AHMET TÜRK VE MİLLETVEKİLLERİ DİYARBAKIR'DA EYLEM BAŞLATTI

03.05.2009 11:55
Ayrıntılar geliyor
'DTP'ye darbe, dağa çıkmayı teşvik etmektedir'
DEMOKRATİK Toplum Partisi (DTP), 14 Nisan'da parti üyelerine yönelik yapılan operasyonu protesto etmek için Diyarbakır'da 2 gün serecek açlık grevi başlattı. Koşuyolu Parkı'nda yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı açlık grevine, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, partinin milletvekilleri, belediye başkanlaRI ve PM üyeleri katıldı. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, hükümetin, hatta Genelkurmay'ın zaman zaman dağdakilerin indirilmesine yönelik politikaların gerekliliğine vurgu yaparken, partilerine yönelik operasyonlarla `adeta dağa çıkmanın teşvik edildiğini' öne sürdü.

Terör örgütü PKK'nın sözde Türkiye Meclisi'ni oluşturup örgütün yasadışı faaliyetlerini yönetip yürüttükleri gerekçesiyle aralarında DTP'nin 2 genel başkan yardımcısı ve üst düzey yöneticilerin de bulunduğu 52 partilinin tutuklanması ile sonuçlanan operasyonu protesto etmek için Koşuyolu Parkı'nda, bugün 2 günlük açlık grevi başlatıldı. DTP'liler Genel Başkan Ahmet Türk, Yardımcısı Emine Ayna, milletvekilleri, belediye başkanları, PM üyeleri ve yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı açlık grevi için bu sabahtan itibaren Koşuyolu Parkı'na gelmeye başladı. Çevre il ve ilçelerden gelen DTP'liler için park içerisinde ayrı bölümler oluşturuldu. Polisin sadece parka uzak dış tarafta önlem aldığı eylem Ahmet Türk'ün milletvekilleri ve belediye Başkanları ile birlikte parka gelmesi ile başladı.Açlık grevinin yapılacağı çadıra geçen DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, ve milletvekilleri Kürtçe `Biji serok Apo' (Yaşasın başkan Apo), `Dişe diş kana kan seninleyiz Öcalan' ve `Baskılar bizi yıldıramaz' sloganları ile karşılandı. Partililer, eylem sırasında DTP'liler halay çektı. Oluşturulan platformun üzerine milletvekilleri ile çıkan Genel Başkan Ahmet Türk, 29 Mart yerel seçimlerinden 1 ayı aşkın süre geçtiğini hatırlatırken, "Seçim öncesi kamuoyunda halkın tercihlerinin esas alınacağı siyasal zemin oluşturulabileceği beklentisi mevcuttu. Kürt sorunun demokratik ve barışçıl çözümünün bu zeminde gelişebileceği noktasında duyarlılık vardı. Halkımızın ve Türkiye'de demokrasi yanlısı tüm dinamiklerin haklı olarak beklentisi de bu yöndeydi" dedi. Türk, şöyle devam etti:

"Yerel seçimlerinde, DTP esas aldığı demokratik siyaset, yönetim anlayışı ve örgütlenme modeli, içerik olarak halkımızın tüm dinamiklerini dikkate alan ve bu dinamikleri iradeleştiren tarzı ile ciddi başarı elde etmiştir. 14 Nisan'daki operasyon bu demokratik yönetim anlayışına karşı geliştirilmiştir. Bu operasyon siyasal çizgimize, halkımızın iradeleşmesine, barışcıl özlemlerine karşı girişilen ve siyasal ahlaka sığmayan saldırıdır. Yakalanan yüzlerce yönetici ve üyemizin şahsında, 18 yıllık siyasal geleceğimizin yarattığı siyasal değerlerimizi tasfiye etmeye yöneliktir. Son yıllarda Türkiye demokrasisinin gelişim ya da gerileme ölçüsü olan Kürt sorununun çözümü ve muhattabı tartışmalarında adres olarak ortaya çıkan partimiz DTP'ye yönelik bu darbenin doğru okunması hakların özgür geleceği açısından belirleyici olacaktır. Bu sorun özü itibariyle Türkiye'nin demokrasi ve Kürt halkının özgürlük sorunudur."

Genel Başkan Ahmet Türk, hükümet ve Genelkurmay'ın dağdaki silahlı grupları indirme amacıyla politikaların gerekliliğine vurgu yaptığını, `Darbe' olarak nitelendirdiği DTP'ye yönelik operasyonla çatışmalı sürecin derinleşmesine hizmet eden politik yaklaşımında ısrarcı olduğunun görüldüğünü söyledi. Türk, "Bu tür toplumsal sorunlarda köklü çözüm gelişebilmesi ve bu çözümün demokratik bütünlük içinde gerçekleşebilmesi, halkın tercihi ile açığa çıkan siyasal iradenin dikkate alınması ile sağlanır. Kürt sorunu da bu yaklaşımla ela alındığı taktirde hiç de çözülemeyecek karaktare sahip değildir" dedi.

