları siyah ve gaga üstleri beyaz yamalıdır. Diğer ötleğenlerden farklı olarak, alt kısımlar ağırlıklı siyah çizgilidir. Dişilerin sadece üstü daha grimsi, baş gri ve ışıkta parlayan beyaz beneklidir. Ayakları kırmızıdır.
Şakımaları hızlı ve canlı, Maskeli ötleğene benzerdir.
Açık ve kurak alanlarda, tepe yamaçlarında bulunurlar. Yuvalarını çalılara yaparlar. Yuva için kısa çalıları veya katır tırnağına benzer bitkileri seçerler. 4 ila 6 yumurta bırakırlar ve kuluçkaya yatarlar. Diğer ötleğenler gibi, böcekçil beslenirler, bazen dağ meyvelerini de yiyebilirler.

Dağılımları

Kıbrıs, Türkiye'de Göksu deltasında bulunurlar. Kışları Türkiye'de geçirirler. Bu küçük kuşlar, kısa süreli göçmendirler ve kışları İsrail, Ürdün ve Mısır'a göç ederler.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 385
favori
like
share