Karadeniz Kültür Sanat Etkinlikleri

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünce Trabzon'da düzenlenen "10. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali" devam ediyor.
Festival kapsamında Trabzon Devlet Tiyatrosu "Troyalı Kadınlar" adlı oyunu bugün, Moldova'nın A.Çehov Devlet Tiyatrosu "Zor Nikah" oyununu yarın, KKTC'nin Lefkoşa Belediye Tiyatrosu "Yağmurum Olsana" adlı oyunu 9 Mayısta, Gürcistan'ın Çavçavadze Devlet Drama Tiyatrosu "Nugzar ve Mefisto" oyununu 10 Mayısta sahneleyecek.

Polonya'dan Tiyatro Rondo "Körlük" adlı oyunu 11 Mayısta, İsrail Hazira Tiyatrosu "Matine" adlı oyunu 12 Mayısta ve Romanya'nın Tony Bulandra Tiyatrosu "Aşık Hitler" oyununu yine 12 Mayısta Haluk Ongan Sahnesi'nde sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi'nde ise KKTC'nin Lefkoşa Belediye Tiyatrosu "Küçük Kara Balık" adlı çocuk oyununu bugün ve yarın, Polonya'dan Tiyatro Rondo "Körlük" adlı oyunu 9 Mayısta, İspanya'dan Tiyatro Punto "Solo Dell'arte" adlı oyunu 10 Mayısta sahneleyecek.

Sanatçı Ferhat Göçer, 12 Mayısta Karadeniz Teknik Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde vereceği konserle hayranlarıyla buluşacak.


Samsun

Samsun Devlet Tiyatrosu 12-13 Mayısta "Hayvan Çiftliği" adlı oyunu sahneleyecek.

Samsun'da bu hafta gerçekleştirilecek bazı kültür-sanat etkinlikleri şöyle olacak:


GAZİ SAHNESİ: Samsun Seyir Tiyatrosu yarın akşam ve 13 Mayısta "Nerde Kalmıştık" adlı oyunla seyirci karşısında olacak.

Düşevi Oyuncuları "İnsan Dükkanı" adlı oyunu 9 Mayısta sahneye koyacak. Murat Can Kibiroğlu'nun yazdığı, Hakan Alkan'ın yönettiği, bir barda geçen oyunda, "Kaybetmemek için anı kaçırma" sözünden yola çıkarak trajikomik olaylar ele alınarak, mesajlar veriliyor.

Anneler Günü nedeniyle 10 Mayısta özel bir program sunulacak. Düşevi Oyuncuları'nın sahnelediği "3. Sayfadan Kadın Hikayeleri" adlı oyundan kısa bir bölümün sahneleneceği program, şiir dinletisiyle devam edecek.

İlkadım Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu ise anneler için sevilen TSM eserlerini seslendirecek.

Söz Sanat Tiyatrosu 11 Mayısta, Suat Özgültekin'in yönettiği "Aman Babam Duymasın" adlı 2 perdelik komediyle tiyatroseverlerin karşısında olacak.


[COLOR="darkorange"]SAMSUN DEVLET OPERA VE BALESİ: "Çeşmebaşı", "Yoz Döngü", "Bebek" adlı bale gösterilerinden oluşan 3 bale bu akşam izlenebilir.

İki perdelik gençlik müzikali "Fantastik" 8 Mayısta sahnelenecek.

Tom Jones'un yazdığı, Orhan Azizoğlu'nun Türkçe'ye çevirdiği, Doğan Çelik'in sahneye koyduğu müzikalin koreografisini Lale Olcar yaptı.

Müzik yönetmeni Tolga Taviş olan müzikalde, dekor Filiz Dinç, kostüm Aydan Çınar, ışık ise Barış Arslan ve Soner Bakır'a ait.

Çocuk oyunu "Uyuyan Güzel" ise minikler için 9 Mayısta sahnede olacak.

Şebnem Özsaran'ın sahneye koyduğu oyunun metin yazarlığını Işık Noyan yapıyor. Uyuyan Güzel masalından sahneye uyarlanan oyunun müzik sorumlusu Bertan Rona, dekor Öncel Kandemir, kostüm Aydan Çınar, koreografi Görkem Cengiz, ışık ise Barış Aslan ve Soner Bakır'a ait.

"Aşk İçin" adlı müzik, dans ve şiir gösterisi ise aynı günün akşamı izlenebilir.

Müjgan Özçay'ın yazıp, yönettiği ve sunduğu gösteride şiirler Müjgan Özçay, Yiğit Günsoy'a ait.

Koro şefi Şahan Kalkan, piyanoda Paolo Villa ve Tolga Taviş, kemanda Arda Bengi Yardımlı, flütte ise Beste Keleş var.

"Opera Opera Dedikleri" adlı eser, 13 Nisanda sahnelenecek.

Bilindik opera eserlerinin önemli bölümleriyle süslenmiş bir kolaj olan "Opera Opera Dedikleri" adlı eseri yazan ve yöneten Murat Göksu. Eser Carmen, Il Trovatore, Turandot, Tosca, La Traviata, Aşk-ı Memnu gibi eserlerden seçmelerden oluşuyor.

Eserin Orkestra Şefi Markus Baisch, dekor Filiz Dinç, kostüm Aydan Çınar, koro şefi Bertan Rona, ışık Ahmet Defne'ye ait.


[COLOR="darkorange"]ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ: Samsun Devlet Tiyatrosu 12-13 Mayısta "Hayvan Çiftliği" adlı oyunu sahneleyecek.

George Orwell'in yazdığı, Özge Kayakutlu'nun Türkçe'ye çevirdiği, Barış Edenk'in yönettiği oyunun dekor tasarımı Barış Erdenk'e, giysi tasarımı Aytuğ Dereli'ye, ışık tasarımı ise Burhanettin Yazar'a ait.

Oyun, zalim çiftlik sahibinin boyunduruğu altında köle gibi yaşayan çiftlik hayvanlarının, isyan sonucu çiftlik sahibini kovup kendi düzenlerini kurmaları ve sonra kendi aralarında yeni çatışmaların çıkmasını konu alıyor.

Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Çocuk Korosu 10 Mayısta enstrümantal müzik dinletisi sunacak ve konser verecek.


[COLOR="darkorange"]ZİRAAT BANKASI SERGİ SALONU: İlkışık Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi'nin Engelliler Haftası nedeniyle açtığı mozaik sanatları sergisi yarın sona erecek.


Ordu

ORDU BELEDİYESİ KARADENİZ TİYATROSU (OBKT): OBKT "Buzlar Çözülmeden"i her cuma sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Tiyatroda klasikler arasında yer alan Cevat Fehmi Başkut'un eseri "Buzlar Çözülmeden" Zafer Bozdağ ve Hikmet Altan'ın yorumuyla sahneleniyor.

Ağır kış şartlarında yolları kapanan bir Anadolu kasabasına gelen akıl hastanesinden kaçmış bir delinin kasabalılarca kaymakam sanılması ve kaymakamın kötü gidişi durdurmaya yönelik ortaya koyduğu uygulamaların trajikomik şekilde anlatıldığı oyunda, dekor Mehmet Hartamacı, kostüm Gamze Saylan, Işık İmdat Akyıldız, Şafak Bozdağ, efekt Murat Türkmen'e ait.


Kaynak : Anadolu Ajansı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1433
favori
like
share