Indiana Jones and the Emperor's Tomb tam çözümü - çöz - Indiana Jones and the Emperor's Tomb oyun çözümleri
Indiana Jones; çocukluğumun yegane kahramanı. Filmi oynayacağı zaman günler öncesinden heyecanla beklerdim. O zamanlar filmlerini izlemeye doyamazdım. Hala da doyduğum söylenemez. Indy'nin, bir filminde peşindeki dev kaya parçasından kurtulmaya çalıştığı sahneyi kim unutabilir ki? Kaderde hayranı olduğum Indy'nin oyununu oynayıp çözümünü yazmak da varmış. Neyse, konuyu fazla dağıtmadan asıl olayımıza, yani çözümümüze geçelim.

Başlamadan önce birkaç önemli noktayı belirtmemde fayda var. Bu çözüm "Normal" zorluk seviyesine göre hazırlanmıştır. Oyun biraz zor olduğundan bazı detaylara girmek zorunda kaldım. Dolayısıyla oyun ile ilgili her şeyi bu çözümde bulacaksınız. Oyunun tuş kombinasyonlarını kesinlikle değiştirmeyin. Değiştirdiğiniz takdirde ipte sallanma hareketini iptal etmiş olursunuz. Oyun boyunca ipte sallanma hareketine ihtiyacınız olacağı için oyunun standart kontrollerine alışmaya çalışın. Oyunda etkileşime geçtiğiniz her nesneyi silah olarak kullanabilirsiniz (kürek, sandalye, kırılan masa ayakları v.s.). Oyunda zaman zaman bazı bölümleri hangi aleti kullanarak geçmeniz gerektiği, ilgili yere geldiğinizde ekranın sağ üst köşesinde görünecek (kırbaç, kama v.s.). Oyun boyunca karşınıza çıkan çeşmelerden mataranızı (sağlığınızı) doldurabilirsiniz. Bir de etrafta gördüğünüz tüm sandıkları kırın. İçlerinden işinize yarayacak şeyler (sağlık, mermi v.s.) çıkacaktır. Oyunun normal görevleri içinde bir de toplamanız gereken toplam 30 adet Artifact var. Hepsini topladığınızda oyunun sonunda ana ekranda Galery bölümü açılacak. Bence görülmeye değer. Çözümde hangi Artifact'ın nerede olduğu ayrıca belirtilmiştir. Toplayıp toplamamak size kalmış. Oyunda bölüm içi save olayı olmadığından oyunu bitirmek için epeyce uğraşmanız gereken bölümler olacak. Küçük bir zamanlama hatası o bölümü yeniden oynamanıza neden olabilir ve olacaktır. Uyarmadı demeyin.

Evet, başlıyoruz.

CEYLON

Gates of the Lost City:
Bölüme bir dağın yamacında başlıyoruz. İlerleyin ve şelalenin olduğu yere kadar gelin. Şelalenin arkasındaki açıklıktan içeri girin ve odada bulunan heykelciği alın (Artifact. 1 - Idol of Ramba Vihara).

Dışarı çıkın ve şelalenin sağından ilerleyin. Çeşmenin sağındaki platformların en üstüne kadar çıkın ve karşıya atlayın. Odada bulunan kamayı alıp tekrar aşağıya inin. Sağa dönüp sarmaşıklarla kaplı geçitten geçin (kamayı niçin aldığımızı anlamışsınızdır) ve karşıya atlayın. Tekrar sağa dönün ve yine sarmaşıklı geçitten geçip bölümü bitirin.

The Hunter's Camp:
İlerleyin ve çıkacak olan kısa bir intro'dan sonra sağdan devam ederek karşınıza çıkan avcıyı halledin. Odada bulunan sandıkların bağlı olduğu ipi keserek sandıkların aşağıya düşmesini sağlayın. Aşağıya atlayarak devam edin ve sizi bekleyen avcıya merhaba diyin. Avluya çıkın, soldaki odada bulunan küreği alıp (dövüşlerde oldukça etkili) ateşin başında duran iki avcıyı haklayın. Geri dönün ve timsah başının bulunduğu platformdan (ekranın sağ üst köşesindeki kırbaç simgesini görmüşsünüzdür) kırbacınızı kullanarak karşıya atlayın. Devam edin ve sırtınızı duvara vererek ilerleyin (duvara yanaştığınızda "E" tuşuna bastığınızda duvarda yürüme moduna geçiyorsunuz). Yine timsah başının bulunduğu yerden sandıkların olduğu yere atlayın. Sandıkların asılı durduğu kaldıracı tutan sandığı kırın. Sandıklar aşağıya düşecek ve bir tanesinin içinden maske çıkacak. Aşağıya inerek sandıktan çıkan maskeyi alın (Artifact. 2 - Mahavatu Mask).

