New York'ta bir bankanın önünde duran son model
Rolls Royce otomobilden inen adam, hızlı adımlarla bankaya girdi ve önüne çıkan ilk görevliye, bireysel kredi için başvuruda bulunmak istediğini söyledi.Görevli onu, müşteri temsilcisine götürdü. Adam,çok acele bir is için Avrupa'ya gitmek zorunda olduğunu ve bu nedenle bir hafta vadeli beş bindolar krediye gereksinim duyduğunu söyledi.Müşteri temsilcisi kısa bir araştırma yaptıktan sonra döndü.Ticari ve mali sicilinizi inceledik.Bu krediyi almanız için bir engeliniz yok" dedi ve ekledi:Fakat bir konuyu belirtmeliyiz. Bizim bankamızla daha önce hiç çalışmamışsınız. Banka olarak sizi resmen tanımıyoruz. Bu nedenle, söz konusu krediyi verebilmemiz İçin karşılığında sizden bir teminat almak zorundayız".Adam cebinden Rolls Royce'un anahtarını çıkardı, bankanın müşteri temsilcisine uzattı: "Çok acelem var,uçağa yetişeceğim." dedi.kapıdaki Rolls Royce' umu teminat olarak alabilirsiniz".Kredi işlemleri çok hızlı bir bicimde tamamlandı. Banka Rolls Royce otomobili bankanın garajına çektiler,adama da beş bin dolar krediyi verdiler. Müşteri temsilcisi,kişisel merakını gidermek için bir hafta boyunca özel bir araştırma yaptı ve bankalarının
bu yeni müşterisinin çok büyük bir is adamı ve çok büyük bir servet sahibi olduğunu öğrendi.Bir hafta sonra adam yeniden gelip, borcunun anaparası beş bin dolarla, bir haftalık faizi dokuz buçuk doları ödedikten sonra,müşteri temsilcisi bir türlü yenemediği merakının dürtüsüyle sordu:Sizin, çok büyük bir iş adamı ve çok büyük bir servetin sahibi olduğunuzu öğrendim" dedi.Yalnızca kişisel merakımdan soruyorum.
Lütfen söylermisiniz,sizin için çok küçük bir miktar olan beş bin dolarlık krediye neden gereksinim duydunuz?" Adam hafifçe gülümsedi: "Siz de bana lütfen söylermisiniz?" dedi. "Böyle lüks bir otomobili, NewYork'ta hangi kapalı garaja, bir hafta boyunca dokuz buçuk dolara bırakabilirsiniz?

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 397
favori
like
share
ADALI Tarih: 09.03.2010 19:30
Emeğnize sağlık çok güzel fıkra.
dumanalti Tarih: 04.05.2009 21:00
gamzelinur Tarih: 04.05.2009 19:11
fena sayılmaz
yılmazsan35 Tarih: 01.05.2009 15:45
:85:çok komikmiş ellerine sağlık