Adana Fen Lisesi - Adana - Fen Lisesi

Adana Fen Lisesi, 1987 yılında Adana'da, Adana Anadolu Lisesi'nin taşınmasıyla boşalan binalarda, MEB onayı ile kurulmuştur. Okulun müdürleri sırasıyla Hamdi Aksoy, Alaaddin Yetişken, Mehmet Çekenoğlu ve Sait Karadağ'dır. Ankara Fen Lisesi ve İzmir Fen Lisesi'nin ardından Fen Liseleri içinde ilk üçtedir. Adana Fen Lisesi 02.Eylül.1987 tarihinde açılmıştır. Kısa sürede Türkiye’deki tüm fen liseleri içinde ilk sıralarda yer almıştır. Fen Lisesi’nin eğitim-öğretim hizmetlerine başladığı bina 1909 yılında açılan tarihi Eytamhane (Taş Bina) dir.

Eytamhane mektebi, eğitim hizmetlerine başladığı tarihten itibaren Ermeni Yetimhanesi, Kızlar Okulu, Enver Paşa Mektebi, Eytamhane İlkokulu, Erkek Öğretmen Okulu, Kız Öğretmen Okulu, 1975–1980 yılları arasında Eğitim Enstitüsü, Anadolu Lisesi ve 1987 yılından itibaren de Adana Fen Lisesi olarak hizmetlerini başarı ile sürdürmektedir.

Adana Fen Lisesi, şehir merkezinde, yaklaşık 40 dönümlük arazi üzerine kurulmuş pansiyonlu bir okuldur. Eşsiz güzellikteki bahçesi ile görenleri büyüleyen bir ortam sunmaktadır. Tarihi Taş Bina da 9. ve 10. sınıf derslikleri, öğretmenler odası, proje odası, edebiyat odası, psikolojik danışma ve rehberlik servisi, sağlık odası, revir, cumhuriyet müzesi ile üst katlarda yatakhane bulunmaktadır. İdare binasında, idari odalar ile en son teknoloji ile donatılmış fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar laboratuvarları, internet odası, kütüphane ve satranç odası ile 11. sınıf derslikleri yer almaktadır. Yemekhane, mutfak, etüt salonu, kapalı spor salonu ve kantin okulun diğer birimlerini oluşturmaktadır.
Masa Tenisi, Futbol Sahası (Çim), basketbol ve voleybol alanları, Kapalı spor salonu öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirmeleri için en iyi koşullarda hizmete sunulmaktadır. Ayrıca Tiyatro, Satranç ve Kültür Edebiyat Kulüpleri öğrencilerin ilgi alanlarına göre aktivite yapmalarına imkân sağlamaktadır. Her yıl Dergi Komitesi “AFL NAME” isimli okul dergimizi yayınlamaktadır. Öğrencilerimiz fizik, kimya, biyoloji alanlarında proje çalışmaları yapmaktadır. Seçkin öğretmenlerin rehberliği ile hazırladıkları projelerle TÜBİTAK, MEF, İNEPO gibi Kuruluşların proje yarışmalarında dereceler almaktadır.

Adana Fen Lisesinde ÖSS başarısı % 100’dür. 2005 Yükseköğretim programlarına yerleştirme başarısı % 90’dır. Öğrencilerimizin çoğunluğu Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ, Hacettepe Üniversitesinin Tıp ve Mühendislik alanlarına yerleşmektedir. Okulumuz ÖSS’de yıllardır Türkiye dereceleri yapmaktadır. 2004 yılında Türkiye 4. olmuştur. Daha önceki yıllarda Türkiye 1. ve 2. liğini elde etmiştir. Öğrencilerimizin büyük bir kısmı ilk 100’e girmektedir.
Okulumuzun 2006 yılı ÖSS başarısı Türkiye de İlk ondadır.

2007 – 2008 Eğitim Öğretim yılında okul mevcudu 278’dir. Sınıflar 24 kişiliktir. Yönetmelik gereği her yıl 96 (Doksan Altı) öğrenci alınmaktadır. Okul tüm gün Eğitim - Öğretim yapmaktadır.
Adres: Ziyapaşa Mahallesi Kıyıboyu Caddesi No:57

TEL: +90 (322) 453 73 73-56
FAKS: +90 (322) 453 43 19

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 608
favori
like
share