Tekrar sandıkların oraya gelin ve karşınıza küçük bir göl çıkana kadar ilerleyin. Yüzerek gölün karşısına geçin (space tuşu ile suyun altında, yön tuşları ile de suyun üzerinde yüzebilirsiniz) ve çeşmenin bulunduğu yerden karşıya atlayın. Oradan da diğer platforma atlayıp yukarıya kadar çıkın. Intro'dan sonra sarkan sarmaşığı kullanarak karşıya atlayın ve sarmaşıklarla kaplı geçitten geçerek sizi bekleyen avcının işini görün. Balkona çıkın ve oradan karşıdaki platforma atlayın. Oradan da karşıya atlayıp ilerleyin. Biraz ilerledikten sonra üzerinde yürüdüğünüz döşeme çökecek ve suya düşeceksiniz. Yüzerek devam edin ve sola dönüp sudan çıkın. Platformlardan tırmanarak en tepeye ulaştığınızda orada bulunan aslan kafası şeklindeki kolu indirin. İki avcının içeriye girdiğini gösteren kısa bir intro'dan sonra avcıları haklayıp geldikleri yerden devam edin ve bölümü bitirin.

The Paths of the Ancients:
Karşıya atlayarak ilerleyin ve arkası dönük olan avcının işini bitirin. Avluya çıktığınızda karşınıza iki avcı daha çıkacak. Onları da halledin ve çeşmenin sağından ilerleyin. Yolun sonunda bulunan odanın içindeki merdivenden yukarıya çıkın. Burada bekleyen avcıya selam verin ve odada bulunan kolu aşağıya çekerek dışarıdaki kapının açılmasını sağlayın. Açılan kapıdan girin ve odada bulunan sandıkların içindeki Medikit ve mermileri alın. Dışarıya çıkıp soldaki platformun üzerine atlayın. Sağdaki timsah kafasının olduğu yerden karşıya atlayın. Orada bulunan çıkıntının üzerine çıkın ve duvarda yürüyerek karşıya geçin. İlerleyin ve karşınıza çıkan avcıyı öldürün. Sağdaki geçitte bulunan çatlak duvara geldiğinizde ekranın sağ üst bomba simgesi belirecek. Bu arada arkanızda kalan odadan iki avcı çıkacak. Onları öldürdükten sonra çıktıkları odadan patlayıcıyı alarak kırık duvara yerleştirin ve uzaklaşın. Yoksa bölüme yeniden başlarsınız. Açılan duvardan geçerek bölümü bitirin.

The Palace of Forgotten Kings:
Odada bulunan kolu indirin ve açılan kapıdan avluya çıkın. Avluda üç avcı sizi bekliyor olacak. Onların işini bitirdikten sonra yukarıdaki odadan bir avcı daha çıkıyor. Onu da hakladıktan sonra sağda bulunan sütunların arkasındaki platformlardan yukarıya çıkın. Büyük sütunların üzerine atlayarak son avcının geldiği odaya ulaşın. İçeride sizi bir avcı daha karşılayacak. İşini bitirin ve ilerleyerek aşağıya inin. Soldaki sarmaşıklı geçitten geçin ve sağınızda bulunan platformu kullanarak yukarıdaki odaya ulaşın. Odanın içinde bulunan tabak şeklindeki hazineyi alın (Artifact. 3 - Port Negombo Relic).

Tekrar aşağıya inin ve duvara yapışık biçimde duran sarmaşıklardan yukarıya tırmanın. Çürük döşemelerin üzerinden atlayarak koridor boyunca ilerleyin. Ayrıca duvarda beyaz toza benzer bir şeyler püskürten borulara da dikkat edin. İyi bir zamanlama ile yara almadan geçebilirsiniz. Koridorun sonuna geldiğinizde duvarda iki timsah kafası göreceksiniz. Kırbacınızı sallayın. İlk timsah kafasını geçtiğiniz anda kırbacınızı havadayken tekrar şaklatarak ikinci timsah kafasından karşıya atlayın. Sarmaşıklı geçitten geçerek bölümü bitirin.

