Sony ericsson - Fotograf makinası
Sony Ericsson'un K850i donanımı ve yazılımıyla fotoğraf makinesine en fazla yaklaşan cep telefonu modeli olmayı başarıyor.

Saklamak istediğiniz anları cep telefonunuzla kaydetmek her zaman kaliteden ödün vermenizi gerektirmiyor. Sony Ericsson K850i size 'bas-çek' serisi cihazları unutturacak kadar maharetliTelefonlarımızın fotoğraf çekme yeteneği kazanması 2002 yılına rastlıyor. Yani neredeyse altı senedir telefonlarımızla fotoğraf ve video kaydedebiliyoruz. Üstelik bu fonksiyon birçok kişiyi fotoğraf makinesi alma fikrinden uzaklaştırmayı başardı. 1 megapiksel ile hareketlenen yarış 3 derken bir süredir üst çıta 5 megapiksele oturtuldu.

Sony Ericsson'un K850i modeli markanın fotoğraf üstüne yoğunlaşan ve daha çok Sony'nin fotoğraf makinelerinden aşina olduğumuz Cybershot serisine ait. 5 megapiksel desteği sayesinde hem fotoğraf hem de video kayıtlarınızda sizi yarı yolda bırakmayacak kadar kaliteli.

K850i'yi arka tarafından gören birisinin onun cep telefonu olduğunu anlamasına imkân yok gibi. Yan tarafında bulunan özel tuşlar da aynen dijtal fotoğraf makinelerinde olduğu gibi çekim modunu açıp kapamaya ve çekim modlarını seçmeye yarıyor. Çekim moduna geçtiğinizde tuş takımı da farklı şekilde aydınlanarak yardımcı tuşları öne çıkarıyor. Gerçek xenon flaş da karanlık ortamlarda hayat kurtarıyor.

Çektiğiniz fotoğrafların renk parlaklık ayarlarının düzelten Photo fix ya da tek basışta birden fazla kare çekerek içlerinden en iyi kareyi seçmenize olanak sağlayan BestPic uygulamaları kaliteyi belirgin şekilde artırıyor. Hatta bir blog'unuz varsa çektiğiniz resimleri bir tıkla sitenize doğrudan yüklemeniz de mümkün.

Her ne kadar fotoğrafa yoğunlaşsa da K850 müzikseverler için de bekleneni veriyor. Markanın 3. nesil walkman yazılımına sahip telefon podcast desteğine de sahip. Etrafınızda çalan bir şarkıyı dinletip ismini ücretsiz olarak öğrenebileceğiniz TrackID ekolayzır özellikleri kutudan çıkan kaliteli stereo kulaklık setiyle iyi eşleşiyor.

En yüksek kalitede çekeceğiniz resimlerin her birinin ortalama 15 MB tutacağı düşünülürse içinden çıkan 512 MB kapasiteli bellek kartı fotoğraf ve favori şarkılarınız için yeterli sayılabilir.

Boyutları açısından küçük ya da ince olarak nitelendirmenin güç olduğu Sony Ericsson K850i'nin 118 gram ağırlığını oluşturan kasası kimi kullanıcılar için zorlu bir alışma süreci gerektiriyor. Tuşları aralıklı ancak küçük olan cihazın ekranının alt kısmı dokunmatik bir yüzeyden oluşuyor. Bir refleks olarak tuşların arasında yer alan yönlendirme tuşlarıyla gezinirken onaylamak için parmağınız sürekli 2 ve 5 tuşlarına gidiyor ancak bu hiçbir işe yaramıyor. Dolayısıyla kimi zaman tuşlara kimi zaman ekrana basma gereksinimi kafa karıştırabiliyor. Çağrı kabul ve reddetme tuşlarının da son derece küçük olması ayrı bir zorluk.

Özetle Cybershot K850i kullanıma yönelik alışma gerektiren tasarımına rağmen özellikle fotoğraf konusunda beklentileri ortalamanın üstünde olanlar için piyasadaki en kaliteli sonuçları veren modellerden biri.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 312
favori
like
share