'Milli Görüş'ün en etkili isimlerinden birisi Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı oldu

02.05.2009 00:20
Eski TBMM Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Bülent Arınç, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığına getirilen AK Parti Manisa Milletvekili Bülent Arınç, ''Türkiye'ye hizmete kabinede devam edeceğiz'' dedi.

Arınç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 saat önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından arandığını ve yeni görevi hakkında bilgi sahibi olduğunu belirterek, Başbakan Erdoğan tarafından kabine listesinin açıklanması sırasında da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından telefonla arandığını söyledi.

Manisa'da bulunduğunu ve seçim bölgesinde çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Arınç, şöyle konuştu:

''Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı onur verici bir görev. Bu yönde bir beklenti içinde değildim. Takdiri sebebiyle Başbakanımızın ve Cumhurbaşkanımızın güvenlerine layık olmaya çalışacağım. Türkiye'ye hizmete kabinede devam edeceğiz. Hayırlı olmasını diliyorum.''

Arınç'ın öz geçmişi şöyle:

Manisa Milletvekili Arınç, 1948 yılında Bursa'da doğdu. Manisa Lisesini bitiren Arınç, 1970 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Arınç, uzun süre Manisa'da serbest avukatlık yaptı.

Gençlik Kolları Başkanlığı ve İl Başkanlığı görevlerinde bulunan Arınç, 24 Aralık 1995'te yapılan milletvekili genel seçimlerinde Refah Partisi'nden Manisa Milletvekili seçildi. Arınç, aynı partide MKYK üyeliği görevini de yürüttü.

18 Nisan 1999 tarihinde yapılan 21. Dönem milletvekili genel seçimlerinde ikinci kez Manisa Milletvekili olarak Parlamentoya giren Arınç, 2001 yılında kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Grup Başkanlığı görevini üstlendi.

Bülent Arınç, 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan milletvekili erken genel seçimlerinde üçüncü kez Manisa Milletvekili olarak Parlamento'ya girdi ve 19 Kasım 2002 tarihinde TBMM Başkanlığı'na seçildi.

22. Dönem'de TBMM Başkanı olarak görev yapan Arınç, 23. Dönem'de Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Başkanı oldu.

İyi düzeyde İngilizce bilen Arınç, evli ve 2 çocuk babası.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1112
favori
like
share
BoNcuKK Tarih: 03.05.2009 21:02
ya amaaaan of hep aynı terane yaw damdan düşer gibi size yakışır bi şekilde direk mualefet of of koskoca başbakan allahıma bin şükür naptıgını biliyo elbet sizemi sorcak bülent arınç gibi adammı gördünüzde konuşyosunuz bırakın bu laf kalabalıgını laiklik yandaşı kardeşim bu adam bu ikdidardayken laiklige bi zarar geldimi yok ozaman susacaksın otur ekmegini ye sizin zamanızda yiyecek ekmek bulamıyodunuz hadi canım
C.a.d.ı Tarih: 03.05.2009 12:33
tamam lütfen siz lütfen daha iyi kişilikler ile muhattab olun lütfen!
TÜRKOĞLU Tarih: 03.05.2009 12:24
Konu hakkında yorum yapalım kişiler hakkında değil..
düş hekimi Tarih: 03.05.2009 12:17
ben buraya siyaset konuşmak için yorum yazıyorum sizden hakaret yemek için değil (: size kalsın bölümünüz aman (: siyaset konuşacaz diye milletle kavga edecek değilim. istediğiniz fikri savunun, tartışmayın da, inanın sadece; umrumda değil. daha sağlıklı ortamlarda daha düzeyli şekilde siyaset konuşabilirim.


ben şiirler bölümünde daha iyi kişiliklerle muhattabım (:
düş hekimi Tarih: 03.05.2009 12:08
afedersiniz ama ben zeka özürlü müyüm ki darbe yanlısı oluyum... ben mevcut yönetimden ve tutumlarından hoşnut değilim ve dile getirdim. sizin gibi de insanları aşağılayıcı laflar söylemedim ve ithamlarda bulunmadım... bu yaptıığınıza da saygısızlık denir (:
TÜRKOĞLU Tarih: 03.05.2009 12:05
darbeden kimse bahsetmedi burda, ya da tsk'nın meclise müdahale etmesinden. kendi kendinize gelin güvey oldunuz

hiç dermisiniz ya
C.a.d.ı Tarih: 03.05.2009 12:04
çeteci dedelerinden mi öğrendin bu lafları
ben cahil insanlarla çok muhattab olmam adetim değildir çünkü cahil insanla tartışmak zevk vermez bana...sana son sözüm; KÖR CEHALET ÇİRKEFLERŞTİRİR SUSKUNLUĞUM ASALETİMDENDİR HER LAFA VERECEK BİR CEVABIM VAR ASLINDA AMA BİR LAFA BAKARIM LAFMI DİYE BİRDE SÖYLEYENE BAKARIM ADAMMI DİYE (; ne güzel söylemiş MEVLANA...hadi eyvallah!
düş hekimi Tarih: 03.05.2009 11:59
copy paste olan kısımları tırnak içinde yazdım zaten (: gerisi bana ait... türkçe kuralları... bilmem anlaşılabiliyor muyum (:
düş hekimi Tarih: 03.05.2009 11:58
hala darbeci zihniyet deniyor ya bülent arınç laiklik karşıtı tutumlar sergilediğinden tsk tarafından boykot yemişti dedik. nasıl kabineye alınır dedik göz göre göre... hala darbe deniyor. tsk bakan olmasını mı yasakladı dedik... bu adamı çöpe mi attı dedik... siz de bir darbedir tutturmuşsunuz ha bu adam laiklik karşıtı olduğu halde, türkiye cumhuriyetinin temellerinden biri laiklik olduğu halde nasıl bakan olur onu tartışıyoruz burda, siz de darbeye getirdiniz olayı...

önce türban konusu, şimdi darbe konusu, kapatma davası falan filan... hepsi göz boyamaca (: fasafiso... siz onların düşünmenizi istediklerini düşünmeye devam edin (: darbeden kimse bahsetmedi burda, ya da tsk'nın meclise müdahale etmesinden. kendi kendinize gelin güvey oldunuz (: geri dönüp okuyun... darbeci zihniyetler etiketini yapıştırmanız da hoş değil, her sol görüşlü insan dediğiniz zihniyette değildir... ki zaten sol görüşlü denemez öylelerine, sol görüş evrensel görüştür (: