The Thing tam çözümü - çöz - The Thing oyun çözümleri
Çözüme başlamadan önce bilinmesi gerekenler:

Oyunda sadece belirli noktalardaki kayıt cihazlarında kayıt yapılabildiği için, eğer oyunu kaydettikten sonra önemli işler yaptıysanız ve kayıt cihazına halen yakınsanız tekrar kayıt yapın. Asla üşenmeyin, bu işlemi sıklıkla tekrarlayın.

Adamlarınızın size karşı olan güvenini takım menüsünden takip edebilirsiniz. Güvenlerinde bir değişiklik olursa bunları adamlarınızın üzerinde çıkan ikonlardan anlayabilirsiniz.

Eğer adamlarınızın güvenini arttırmak istiyorsanız onları iyileştirin veya silah verin.

Takım menüsünde adamlarınızın resmi bulunur. Bu resimlerin üç hali vardır. Eğer yavaşça etrafa bakınıyorsa durumu iyidir, hızlı bir şekilde sağa sola bakıyorsa tedirgin hale gelmiştir, titriyorsa çıldırmak üzeredir.

Adamlarınız kanlı yerlerde ya da cesetlerin yanında çıldırmaya başlarlar. Bu yüzden onları böyle yerlerden uzak tutun. Adamınız çıldırmaya başladıysa ona adrenalin verin.

Eğilmiş durumda çok daha isabetli atışlar yapabilirsiniz.

Küçük yaratıkları normal silahlarla öldürebilirsiniz. Ama diğerlerini öldürmek için önce gücünü düşürmeniz sonra da yakmanız gerekir. Bu yüzden ateş silahlarınızı gereğinden fazla kullanmayın.

Oyunda tamir edilmesi gereken birçok yer bulunmakta. Bunların bir kısmını siz tamir edebiliyorsunuz ama bazıları ancak mühendisler tarafından tamir ediliyor. Bu yüzden mühendislerinizi korumanız gerek, yoksa hiç olmadık bir anda oyunu kaybedebilirsiniz.

Dışarıda hava –30, –40 derece civarında bulunduğundan sadece belirli bir süre bu soğuğa dayanabiliyorsunuz. Bu süre sonucunda canınız gitmeye başlıyor. Bulduğunuz kulübelere girip ısının, sonra yolunuza devam edin.

1) Tam çözümde, her an her yerden yaratık çıktığı için, karşınıza çıkan her yaratığı yazmadım, bu yüzden dikkatli olun.
2) Aynı zamanda tüm kayıt cihazlarını da teker teker yazmadım. Bu yüzden gördüğünüz tüm kayıt cihazlarından oyunu kaydedin.

Bölüm 1:
Oyunun korkutucu giriş sahnesini izledikten sonra 3 adamımız ve biz ilk alana geliyoruz. Görevimiz araştırma yapmak... Karşınızda bulunan kapıdan içeri girin. Önünüzdeki koridor kapalı olduğu için soldaki kapıdan devam edin. Odaya girdiğinizde küçük bir ara sahne izleyeceksiniz.(Burası Radyo Odası, ilerde buraya tekrar döneceğiz.) İlerdeki kapıdan girmeniz gerek ama kapı çalışmıyor. Çalışması için kapının yanındaki enerji kutusunu tamir edin. Tamir işi halledildikten sonra içeri girebilirsiniz. İçeri girdiğinizde bilgisayar patlayacak, dikkat edin.

Odadaki cephaneyi toplayıp çıkın. Radyo Odasından da çıkın. Patlama nedeniyle koridor açılacak. Koridordan dümdüz ilerleyip soldaki kapıya yönelin. Fakat kapı kilitli. Yanınızdaki mavi ışıkları takip edin. Işıkların sonunda çukur bir alana ineceksiniz. Sağ arkanızda yıkılmış bir kulübe var. Buradaki teybe tıkladığınızda küçük bir ara sahne devreye girecek. Kulübeden çıktığınızda ilerdeki raflarda cephane var. Az daha ilerde de bir tünelin girişi bulunmakta. Buradan girip ilerlediğinizde bir iki ekipman buluyorsunuz, bunları alın ve geri dönün.

Bir tünel daha var. Rafların arkasından gittiğinizde karşınıza çıkacak. İçeri girin. Dümdüz ilerleyin. Karşınıza değişik bir araç çıkacak. Yanınızdaki masada az önce kilitli bulunan kapının anahtarı var. Onu alıp etrafı inceleyin ve kilitli kapıya geri dönün. Kapı bu sefer açılacaktır. İçerde solda “Power Supply” yazan yeri mühendisinize tamir ettirin. Işıklar yanacaktır.

