Kullanıcı Hesabı Denetimi krizi!


Vista'nın sizin güvenliğiniz için tasarlanmış olan Kullanıcı Hesabı Denetimi ya da kısa adıyla UAC tam bir kabus. Çok iyi niyetli olmasına, sizi zararlı yazılımlardan korumasına rağmen bir anda ortaya çıkması ve sorduğu soruya yanıt almadan bilgisayarınızda hiçbir şeyi kullanmanıza izin vermemesi son derece can sıkıcı olabilir.

Neyse ki çözümü zor değil. Fakat çözüme geçmeden önce UAC'ı kapatmanın, bilgisayarınızın güvenlik seviyesini düşüreceğini hatırlamakta fayda var. Bu uyarıya rağmen devam etmek isteyenlerin Denetim Masası'nı açıp Kullanıcı Hesaplarını seçin. Daha sonra ise "Kullanıcı Hesabı Denetimi'ni aç veya kapat"ı seçin. Bundan sonra karşınıza gelecek olan pencerede "Bilgisayarınızı korumaya yardımcı olması için Kullanıcı Hesabı Denetimi'ni (UAC) kullanın" satırının yanındaki işareti kaldırın.

UAC'ı tekrar kullanmaya karar verirseniz tek yapmanız gereken şey aynı adımları takip ederek, son kaldırdığınız işareti bir kez daha yerleştirmek.


Klasörlerin görüntüleri değişip duruyor!
Windows Vista'nın en can sıkıcı özelliklerinden biri de klasörleri bir türlü istediğiniz gibi görememek. Zaman ayırıp klasörlerinizi nasıl görmek istiyorsanız o şekilde düzenledikten sonra, o klasöre döndüğünüzde görünümün tamamen değiştiğine hiç şahit oldunuz mu? Simgeler büyükken küçülüyor, dosyaların detaylı bilgileri mi kayboluyor?

Bunu da düzeltmek mümkün. Yapmanız gereken öncelikle Başlat menüsünden Denetim Masası'nı açmak. Buradan "Klasör Seçenekleri"ne tıklayarak "Görünüm" menüsüne geçin. Burada görünümü aşağıya kaydırarak "Her bir klasörün görünüm ayarlarını anımsa" satırını işaretleyin. Artık Vista, her klasör için yaptığınız değişiklikleri aklında tutmaya başlayacaktır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 589
favori
like
share