Yapımcılığını Medyainnova'nın üstlendiği yönetmenliğini Çanakkale Gelibolu'da şehit düşen İsmail Altınata'nın yönetmen torunu ve aynı ismi taşıyan İsmail Altınata'nın senaristliğini ise Mevlana İdris ve Erol Hızarcı'nın yapacağı "Yarım Kalan Masal" isimli film Çanakkale Savaşı ile alakalı olarak Türkiye'de çekilmiş uzun metrajlı ilk çocuk dönem filmi olmayı hedefliyor...

"Yarım Kalan Masal" Çanakkale Savaşına çocuk dünyasından bakıyor...
Filmde birçok ilke imza atacağını belirten yönetmen İsmail Altınata, "İlk kez Çocuk Esirgeme Kurumu'nda yaşayan sanat yeteneği olan çocuklarımız ve içinde sanat hevesi bulunan ama hayatları boyunca bunu gerçekleştirme imkanı bulamayan huzurevi sakinlerini seyirci ile buluşturmayı hedefliyoruz." dedi.
Danışma Kurulu Oluşturuldu...
"Yarım Kalan Masal" isimli filmin gerçekleşmesi için çok hassas ve dikkatli davrandıklarını da belirten Altınata: "Çocuk ve dönem filmi yapıyoruz. O yüzden tarihçiler, pedagoglar, eğitim uzmanları gibi değişik isimlerden oluşan bir danışma kurulu oluşturduk. Bu sinema filminin tarihi ve hissi derinliğini vermek için danışmanların görüşlerinden yararlanacağız." dedi.
Filmin başarılı olması için ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşları ile bilgi başvurularının da yapıldığını belirten yönetmen İsmail Altınata, "Haziran ayında Çanakkale'de çekimlerine başlamayı düşündüğümüz sinema filminin müziklerini usta aranjör Can Atilla yapacak. Eylül ayında vizyona girmesini planladığımız filmimizin güçlü oyuncu adrosunu önümüzdeki günler de yapacağımız basın toplantısın da açıklayacağız. Fakat bilinmesi gereken şu ki çocuk filmi olacağı için başrol çocuklardan oluşacak. Ayrıca bu filme göstereceğimiz önem gibi teknik malzemenin de mazereti olmayacak." şeklinde konuştu
Filmin Konusu:
1915 Çanakkale...
Bizim için olduğu kadar bütün dünya için de çok önemli bir tarih kesiti. 1915-1916’da yaşanan Çanakkale savaşı üzerine çok sayıda kitap yazıldı ve belgesel film çekildi. Yüzbinlerin şehit olduğu bu savaş, bizim için bir varolma-yokolma anlamı taşırken, Çanakkale’ye gelen düşman güçler için de büyük bir yıkım ve travma alanı oldu. Bugün yaklaşık yüzyıl sonrasından o günlere bakarken binlerce hikaye, dram, kahramanlık, trajedi, sert gerçeklikler ve efsaneler görüyoruz. Haziran ayında “motor” diyecek bu film ise, o dönemde cephenin çok yakınındaki bir köyde yaşayan çocukların gözünden Çanakkale Savaşına içten ve içeriden bir bakışı önceliyor.
Çocuğuna her gece masal anlatan ve ertesi gece masala kaldığı yerden devam eden bir baba, bir gün köydeki hayatının ortasına düşen bir bombanın ardından cepheye gitme kararı alıyor. Çocuk, o yarım kalan masalın tamamlanacağı anı beklerken; kalbi, ayçiçekleri, bombalar ve derin bir hüzünle sarsılmaya başlıyor. İnsanlığın Çanakkale’de yaşadığı büyük ve tarihî savaşa çocuklardan, ayçiçeklerinden, cephedeki bir köyün sakinlerinden bakmak ve görünenleri beyazperdeye aktarmak bu filmin temel amacı.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 423
favori
like
share