Odayı gezin ve bulduğunuz bütün kağıtları, ekipmanları toplayın. Son olarak bilgisayara girip kodu alın. Bu kod şifreli kapı için gerekli. Kapıya yönelip açın. Kapının arkasındaki sağlık çantalarını alın. “Data Room 1”i tamir edin. İçerde oyundaki ilk kayıt noktası bulunmakta. Oyununuzu kaydedip dışarı çıkın. Mavi ışıkları takip edip küçük kulübeyi bulun. Kulübenin içinde ara sahneyi izledikten sonra yeni görevinizi öğrenmiş bulunuyorsunuz. Şimdiki görevleriniz C4 patlayıcılarını bulup üssü havaya uçurmak.

Mavi ışıkları takip ettiğinizde karşınıza C4lerin bulunduğu çanta çıkacak. C4leri alın ve geri dönün. Şimdi bu C4leri yerleştirmemiz gereken iki yer bulunmakta. Bunların biri önceki odada tamir ettiğiniz “Power Supply”ın yanında, diğeri ise ilk başta girdiğimiz Radyo Odasında sağdaki tüplerin üstü. Patlayıcıları bu yerlerdeki kırmızı işaretli alana yerleştirdikten sonra C4’leri aldığınız yere geri dönüp yanan dört fişeğin ortasına ilerleyin.


Bölüm 2:
Başladığınız yerden düz ilerlemeniz gerekiyor ama elektrik telleri yolunuzu kesiyor. Bu yüzden sağdan gidip girişi bulun.(Arkanızdaki mavi ışıkları izlerseniz cephane ve sağlık çantası bulabilirsiniz.) İçeri girip ilerleyin. “Power Supply”ı tamir ettikten sonra kapı açılacak. Yolunuza bu kapıdan devam edin. İçerde yaralı bir adam bulacaksınız, onu iyileştirip yanınıza alın. Odayı inceleyip bulduklarınızı toplayın. Buradaki küçük bir yerde cihazlar bulunmakta, bunlar şimdilik çalışmıyorlar. Çalışması için yandaki kutuyu adamınıza tamir ettirin. Cihazlar çalışır hale gelecektir. Gereklileri kullanın. Özellikle kamerayı kullanın ve diğer odayı gözleyin.

Kapının yanındaki panoda bir şifre var, zum yapıp onu alın.(Çıkmadan eğer odanın içindeki varilleri patlatırsanız gizli bir yer bulursunuz, burada cephane ve “Blowtorch” bulunmakta.) Aldığınız kodla kilitli kapıyı açın. Ara sahneleri izledikten sonra yanmış cesedin yanındaki anahtarı alın. Sağ taraftaki koridora yönelip ilerdeki “Power Grid Controls”u tamir ettirin. Şimdi en başta yolunuzu kapayan elektrik akımı kesildi. Oraya gidip aradan geçin.(Çıkıştaki yangını yangın söndürücüsü ile söndürün.)


Bölüm 3:
Başlar başlamaz yine mavi ışıkları takip edin. Kulübeye göz atın.(Kulübenin önünden giden ışıkları izlerseniz küçük bir yerle daha karşılaşacaksınız, burada cephane bulunmakta.) Sağdaki eve yönelin. Tamir edilmesi gereken yer kutularla çevrili. Kutuları parçalayıp tamir işini halledin. Evin içine girin. Pierce adlı asker size güvenmediği için kan testi yapmanızı istiyor. Sizin de yeni göreviniz üç tane “Blood-Test Kits” bulmak olarak yenileniyor. Masadaki anahtarı da alıp dışarı çıkın. Tekrar kulübeye yönelin ve bu sefer kulübenin arkasındaki ışıkları takip edin.

Karşılaştığınız ilk odada sağlık çantaları bulunmakta, bunları alın. Tellerin içindeki yerde de sağlık çantası bulunmakta. Ayrıca, ilerde küçük küçük evlerin bulunduğu yerde kapısı olan bir oda var. Burada da cephane bulunuyor. Geri gelip duvarları kırılmış dökülmüş olan yapının içine girin. İlerdeki büyük çantadan “Blood-Test Kits”leri alın. Ve Pierce’a geri dönün. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra evden çıkın.


Bölüm 4:
Etrafınızdaki gerekli malzemeleri toplayıp dışarı çıkın. Aşağıya indikten sonra mavi ışıkları takip edin. Karşınıza çıkan kapıyı çalıştırmak için “Front Door Fuse Box”ı tamir edin. İçeri girdiğinizde sol tarafta kutular olduğundan sağdaki kapıya yönelin. Etrafı kolaçan edin.(Sol taraftaki koridoru takip ederseniz cephane bulabilirsiniz.)İlerdeki “Canteen Door Fuse Box”ı tamir ettirin. Sağdaki kapıdan girin. Soldaki masadan bilgisayara bakın ve aleti alın. İlerde “Williams” adlı asker sizden üç tane yaratığı öldürmenizi isteyecek. Önce mutfaktaki ekipmanı alın.

