"Güç" düğmesi bilgisayarı kapatmıyor!

Windows işletim sistemlerinde, bilgisayarı kapatmak için "Başlat" tuşuna basmak uzun süre, diğer sistemleri kullanan kişiler için bir espri konusu olmuştur. Neyse ki hem onlar, hem de biz bilgisayarı kapatmak için Başlat'a basmaya artık iyiden iyiye alıştık. Fakat Vista ile birlikte bir sorun daha ortaya çıktı; menüdeki güç düğmesi bilgisayarı kapatmıyor.

Başlat tuşuna bastığınızda, sağ alt bölümde yan yana üç tuş yer alıyor. Bunların ilki Güç simgesi, ikinci kilit simgesi ve üçüncüsü ise bir ok işareti. Normal olarak Güç simgesinin, bilgisayarı kapatıyor olması tahmin edilir fakat Vista'da durum biraz farklı. Burada Güç simgesi aslında bilgisayarı sadece uyku moduna geçirmeye yarıyor.

Eğer siz de bundan memnun değilseniz değiştirmek zor değil. Başlat tuşuna bastıktan sonra, alt bölümdeki arama kutusuna "cmd" yazıp ENTER'a basın. Karşınıza gelen komut satırına
Powercfg.cpl,1
Yazın ve ENTER'a basın. Karşınıza gelişmiş güç seçenekleri penceresi gelecek. Bu pencerenin içerisinde Güç düğmeleri ve ışığı başlığını göreceksiniz. Yanındaki + işaretine basın ve altında yer alan seçenekleri görüntüleyin. Burada uyku modunun seçili olduğunu göreceksiniz. Üzerine tıklayıp uykuya geçmek yerine bilgisayarı kapatmasını sağlayabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1252
favori
like
share
FreddyKrueger Tarih: 01.05.2009 11:30
[COLOR="#c0ccf4"]Ba$LıkLarda " KuLLanıLdıqı Zaman LinkLerde Sorun oLuyor... Onun Yerine ' KuLLanınız...