ÖSS 2009 SoruLarı - 2009 ÖSS SoruLarı
Sınav sorularının zorluğu, sistemin değişip değişmediği, katsayıların ne olacağı gibi sorular ve bunlar ile ilgili söylentiler, ÖSS yaklaştıkça çokça gündeme gelir. Bu söylentilere kulak asmak, adayların malesef sınava odaklanmasını engellemektedir. Öncelikle bu gibi söylentileri dikkate almamanızı öneririz.

2009 ÖSS sorularının zorluğu konusunda hiçbirimizin fikir yürütmesi mümkün değildir. Ancak unutmayınız ki, soruların zor olması durumunda bu sadece sizin için değil tüm adaylar için geçerli bir durum olacaktır.

ÖSYM, sınava giren tüm adayları değerlendirip “normalizasyon” denilen bir istatistik yöntem ile puanları hesaplamaktadır. Bu nedenle, seneler arasında çok büyük puan farklılıkları olmamaktadır. Ancak, sınav sisteminde yapılan büyük değişiklikler nedeni ile puanlarda farkedilir değişiklikler oluşabilmektedir. Bu sene, geçen seneye göre önemli bir değişiklik olmadığı için puanlarda önemli bir değişiklik beklemiyoruz.

Bir kez daha vurgulamak gerekirse, ÖSYM sistemi herkes için aynı şekilde işler. Yani sorular zor olursa, bu Ali’ye zor, Ayşe’ye kolay olmayacaktır. Ya da taban puanlar yükselecekse, bu Merve için 10 puan, Ahmet için 7 puan olmayacaktır.

Bu arada unutmayınız ki, ÖSS yerleştirmesinde önemli olanın puan değil başarı sıralamasıdır. Puan, sıralama için kullanılan bir sayıdır ve ÖSS`deki başarınızı göstermektedir. Bu nedenle siz sınavda yüksek başarı göstererek ön sıralarda yer almayı hedeflemelisiniz..

ÖSYM Sistemi ülkemizdeki her aday için eşit bir şekilde işlemektedir…

Bu nedenle, yapmanız gereken, sınava kadar düzenli ve azimli şekilde çalışmaktır.


Burak KILANÇ

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2887
favori
like
share
eyLem_güzeLi Tarih: 13.06.2009 13:05
SBS sınavına göre değerlendirecek olursa uzmanlar; zor olacak diyorlar
ama..
bakalım yarın bir daha görüşeceğiz öss sorularıyla