Buzdolabının yanındaki büyük çantada Flame Thrower var, buna ihtiyacınız olacak. Şimdi geri dönün, bu sırada bir ara sahne izleyeceksiniz ve yaratık kapıyı kırarak size doğru gelecek. Onu yaralayıp, yakarak öldürün. Daha sonra kırdığı kapıdan girin. İlerlediğinizde diğer kapıdan ikinci yaratık çıkacak. Onu da öldürün. Düz devam ettiğinizde soldaki kapıdan son yaratık da çıkacak. Onu da öldürüp artık Williams’a geri dönebilirsiniz ama önce etrafı araştırıp bulduğunuz malzemeleri toparlayabilirsiniz. Şimdi Williams size katılacaktır. Geri dönüp bilardo masasının olduğu eğlence odasına gidin. Buradaki kapalı kapı şimdi açılmış olacak. İçeri girin. “Terminal Power”ı tamir edin. Cephaneyi topladıktan sonra haberleşme aygıtını kullanın. Bu sırada saldırıya uğrayacaksınız. Onları hallettikten sonra Williams kantindeki kapalı kapıdan kaçacak. Onu izleyin ve kapıdan çıkın.


Bölüm 5:
Bulunduğunuz yerden ilk önce soldaki odaya girin. Sonra oradan devam edin ve kanlı odadaki “Radio Room Access”i tamir edin. Diğer odanın kapısı açılacaktır. Oraya girmeden önce bolca cephanenin bulunduğu odadan sizin ve adamlarınızın silahlarını doldurun. Kapısı yeni açılan odaya girin, oyunu kaydedin ve ilerdeki ışığa doğru ilerleyin. Bir anda sürü ile yaratık dışardan size saldıracaktır, dikkatli olun. Oldukça uzun süren bu akından sonra kapalı olan çıkış kapısını yaratıklar kıracak. Onları da öldürüp aşağıya inin. Bu sırada bir adamın kaçtığını göreceksiniz. Arkadaki kulübeden cephaneyi toplayıp, mavi ışıkları takip edin.


Bölüm 6:
Her zamanki gibi mavi ışıkları takip edin. Karşılaştığınız kapı kapalı. İlerden devam edin. Merdivenlerden yukarı çıkın. Odaya girin, sağdan ilerleyin ve tekrar yukarıya çıkın. Diğer çatıya geçip havalandırma kapağından aşağı atlayın. Köşedeki kapaklardan birini kırıp aşağıdaki varillere ateş edin. Yangın söndüğünde tekrar aşağıya atlayıp, ışıklı küçük bölmedeki çantayı bulun. İçindeki anahtarı alıp dışarı çıkın. Radar binasına doğru ilerleyin. Kapıdan içeri girin. Koridor boyunca ilerleyin.

Sağdaki masada kayıt cihazı bulunmakta. Yola devam edin. Merdivenlerden çıkmadan önce ilerdeki mutfağa gidin. Bulduklarınızı alın. Buzdolabının yanındaki ışığın altında anahtar var, onu da alın. Şimdi yukarı çıkın. Masanın üstündeki bilgisayara bakın. Tuvaletteki Blood-Test Kitini alın ve yukarı çıkın. Burada Pierce dostumuz kendini feda ediyor. Sniper Rifle’ı alın. Bilgisayarı çalıştırın ve yandaki monitörden teleskopun odaklandığı yere bakın. Dışarı çıktığınızda aşağıda karşıda bulunan yeşil varilleri uçurun. Ve oluşan köprüden ilerleyin. Sağdan devam edin ve yukarı çıkın. Havalandırma boşluğuna girip ilerleyin.


Bölüm 7:
Yaratıklara dikkat edin. İlerde sağda bulunan “Hangar Power Supply”ı tamir edin. Öndeki kapıdan girin. Sağlık çantalarını alıp bilgisayara bakın. Collins’i de yanınıza aldıktan sonra dışarı çıkın. Aşağıya inin. Dikkatli olun, sizi bekleyenler olacak. Bölgeyi araştırıp cephaneyi alın. Karşıdaki kapının yanındaki cesetten notu alın. Ve merdivenin altındaki “Crane Control”ü tamir ettirin. Tamirden sonra yukarıdaki demir kalkacaktır. Açılan yerden ilerleyin.

