Elektroskop Yapımı - Basit Elektroskop Yapımı

Gereçler
-Cam şişe (yarım kiloluk süt şişesi)
-Şişenin ağzını kapatmak için mantar
-Bakır tel ( 25 cm uzunluğunda )
-2 Ad alüminyum folyo şerit 4x1 cm ölçülerinde kesilmiş
-Alüminyum folyadan top ( bir bilye büyüklüğünde )
-Tarak
-Yün parçası
-Teli biçmek için pense
-Mum ve kibrit
-Gazete kağıdı
-Maşa

Bakır tel çıplak olmalıdır. Herhangi bir elektrikçiden satın alabilirsiniz. Yalıtım maddesini çıkartırken teli,bir ekmek tahtası vela başka bir ahşap yüzeyin üzerine koyun. Dizinizi asla bir çalışma masası gibi kullanmayın; bıçak kayarsa kendinizi yaralarsınız. Çıplak tel elde ettiğinizde bir ucunu mantardan şekilde göründüğü gibi mantardan geçirin ve 2,5 cm kadar dışarı çıkartın. Telin diğer ucunu bir dik açı oluşturacak şekilde 4cm kadar bükün. Bu 4cm lik parçayı ikiye katlayın,öyleki geriye doğru yatay bir şekilde kendi üzerine kıvrılsın. Bu işlem,kenarları neredeyse birbirine değen,dar,yatay bir “ U “ oluşturacaktır.turkeyarena.com. Telin mantara girdiği ve çıktığı noktaları kapatmak zorundasınız. Mumu yakın ve mantarla tel arasındaki boşlukları eriyen mumla kapatın. Alüminyum şeritleri,her bir tel kıvrımının üzerinden katlayarak tele bağlayın. Şişeyi içinde mantar olmadan,maşayı kullanarak mum alevinde dikkatlice ısıtın. Bu içerideki havanın genleşmesine ve şişedeki nemin bir kısmının uçmasına yol açar. Şişe ılıkken,teli ve aliminyum şeritlerini şişenin dibine doğru dikkatlice sallandırın.

Mantarı iyice sıkıştırarak şişenin ağzına yerleştirin ve şişeyi soğumaya bırakın. Alüminyum şeritler şekilde göründüğü gibi şişenin dibinden en az 2,5 cm yukarıda olacak şekilde sallandırılmalıdır. Son olarak alüminyum topu,mantardan çıkan telin 2,5 cm lik ucuna bastırarak geçirin. Bu işlemle elektroskop tamamlanmış olur. Bir elektrik yükü oluşturmak için yün kumaşı tarağa sürttürün. Tarağın bir ucunu yavaşça alüminyum topun yanına doğru getirirken,topa değmemeye dikkat edin. Alüminyum şeritleri izlerseniz birbirlerinden ayrıldıklarını görürsünüz.turkeyarena.com. Elektronlar taraktan ayrılıp tel aracılığıyla aşağıya iner ve alüminyum şeritleri elektrikle yükler. Şeritlerde elektron fazlası oluştuğu ve ikisi de negatif elektrikle yüklendiği için birbirlerini iterler. Tarağı geri çekin; elektronların fazlası telden yukarı akıp hayava karıştıkça alüminyum şeritler eski hallerine dönecektir.

Elektroskop nedir?

Bir cismin yüklü olup olmadığını yüklü ise yükünün, cinsini bulmak için kullanılmaya yarayan araca Elektroskop denir. Elektroskop yüksüzken metal yapraklar kapalıdır. ( - ) yükle yüklenmiş bir elektroskobun topuzuna parmağımızla dokunursak, negatif yükler vücudumuz üzerinden toprağa akar, elektroskop nötr hale gelir ve yaprakları tamamen kapanır. (+) yüklü elektroskopta; negatif yükler topraktan elektroskopa geçer ve yapraklar yine kapanır. Bu olaya elektroskobun boşalması denir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 14961
favori
like
share
king tiger Tarih: 06.05.2012 19:31
SAĞOL
legendberkan Tarih: 20.02.2011 13:22
resimler yok lütfen resim koyarmısınız yalvarırım
furkan733 Tarih: 10.02.2011 14:07
yha resimlerle veya video halinde daha iyi anlatılırdı burda 4 cm kıvır felan dio onları anlamadım
ibosahin Tarih: 04.01.2011 19:14
waRya Resim koySSayDınız aDam qißi iş yapSayDnz şaşaRDm zaten neSe ßunLa iDaRe eDeLm artk
şemmame1223 Tarih: 30.12.2010 19:33
çokk tşkler eline sağlık ..
resimler yoq
egecan39 Tarih: 28.12.2010 17:51
evet resimler nerede
elektroskop Tarih: 20.12.2010 19:05
resimler yok
göbek adım Tarih: 27.11.2010 19:25
:85:güzel açıklanmış gerçekten çok teşekkür ediyorum..
pegasus307 Tarih: 27.03.2010 20:18
tsk