Yumurta: Ruha Yolculuk Kitap Tanıtımı - Yumurta: Ruha Yolculuk Kitap Özeti


Seçil Büker – Hasan Akbulut
Dipnot Yayınları
Mayıs 2009

Annenin ölümüyle büyük kentten taşraya yapılan bir yolculuk… Kendini ne İstanbul’da ne de Tire’de evinde hissetmeyen bir kahraman…

Taşra sıkıntısı bağlamında denetleyemediği düşünceleri ile duyguları arasında kötücül bir döngüye giren Yusuf için sükun diye bir şey yoktur. Sırtına binen “yükler” karşısında kendini çaresiz hisseder. Belki de önce sorunu tanımlaması gerekmektedir. Acaba çıktığı yolculukta sorunu tanımlamayı başarabilecek midir?

Neden yumurta dediğimizde, belki de aklımıza gelen ilk yanıt, kahramanın yolculuğu ve yolculuk sonunda ulaştığı “son” oluyor? İşte bu nedenle, Yusuf’un ruhuna yaptığı yolculuğun izini sürmeye karar verdik.

Kuşkusuz izleyici kendi ruhuna doğru yolculuğa çıkabilir. Nasıl mı? “Bulutsuz bir gecede gökyüzüne bakarken nutkunuz tutulmuyorsa, gerçekten bakmıyorsunuz, orada olan bütünü görmüyorsunuz” diyor bir Zen ustası. Yusuf ile birlikte gökyüzüne bakabilenler, filmi izlerken yolculuğa çıkmayı düşünmüşlerse, bu deneyimi yeniden kitapla yaşayabilirler. Üstelik sayfalarda diledikleri kadar gezinebilirler, ilgili görüntüleri yeniden çağırabilirler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 407
favori
like
share