En üste çıktığınızda demir yolları takip edin. Soldaki cephaneyi alın. Ve köşede üstü açık olan odanın içine atlayın. Bilgisayarın yanındaki kartı alıp, bilgisayara bakın. Tekrar aşağıya inip cesedin yanındaki kapıdan girin. Burada kayıt cihazı bulunmakta, oyunu kaydedin. Merdivenlerden inin, koridordan dümdüz ilerleyin. Kapıyı geçtikten sonra karşınıza bölüm sonu yaratığı çıkacaktır. Onu öldürmek için önce yaralayın ve sonra kutunun içindeki bombalarla yakın. Ayrıca, sağ taraftaki düğmeye basarak yaratığa gaz püskürtebilirsiniz. Yaratık öldüğünde, soldaki kutuyu tamir edip açılan kapıdan devam edin.


Bölüm 8:
Aşağıya atlayın. Sol tarafa gidip kapılara göz atın. Geri dönüp düz devam edin. Gazların püskürdüğü yere geldiğinizde soldaki ilk kapıya girin. Rampaya çıkıp karşıdaki varilleri vurun. Geri dönüp yandaki kapıdan girin, yangını söndürüp karşıdaki cephaneyi alın. Şimdi tekrar gazlı odaya dönüp düz devam edin. En sondaki Kontrol Odasına girin. Sağ tarafta kayıt cihazı var. Bilgisayardan “Access Code”u alın. Kameraları izleyin.

Daha sonra da sırasıyla 2., 3. ve 4. odaların kapılarını açın. Bu odalara gidip malzemeleri toplayın. Şimdi tekrar Kontrol Odasına doğru gidin ama bu sefer karşıdaki kapıdan girin. Koridordan dümdüz inin. Kapıdan geçin. İki tane giriş göreceksiniz. İlkinden girin. Sağdan dönün. Devam edin. Yeni bölüme çıktığınızda sağa dönün, ilerleyip “Hydraulic Override”ı bulun. Onu tamir edin. Şimdi 1. kapının kontrolü çalışıyor. Kontrol odasına geri dönüp 1. kapıyı açın. En başa dönüp 1.kapıdan geçin.


Bölüm 9:
İlerdeki kapıdan girin. Dikkatli olun, düşmanlarınız sizi karşılayacaklar. Onları halledin. Sol taraftan gidip kapıdan girin. Mühendisi alıp girişteki “Door Access”i tamir ettirin. Açılan odadaki cephaneyi toparlayıp ilerdeki kapıdan girin. Merdivenlerden aşağıya inin. Orta kattaki bilgisayara bakın, kameraları kontrol edin. Ve 2-3-6-8-9 numaralı kapıları açın. Aşağı inmeye devam edin. Ve sırasıyla 9-8-6-3-2 numaralı açık kapılardan geçerek Faraday’i bulun. Onu alıp başladığınız ilk noktaya(8.bölümün başında atladığınız yere)geri dönün.
Bölüm 10:
Kendinize geldiğinizde hiçbir silahınız olmayacak. İlk iş olarak küçük bölümdeki “Medibay Power”ı tamir edin. Sistemler çalışmaya başlayacaktır. Bilgisayara bakın. Dışarıda büyük bir yaratık var. Onu öldüremeyeceğiniz için hızlı olmanız gerekiyor. Çünkü onu bulunduğunuz odaya sokup içerde hapsedeceğiz. Bunun için dışarı çıkın, yaratık içeri geldiğinde içerde dolaşın, bu sırada dışardan kapıyı yaratığın üstüne kapatın. Dışarı çıktığınızda solda “Sterilization Area Power”ı tamir edin.

Önünüzdeki kırmızı düğme ilerdeki makineli tüfek yuvasını aktif hale getiriyor, şimdilik ona dokunmayın. İçerdeki adamı yanınıza alıp geri dönün, koridor boyunca ilerleyin. Cesedin yanındaki kağıdı alın. Soldaki “North Area Power”ı tamir edin. Hemen yandaki kapıdan girin(İçerde adam bulunan bölmeye girmeyin).Sağdaki odaya girin. Teçhizatı toplayın. Kameraları kontrol edin. Bilgisayara bakın. Ve ayak bağı olmaması için adamınızın silahını alıp onu burada bırakın. Yaratığı hapsettiğiniz odaya geri dönün, odadaki yaratığı aynı yöntemle küçük odaya(adamı aldığınız oda)hapsedin. İlk bulunduğunuz odadaki diğer kapıyı açın. Sağdaki “Cryo Area Power”ı tamir edin. Işıklı küçük odadan feneri ve yazıyı alın.