DTP'ye yönelik operasyonun `Özgür Kürd'ün, demokratik özerkliği esas alan demokratik siyaset yönetim anlayışına karşı bir saldırı' olduğunu öne süren Ahmet Türk, demokrasisini yaratan ve iradeleşen Kürt siyasetine olduğu kadar, Türk halkının barışçıl ve demokratik özelliğini dirilten umutlarına, demokrasi dinamiklerine bunların talep ve özlemlerine vurulan bir darbe olduğunu anlattı. DTP lideri Ahmet Türk, şöyle dedi:

"Bu seçimde açığa çıkan demokratik siyasetin başarısını barışçıl zemine dönüştürme şansı veren PKK'nın 1 Haziran'a kadar sürdüreceğini açıkladığı çatışmasızlık kararı ve bu süreçte gelişebilecek diyalog ve uzlaşıya karşı ağır darbedir. Bu temelde Hükümet, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümünden yana olanlara cevap vermiştir. Bu cevap sorunu çatışmasızlık ortamı içerisinde ve diyalog yoluyla çözme yerine bastırma, inkar ve tasfiye politikaları ile geçmişte uygulanan ve sonucu belli yöntemlere mahkum etmenin ısrarı ve itirafıdır. 2 günlük açlık greviyle demokratik siyaset yönetim anlayışımızda ısrarlı olacağımızı hem de demokratik siyasetin birer öncüsü neferi ve yürütücüsü olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz. Ayrıca bu seçimde açığa çıkan başarı ve 1 Haziran'a kadar oluşan çatışmasızlık kararının yarattığı barış havasının heba olmaması için demokratik siyasi direnişimizde ısrarcı olduğumuzu belirtiyor ve diyoruz ki; `DTP'yi susturma silahları sustur, Barış için diyaloğun önünü aç, İradesiz ve siyasetsiz bir Kürt olmayı asla kabul etmeyeceğiz."

Kaynek vatan gazetesi

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 759
favori
like
share
wolverine Tarih: 04.05.2009 19:19
ahmet türk denen hem ismine hem soyadına layık olmayan şerrefsiz bizim ülkemizde böle bi sorun yok biz kardeşiz kardeşler arasında ırk dil din renk gibi sorunlar olmaz

siz şerefsizler böle bi sorun varmış gibi göstermeye çalışıonuz ama yemezler


haklısın biz kardeşiz hemde din kardeşiyiz ama her ne hikmetse bana din kardeşi diyen zihniyet bütün kürtleri asimile ediyor.
byHaktan Tarih: 04.05.2009 11:49
Allah hepsinin Belasını versin tez zamanda...
Gebersinlerde kurtulalım soysuzlardan...
keskinkilic_68 Tarih: 04.05.2009 09:00
Kürt sorunun demokratik ve barışçıl çözümünün bu zeminde gelişebileceği noktasında duyarlılık vardı.

ahmet türk denen hem ismine hem soyadına layık olmayan şerrefsiz bizim ülkemizde böle bi sorun yok biz kardeşiz kardeşler arasında ırk dil din renk gibi sorunlar olmaz

siz şerefsizler böle bi sorun varmış gibi göstermeye çalışıonuz ama yemezler
duygulu43 Tarih: 04.05.2009 08:37
yavv 2 günlük grevden kimse ölmez
it sürüsü
İCEMİNE Tarih: 04.05.2009 01:30
Onlar güzel ülkemin utanç kara lekeleri onlar ve onlar gibi olanlarıda benim vatanımın ekmeğini yedi suyunu içtiler ama soysuzlar ihanet ettiler.kardeş diye zamanında bağrımıza bastıklarımız ,aş ve iş verdiklerimiz bizim sırtımızdan bıçakladılar TC vatandaşı olarak Meclise vekil olarak gelen DTP liler dağlarda eceline susamış bir avuç aciz mahlukatlarla aynı saflarda yer almaya çalışıyorlar .Yazık dış mihrakların oyununa gelip bu eşsiz vatana ihanet ediyorlar Allah en kısa zamanda doğru yolu bulmalarına yardım etsin şu anda tam bir zavallı konumundalar Şerefli Türk Askeri ile başetmeye kalkışıyorlar ne büyük dalalet.....
NaZ Tarih: 04.05.2009 01:08
Geberirler insaallah
Dagdakilerde eslik etsin tbmmdeki yandaslarina, hepsinin ALLAH belasini versin.


cobra_R Tarih: 03.05.2009 23:34
10.000 i de Geberir İnşallah... Bu köpekler yüzünden HAYVAN BARINDIRMA merkezleri doldu taştı...
BoNcuKK Tarih: 03.05.2009 20:55
geberirilerde bu vesileyle kurtuluruz bizde pislik sürüsü
Nerqish Tarih: 03.05.2009 19:55
[COLOR="SlateGray"]Kendi baslarini yerler insallah gebersinler cokta umrumuzdaydi. It urur kervan yurur.

itlere ayıp oluyor ama


[COLOR="SlateGray"]Dogru soze ne denir bunlar it bile olamazlar :72: