16 Ocak Gecesi - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 16 Ocak Gecesi Özeti

Salon: Plato Film Okulu
Tarihler: 01.05.2009~01.05.2009-20:00:00
Her Cuma Saat 20:00
Telefon: 0212 292 63 84
Adres:
İlçe: Beyoğlu
Nereden Alırım: [url]www.plato-in.com[/url]

[URL=http://img368.imageshack.us/my.php?image=16ocak.jpg]

AYN RAND’IN “16 OCAK GECESİ” OYUNU SİNAN ÇETİN’İN OKULUNDA!!!
1905-1982 yılları arasında yaşamış olan ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bestseller olarak tarihe geçmiş “The Fountainhead” ve “Atlas Shrugged” kitaplarının yazarı AYN RAND’ın ünlü “16 OCAK GECESİ” oyunu, Türkiye’de ilk kez Plato Film’in sahibi Sinan ÇETİN’in öncülüğünde genç bir kadro ile sahneleniyor.

“Geleceğin sinemacılarını ve tiyatrocularını yetiştiriyoruz” felsefesi ile eğitim veren Sinan ÇETİN’in PLATO FİLM OKULU’nda tamamı genç ve dinamik oyunculardan oluşan PLATO-IN tiyatro topluluğu tarafından sahnelenecek olan oyun, totaliter / insan karşıtı teori ve rejimlerin çöküşünü ve Amerikan dış politikasının özgürlükçü yapısını ele almaktadır. 1934 yılında yazılan “16 Ocak Gecesi” metni, oyunun tasarımcısı Haki Biçici tarafından günümüz koşullarına uyarlanmış, zamansız-mekansız bir atmosfer yaratılarak metnin anafikri global bir dile oturtulmuştur.

“Ve dünya kalp krizi geçirir.”
“Gerçek devrim insanların kafasında yapılır, sokaklarda değil”
“Eğer otomobil diye bir şey varsa benim de olmalı. İki otomobil sahibi olmak iyiyse, benim de iki otomobilim olmalı diyen insan, ideal insandır.”

Oyuncu kadrosu

İdil Arkut Malhan, Öykü Çelik, İsmail Kavrakoğlu, Raci Durak, Gökhan Tercanlı, Ahmet Melih Yılmaz, Yeşim Sapmaz, Enis Boztepe, Mertkan Arat, Yağmur Gören, Tolga Baş, Nesrin Yılmaz ve Deniz Dalgıç'ın yer aldığı oyun, aynı zamanda Mehmet Selçuk Bilge’nin tasarlayacağı video-art çalışmalarla da desteklenecek şekilde sahneye konuluyor.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 401
favori
like
share