Diğer kapıdan girip mühendisi iyileştirin, yanınıza alın. Tekrar dışarı çıkıp mühendise “Security Power”ı tamir ettirin. İçeri girin. Lazerden dikkatli bir şekilde geçtikten sonra tüm cephaneyi toplayın(Adamlarınıza da dağıtın). Artık tüm yaratıkları öldürebilirsiniz. Geri dönüp bıraktığınız adamınızı da alın ve içerde adam bulunan diğer odaya girin(İçeri girdiğinizde adam yaratığa dönüşebilir). İlerdeki kapıdan devam edin. Buradaki lazer sistemini kapatmak için doğru iki düğmeye basmanız gerek. Bunlardan ilkine ve sonuncusuna basın. Lazer kapandığında dümdüz devam edin.

Büyük alandaki bilgisayarlara bakın. Yan raftaki düğmeyi açın. Yukarıdaki hücrelerden sadece 6 numaralı olanından adamı alın. Havalandırma boşluğu olan açık hücreden devam edin. Geldiğiniz yerin aşağısında yaratıklar var. Bunları yaralayıp ilerdeki kutuda bulunan alev bombaları ile öldürün. Aşağıya inin. Adamlarınız yanınızda olmadığı için dışarı çıkın ve geri dönüp adamlarınızı getirin. “Computer Power”ı tamir ettirin. Çalışan bilgisayardan kodları alıp kapıdan çıkın. Dümdüz ilerleyin. Koridordan çıktığınızda, solda tam karşınızdaki asansörden aşağı inin.


Bölüm 11:
Asansörden çıktığınızda, sağ kapıdan askerler saldıracak. Onları öldürün ama oradan gitmeyin. Soldaki kapıdan ilerleyin. Dümdüz gidin. Soldaki kapıdan içeri girdiğinizde arkadan askerler saldıracak, dikkatli olun. Düz ilerleyin. Geldiğiniz alanda köşede yukarda bulunan yere çıkın. Bulduklarınızı alın ve “Sniper CCTV” ile kaldıraçtaki yaratıkları vurun. Aşağı inip “Door Controls”ü tamir ettirin. İçerdeki cephaneyi aldıktan sonra geri çekilip varilleri patlatın. Yoldan uzak durun çünkü alev yayılacak. Alevler söndükten sonra geldiğiniz yerden geri dönün. Askerlerle çarpıştığınız ilk kapıdan girin.

Devam ettiğinizde alarm çalmaya başlayacak, hemen yanıp sönen kırmızı ışığı patlatın. Yoldan devam edin. İlerde askerleri öldürdükten sonra son bir adam koşarak düğmeye basmaya gidecek. Onu öldürün, yoksa makineli tüfek aktif hale gelir. İlerleyip adamlarınızı bırakın. Havalandırma boşluğundan girin. Boşluktan ilerleyip aşağı atlayın. Etraf birden yanmaya başlayacak, hemen sağdan kaçın. Karşınıza çıkan yaratıkla hiç uğraşmadan ilerleyin. Çıktığınız kapıyı kapatın. Karşıda ortada bulunan düğmelere gelin. Şimdi bunların çalışmasını sağlamalıyız.

Önce soldaki odadan sağlık çantalarını alın ve geri dönüp sağ köşedeki kapıdan ilerleyin. Karşınıza iki tane kapı çıkacak. Önce sağdakini açıp ilerdeki varilleri patlatın. Biraz bekledikten sonra içeri girip iki tankın arasındaki “Pressure Tank Controls”ü tamir edin. Geri dönmeden önce soldan yukarı çıkıp sağlık çantası ve cephane bulabilirsiniz. Şimdi dışarı çıkıp diğer kapıdan girin. Tam karşınızdaki “Fuel Supply Controls”ü tamir edin. Artık tüm düğmeler çalışıyor. Geri dönün ve 1 numaralı düğmeye basın ve odadaki yaratıkların kızarışını seyredin. Daha sonra yangını söndürün. 2 numaralı düğmeye basıp kapıyı açın. Gidip adamlarınızı alın. Sol taraftaki “Data Terminal Power”ı tamir ettirin. Şimdi arkanızdaki raftan kayıt yapabilirsiniz. Son olarak 4 numaralı düğmeye basın. Açılan kapıdan ilerleyin. İlerde sağda bulunan makineli yuvası aktif. Dikkat edin. İlerdeki “Elevator Controls”ü tamir ettirip asansöre girin.
Bölüm 12:
Asansörden çıktığınızda soldaki yaratığa dikkat edin. İlerleyin ve büyük kapının sağındaki “Furnace Central Controls”u tamir edin. Eğilerek soldaki koridora yönelin(Aşağı inmeyin). “Office Door Power”ı tamir ettirin. Yandaki kapıdan girin. Masanın üzerindeki kontrol cihazı ile makineli tüfeği kullanın ve aşağıdaki askerleri vurun. Bilgisayara göz atın. Cephaneyi toplayıp geri dönün. Aşağı inmeden diğer taraftaki koridordan devam edin. Bulduklarınızı toplayın ve askeri yanınıza alın. Şimdi aşağı inin. Hemen sağdaki odada sağlık çantaları bulabilirsiniz. Merdivenin altında sağda bulunan “Data Room 2”yi tamir edip içeri girin. Odada işlemlerinizi halledip dışarı çıkın.

