Yem Bekleyen Balıklar - Yem Bekleyen Balıklar Hakkında

Bu balıklar üzerine söylenebilecek pek bir ortak şey yoktur.. Bunların yerini bilmek önemlidir söylediğimiz gibi. Nerde olurlar?
Unutmayın ki biz büyük balıkla trofeyle ilgileniyoruz. Bunlar için bir yere yerleşmenin iki koşulu vardır. Öncelikle orada kendilerini besleyecek besin zinciri olacak. Akabinde bu besin zincirinde kendi bölgesinde kendine yeterli besini sağlayacak bir alan olacak.
Bizim için sorun olan husus ikincisidir. Bu tür yemini ayağına bekleyen türlerin etraflarında kendileri gibi yem bekleyen büyük balıklara tahammülleri çok azdır. Bazısı gidip dalaşarak onları başka yere sürer. Bazılarıysa bakar buradan iş çıkmaz diyerek kendisi başka yere göçer..
Ama bunların bu özelliği bize bir kaç püf noktası sunar. İyi bir ekosistem oluşmuş yeterince yem varsa orada muhakkak böyle bir balık vardır. Mesele hangi balık var bunu bulabilmektir. İşin kötü yanı eğer doğru balık yoksa orada size yarayacak büyük balık olmayacaktır (elbette oturup bekleyen türden). Örnek olsun diye söyleyeyim. Müren varsa orada sinarit biraz zor olur. Müren yakalamak ise zordur. Oradan size pek iş çıkmaz bu tür balıklar adına..
Bu bilgi bizim şu işimize yarar. Eğer bu şekilde ayağına av gelmesini bekleyen bir balığı yakalamak istiyorsak onu arayıp bulmalıyız. Yoksa yoktur. Orada uğraşmanın pek anlamı yoktur. Ve eğer siz bir ekosistem oluşturursanız buraya böyle balıklar kolayca yerleşebilir.
Nasıl derseniz o müreni yakalarsınız bir şekilde. Böylece oraya bir sinaritin -mesela- yerleşmesi için ortam sağlamış olursunuz. Denize biraz hurda vs. atarsınız orada bir resif oluşur bu resife de böyle bir balık mutlaka yerleşir.
Diğer yandan bir yerde böyle bir balık tutmuşsanız belli bir müddet orada aynı türden olması pek mümkün olmaz. Orada bir tane vardı onu da siz aldınız. Yenisi gelene kadar orası o balıktan yapmaz. En güzel örnek turnadır. Turna aldığınız yerden bir iki gün başka turna alamazsınız..
Bu tür balıklar genelde çok fazla itibar edilmeyen avcılıkları üzerine gidilmeyen balıklardır. Çünkü bu meseleler nedeniyle bulunmaları zordur.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 528
favori
like
share