Not: Bundan sonraki bir çok bölümde böyle peş peşe kırbaç sallayarak geçmeniz gereken yerler olacağından size daha kolay bir yöntem sunmamda fayda var sanıyorum. Kırbacınızı "Sol Mouse Tuşu"na basarak sallayın ve basılı tutun. Havada asılı kalacaksınız. Sonra "W" veya "S" tuşu ile sallanın. Yeterli derecede sallandığınızda ilerideyken "Space" tuşuna basın ve havadayken tekrar kırbaç sallayın. İkinci timsah kafasına kırbaçla tutunmuş olacaksınız. Yine yeterli derecede sallandığınızda ilerideyken karşıya atlayın. Bundan sonra karşınıza bu şekilde geçmeniz gereken yerler çıktığında bu yöntemi uygularsanız hiç zorlanmazsınız.

River of Fangs:
Tuzaklarla dolu bir bölüme geldik. Yerden farklı zamanlarda inip çıkan kazıkları iyi bir zamanlama ile geçerek büyük odaya ulaşın. Odada üç avcı ile çarpışmaya hazır olun. İşlerini bitirdikten sonra odada bulunan kolu indirin ve açılan kapıdan dışarıya çıkın. Dışarıda ortalıkta dolaşan iki avcı var. Onları da sevdiklerine kavuşturun ve soldaki çadırların içinde bulunan sandıklara bir göz atın. Asma köprüye doğru ilerleyin ve sağlam olan tahta parçalarının üzerine dikkatlice atlayın. Köprünün ortasına geldiğinizde nehre düştüğünüzü gösteren kısa bir intro izleyeceksiniz. Nehir timsahlarla dolu olduğu için hemen en yakın düzlüğe doğru yüzerek sudan çıkın. Timsahları silah ile öldürmeye kalkmayın. Ben denedim ve mermisiz kaldım Timsahların bulunduğu yeri iyi gözleyerek, düzlüklerde bulunan kafa taslarını gideceğiniz yerin ters istikametine atın ve hemen en yakın düzlüğe yüzün. Attığınız kafa tasları o bölgede bulunan timsahı birkaç saniyeliğine oyalıyor. Bu şekilde devam ederek şelalenin bulunduğu yere gelin. Sudaki kayalıklara atlayarak geçitten geçin. Burada sizi iki avcı bekliyor olacak. Onlarla dans edin ve odada bulunan iki kolu da indirerek ortadaki havuzun açılmasını sağlayın. Açılan havuza atlayın ve bölüm bitsin.

Temple of the River Goddess:
Bölüme suyun dibinde başlıyoruz. Yüzerek ilerleyin ve ilk gördüğünüz düzlüğe çıkın. Oksijenimiz bitmeden sudan çıkmamız gerekiyor. Bu arada timsahlara dikkat. Timsahların aynı yöntemle dikkatini çekerek (suya kafa tası atma olayı) insan kafası şeklindeki geçitin bulunduğu yere ulaşın. Burada sizi bekleyen iki avcıyı öldürün ve oradaki kolu indirerek kafesi aşağıya indirin. Kafesin üzerine atlayarak karşı balkona ulaşın. Merdivenlerden yukarıya çıkın. Yerde yine kazıklı tuzaklar var. Odanın ortasında bulunan kolu indirin. İnsan kafası şeklindeki geçidin kapısının açıldığını gösteren intro'dan sonra bulunduğunuz balkondan sarmaşığa atlayarak tutunun ve açılan geçitten geçerek bölümü bitirin.

Into the Sacred Caverns:
Merdivenlerden çıkın ve sola dönün. Dikkat, iskeletin bulunduğu yer tuzak. Platformun üzerine basın ve hemen geri çekilin. Yukarıdaki zincirlere bağlı kaya parçası yere düştüğünde hemen üzerine çıkın ve bekleyin. Kaya tekrar yukarıya çıktığında üzerinden atlayın ve ortasında delik bulunan bölmeden aşağıya inin. Kapıya yanaştığınızda kayarak yine içinde timsahlar olan suya düştüğünüzü gösteren bir intro girecek. Hemen yüzerek sağdaki düzlüğe çıkın. Merdivenden çıkın ve sizi ka

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1125
favori
like
share