Düz ilerleyin, sağdaki 1 ve 2 numaralı kapıları açın. Kapılardan devam edin. Aşağıya inin. Son basamaktaki C4ü uzaktan patlatın. Kapıdan dışarı çıkın. İlk olarak sağa yönelin. Kamyonun solundaki “Road Away Power”ı tamir edin. Geri dönüp düz devam edin. Sağdaki bölmedeki kontrol cihazıyla makineli tüfeği kullanın ve varilleri patlatın. Yol açılacaktır. Açılan yoldan devam edin. İlerdeki cephaneyi toplayıp kapının sağındaki “Bulkhead Power”ı tamir ettirin. Kapıdan girin ve ilerleyin. Yukarı çıkıp ilerdeki güç kutusunu tamir edin. Cephaneyi toplayın, oyunu kaydedin ve alttaki kapıdan girin. Oyundaki başka bir boss yaratıkla burada karşılaşıyorsunuz. İlk önce “Winch Power”ı tamir edin. Yaratığı oldukça yaraladıktan sonra elinizdeki tüm alev bombalarını ona atın ve ilerdeki, yaratığa elektrik veren düğmeye sıklıkla basarak öldürün. Yaratık öldüğünde arkasındaki düğmeye basın ve açılan kapıya doğru gidin. Burada ışığın altında bulunan düğmeye basın ve geldiğiniz yerdeki –ara sahnede gösterilen– asansöre doğru kaçın.


Bölüm 13:
Mavi ışıkları takip edin. Karşınıza çıkan büyük depoya girmeniz gerek ama öndeki korumaları halledin. İçeri girin. Sol tarafa yönelin. Sağdaki kapıdan girin. İlerdeki kapıdan devam edin. İçerde iki kapı bulunmakta, birine giremiyoruz. Bu yüzden diğerinden devam edin. Köşedeki iki tahta uzantının arkasındaki sağlık çantasını alın. Kapılardan geçin. Geldiğiniz odada askerler sizi bekliyor olacak. Soldaki bilgisayara göz atın. İlerde solda “Holding Area Access” bulunmakta. ama mühendisiniz olmadığı için tamir edemeyeceksiniz. Birazdan buraya geri döneceğiz. Sağdaki kapıdan devam edin. İlerdeki kapıdan girip karşıda cam fanusun içinde bulunan yaratığın camına ateş ederek geri kaçın ve bir müddet bekleyin. Daha sonra içeri girip sağ kalanları da siz öldürün.

Sol karşıdaki kapıdan girin. Koridoru takip edin. Yolun sonunda geldiğiniz kapıdan girin. Aşağıda soldaki kapıdan girip hemen mühendisi kurtarın(Geç kalırsanız oyunu kaybedersiniz.). Odada solda bulunan “Save Terminal 1”i tamir ettirin. Arkanızdaki rafın yanındaki “Cold Room Access”i de tamir ettirip içerdeki cephaneyi toplayın, geri dönüp oyununuzu kaydedin. Bu bölümden tamamen çıkın ve soldan ilerleyin. Geldiğiniz yerde ilerde soldaki kapıdan girin. Merdivenlerden aşağı inin. Aşağı indiğinizde, merdivenin altında cephane ve sağlık çantası bulabilirsiniz. Merdivenin sonundaki kapıdan girin. Hemen kapının yanındaki “Security Access”i tamir ettirin. İlk önce karşıdaki kapıdan girin, ilerdeki “Save Terminal 2”yi tamir ettirin. Oyunu kaydedin. Geri dönüp diğer kapıdan girin. Varilleri patlatıp ilerleyin. En sondaki cephaneyi alın ve “Door Controls”ü açın.

Pencereden yaratıkları vurun ve geri dönün. Yaratıkların bulunduğu odadaki cesedin yanından anahtarı alın ve kayıt cihazının arkasındaki kilitli kapıdan girin. İçerdeki ekipmanları alıp düğmeyle lazerleri kapatın. C4leri toplayıp bir müddet bekleyin. Daha sonra dışarı çıkın, ilk başladığımız yere geri dönün. Geri dönerken, başta bahsettiğim “Holding Area Access”i tamir ettirin. İçerdeki “Terminal Power”ı da tamir ettirip bilgisayara göz atın ve cephaneyi alıp dışarı çıkın. Geri dönmeye devam edin. Çıkıştaki kilitli odaya girin, silahı alıp oyunu kaydedin. Şimdi en başa dönüp dışarı çıkın.


