ÖSS puanı nedir ? Y-ÖSS puanı nedir ? ÖSS puanı ve Y-ÖSS arasındaki farklar...
ÖSYM, her aday için, adayın ÖSS’de gösterdiği başarıya ve Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanına (AOBP) göre iki puan hesaplar. Bunlar ÖSS ve Y-ÖSS puanı olarak adlandırılır.

ÖSS puanı, adayın ÖSS’deki testlerde yaptığı netlere bağlı olarak hesaplanan ve adayın sınav başarısını gösteren puandır (öğrenciler arasında ham puan da denmektedir). ÖSS’de elde edilen dereceler bu puana göre belirlenir. Bir başka deyiş ile Türkiye birinci, ikinci, üçüncüleri bu puana göre ilan edilir.

Y-ÖSS puanı ise, ÖSS puanına adayın AOBP’sinin (öğrenciler arasında okul puanı da denir) eklenmesi ile elde edilen puandır. Y-ÖSS’nin başında yer alan “Y” harfi, “Yerleşme” anlamına gelmektedir. Merkezi yerleştirme ile öğrenci alan tüm bölümlere (sınavsız geçiş dışında) ÖSYM tarafından yerleştirme yapılırken Y-ÖSS puanları dikkate alınmaktadır. Bir başka deyişle, üniversite bölümlerine öğrenciler ÖSS başarıları ve Lise Mezuniyet başarılarının bileşkesi olan Y-ÖSS puanı ile yerleşmektedirler.

Sadece sınav başarısını gösteren ÖSS puanı, açıköğretim lisans ve önlisans programları, özel yetenek sınavları, askeri harp okulları ve polis okulları sınavları için dikkate alınmaktadır.

Y-ÖSS puanı ise, dört yıllık yüksekokul lisans programları, dört yıl ve daha uzun süreli fakülte lisans programları ile sınavsız geçişten sonra boş kalan iki yıllık MYO önlisans programlarına yerleştirme yapılırken kullanılmaktadır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1688
favori
like
share