Bölüm 14:
Dümdüz ilerleyin. Büyük binaları gördüğünüzde önlerine doğru yönelin. Fakat burada güvenliğe dikkat edin. Çünkü herhangi bir askere ateş edip öldüremezseniz kaçıp hangar kapılarını kapatıyorlar ve bu da oyunu kaybetmenize neden oluyor. Şimdi ilk hangarın içine girip uçağın ön tekerindeki kırmızı yere C4’ü yerleştirin. Tam arkanızdaki hangara gidip oradaki uçağa da C4 yerleştirin. Geri dönüp sol taraftaki telleri takip edin ve diğer tarafa geçin. Burada iki hangar daha var. Aynı şekilde bu uçaklara da C4 yerleştirin. Şimdi bu C4leri patlatmak için yüksek bir nişan noktasına gitmeniz gerek. Zaten kafanızı yukarı kaldırdığınızda büyük ve uzun bir bina göreceksiniz. Geldiğiniz tarafa dönün ve bu binanın ön kapısından girin.

İlerdeki “Staff Room Access”i tamir edin. İçerdeki bilgisayara göz atın. Bilgisayarın yanındaki cesetten anahtarı alın. Oyunu kaydedip geri dönün. Girdiğiniz yerin sağındaki ilerdeki kapıdan girin. “Maintenance Area Access” ve “Data Room 3”ü tamir edin. “Data Room”dan cephaneyi toplayın. Maintenance kapısından da dışarı çıkın. Soldaki koridordan sıhhiye askerini kurtarın. Geri dönüp orta kapıdan girin, merdivenlerden yukarı çıkın. Yukarda iki tane oda var. Bunların birisinde kayıt cihazı bulunmakta. Öncelikle kesinlikle bu kayıt cihazını bulup oyunu kaydedin. Çünkü burada hızlı olmazsanız oyunu kaybedersiniz. Bu iki odadaki camlardan uçaklar ve bağladığınız C4’ler gözükmekte. Nişancı tüfeğiniz ile bulunduğunuz odadan gözüken C4’leri uçurun. Dikkat edin, ateş ettiğiniz anda hangar kapıları kapanıyor. Hızlı davranıp öbür odaya geçin ve kalan C4leri uçurun. Aşağı inip sıhhiye askerinizi kurtardığınız yere gelin ve dışarı çıkın. Havalandırma boşluğundan aşağı atlayın.


Bölüm 15:
Eğilip düz ilerleyin. Aşağı atlayın. Sağa doğru gidin. Sol tarafta ışığı yanan kulübeye ilerleyin. Kulübenin içinden alınacakları alın. Geri dönüp elektrik kontağı olan küçük kulübenin içindeki elektrik kutusunu tamir edin. İlerdeki asansör çalışmaya başlayacak ama yukarı çıkılmamakta (İleriki bölümlerde bu asansöre ve bölgeye tekrar geri döneceğiz). Bu yüzden asansörün sol tarafındaki rampadan çıkın. Yukarı çıktığınızda karşınıza gelen havalandırma boşluğundan girin.

İlerleyin ve merdivenlere atlayın. Aşağı doğru inin. Aşağı inerken dikkatli olun çünkü birçok engel sizi beklemekte. En son geldiğiniz yerde sağdaki kapıdan girin. İlerdeki makineli tüfeklerle hiç uğraşmadan soldaki kapıdan girin. Oyunu kaydedip, düğmeye basın. Dışarı çıkıp ilerdeki kapıdan girin. Hemen odaya girip düğmeye basın. Odadan çıkıp kapanan makineli tüfeğin altındaki düğmeye basın. İlerleyip soldaki kapıdan girin. Dümdüz karşınızdaki kapıya koşun ve ilerleyin.
Bölüm 16:
Kapıdan devam ettiğinizde küçük bir sahne izleyeceksiniz. Bu iki arkadaş biraz kavgalılar. Gidip Stolls adlı elemanı yanınıza alın. Öbür kel olan, zaten yaratığa dönüşecektir. Masanın üzerinden gerekli malzemeleri toplayın. Ve bilgisayara göz atın. Gidebileceğiniz sadece bir yol var. Oda köşesinde kamera bulunan koridor. Buradan ilerleyip kapılardan geçin. Geldiğiniz odanın duvarında “Data Room 1”i tamir ettirin. Kapıdan girip oyununuzu kaydedin. Merdivenlerden yukarı çıkıp hemen karşınızdaki “Power Supply”ı tamir ettirin.

Tüm bilgisayarlar çalışmaya başlayacak. Hepsine göz atıp aşağı inin. Buradaki kontrol düğmesi ile Stolls’a kapıyı doğru zamanda açmanız gerekiyor. Ayrıca, gittiği yerde yaratıklar onu bekliyor olacak. Onu kurtarmak için yandaki makineli tüfeğin kontrol cihazını kullanın. Stolls’u yollayın, biraz bekleyip kapıyı açın. İçeri girdikten sonra makineli tüfek ile onu kurtarın. Daha sonra açılan kapıdan siz de gidin. Dümdüz ilerleyin. Burada bir adam sizden yardım isteyecek. Sizi bir odaya sokup tuzağa düşürecek. Odada çabuk bir şekilde iki dolabın arasındaki kutuyu tamir edin. Daha sonra arkanızda en sonda solda bulunan makineli tüfek ile kontrol cihazı ile baktığınız yerde sağda bulunan yeşil gaz borularını patlatın.

Patlamadan sonra kapı açılacaktır. Bilgisayarı çalıştırmanızla birlikte bir kapı açılacak. Bu kapıya doğru gidin. İkinci kapıdan geçtiğinizde soldaki düğmeye basın ve ilerleyin. Karşınızdaki odaya merdivenlerden çıkmadan önce merdivenin altındaki “Observation Room Power”ı tamir edin. Yukarı çıkıp adamı yanınıza alın. Masadaki ikinci cihazla baktığınız odadaki kapının önünde bulunan varilleri patlatın. Aşağı inip ilerden sola dönün “Data Room 2” ve “Door Controls”ü tamir ettirin. Soldaki odadan oyununuzu kaydedin, sağdakinden ise kameralara bakın. Sonra parçalanmış kapıdan içeri girin.

Soldaki masanın üzerinden anahtarı alın. Geri dönüp girişte ortada bulunan kilitli kapıdan girin. Askerleri öldürüp ilerleyin. İşte burada oyundaki bir başka büyük yaratıkla karşılaşıyoruz. Onu da aynı şekilde yaralayarak ve daha sonra yakarak öldürün. Karşıda birçok bomba bulunmakta, onları da kullanın. Yaratığı öldürdükten sonra tamamen geldiğiniz yollardan kaçmanız gerekiyor. Size 15. bölümde bahsettiğim ve “Tekrar geri döneceğiz” dediğim asansöre kadar gitmeniz gerekiyor. Ama ilk önce buradan çıkmanız lazım. Bu bölüme geldiğiniz ilk kapıya yönelin ve çıkın.


Bölüm 17:
Burası da önceki bölümlerde geçtiğimiz yollar. Ama her yer alevler içinde ve ani patlamalara dikkat etmeniz gerekiyor. Buraları dikkatli bir biçimde geçtikten sonra yukarı doğru çıkan yola gelin ve en yukarı çıkın. Boşluktan aşağı ilerleyin ve asansör olan bölgeye gidin. Yaratıklarla hiç uğraşmadan asansöre binin.


Bölüm 18:
Yoldan dümdüz devam edin. Oldukça asker bulunmakta dikkatli olun. Varilleri patlatarak gidin. Yolun sonunda karşıdan büyük kutuların gözüktüğü yere geldiğinizde soldan devam edin. Kapıdan içeri girin. Komutanımızın durumunu izledikten sonra ilerde soldaki cihazdan oyunu kaydedip adamın kaçtığı yerden ilerleyin. Lazerleri uzaktan patlatın. Üç tane lazeri geçtikten sonra sağdan devam edin. Lazeri patlatıp ilerleyin. Dümdüz gidin. Karşınıza çıkan alçak yerden eğilerek geçin. Dümdüz gidip soldan girin. Lazerleri halledin. Bu yoldan devam edin ve çıkışa ulaşın. Dümdüz gidin ve yükseltilerin arasındaki yolu bulup ilerleyin.


Bölüm 19:
Dümdüz ilerleyin. Whitney değişime uğrayacak. Helikopterden ilk önce etrafındaki varilleri patlatıp onu yakmaya başlayın. Ve ateş edin. Özellikle arada sırada vücudunun ortasından çıkan kolumsu çıkıntıya ateş edin ve onu öldürerek oyunu bitirin.
The Thing ipuçları - ipucu - taktik - The Thing taktikleri
[URL="http://www.main-board.com/tam-oyun-cozumleri/208107-sanitarium-tam-cozum.html"][URL="http://www.main-board.com/tam-oyun-cozumleri/208148-ico-tam-cozum.html"][URL="http://www.main-board.com/tam-oyun-cozumleri/208151-serious-sam-next-encounter-tam-cozum.html" rel="nofollow" target="_blank">

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1344
favori
like
share