turkü Kimdir - türkü Resimleri - türkü Biyografisi - türkü Hakkında - sanatci türküSıcak tavrıyla ve güzel yorumlarıyla Türk Halk Müziği Sanatçı Türkü ile “Elazığ” hakkında görüştük. Elazığ Türkülerini, Rızaiye Mahallesi`ni, Sulu Köfteyi bir bir “Elazığ`da Yaşam”a anlattı.

Birçok yerde ve programınızda sık sık Elazığlı olduğunuzu dile getiriyorsunuz. Elazığ bağlantınızı dile getirir misiniz? TÜRKÜ kimdir?

Doğduğum ve ilkokul 1.sınıfa kadar öğrenimime devam ettiğim, (sonrasında İzmir`e yerleştik) hala, hemen hemen her yıl ziyaret ettiğim, her sene aldığım peynirinden de, havasından da, suyundan da vazgeçemediğim ve geçmeyeceğim, yaz aylarında babaannemin Elazığ`a gelip, ailenin diğer fertleri olan bizleri kıskandıracak kadar gün kaldığı, tüm aile bireylerinin doğup büyüdüğü, yan binaların yüksekliğine rağmen, yıkılmasına izin vermediğim toprak sıvama, ağaç tavanlı evimizin de bulunduğu canım memleketim…
Türkü ise, yöresine olduğu gibi müziğe düşkün, Elazığ`da dünyaya gelmiş olan, babası vefat ettikten sonra İzmir`e yerleşen, ilkokul 2.sınıftan itibaren Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, ses eğitimi bölümü de dahil olmak üzere öğrenimine İzmir`de devam eden ve yaşayan, 1994 yılında annesinin vefatından sonra İstanbul`a yerleşen, müzikal birikimini 1999 yılında “ADI TÜRKÜ” isimli ilk albümüyle siz halk müziği dinleyenlerle paylaşmaya başlayan, sırasıyla “UZAKLARA TÜRKÜ”,”YABAN GÜLÜ”, “SÖYLEMEZSEM DERT OLUR” ve yaklaşık 1 ay önce 5. albümü olan “Türkü SEVDASI” adlı albümünü de sizlerin beğenisine sunan, hayata karşı, siz sevenlerinden ve ailesinden aldığı güç ile sizler gibi dik durmaya çalışan, halk müziğine aşık biri…

“Elazığ” kelimesi sizde nasıl bir çağrışım yaratıyor?

Şık sokağın (Elazığ`da evimizin bulunduğu sokağımız) şen sakinleri (bebekliğimden bu zamana hala orada oturan yakınlarımız), sulu köfte, orcik, kofik, Harput Kalesi, Hazar Gölü, Keban Barajı, gırnata, Bakkal Mamoş (ama şimdi değişmiş market olmuş), Aşağı Küvre (babaannem KÜVRE der de hala) `acın görmeyem, gadan alam` diyen tatlı dil ve güler yüzlü memleketim insanlarının sıcaklığı, misafirperverliği ve Gülmez (annem ve babamın ebedi istirahatta olduğu yer)
Ve ilkokul 1.sınıfa gittiğim yıl, Elazığ`da ikametimizin son yılıydı, Kara Ahmet`lerin (lakabı) apartmanının en üst katında oturuyorduk ve annem asla izin vermezdi sokağa çıkıp oyun oynamama, o zamanlar da caddenin karşı tarafında oturan Murat Abi vardı, birkaç tane de koyunu. Her gün koyunlarını otlatmaya götürdüğü saatlerde ben de balkondan ona seslenirdim Murat ağabey diye, o da el sallardı ve türkülerini söyleye söyleye yoluna devam ederdi, pek mutlu olurdum el sallamasıyla, tek arkadaşım olduğu için.
Sanırım Murat abiden öğrenmiştim bu türküyü, ben de başlardım arkasından “Muratgilin damından hoplayamadım, liralarım töküldü toplayamadım” üstelik çocuk çocuk dertlenirdim de niyeyse…
Çayda çıra ve daha neler canım Elazığ`ım…


Elazığ`da bulunduğunuz süre içinde müzik çalışmalarında bulundunuz mu? Herhangi bir dernekten kurs aldınız mı?

Sonraki yıllarda her yaz tatilinde gelip gitsek de, Elazığ`da az önce de belirttiğim gibi ilkokul 1.sınıfa kadar ikamet ettik ve bu süre içinde hiçbir müzik çalışmam olmadı, hiçbir dernekten de kurs veya ders almadım fakat çok isterdim yöremin müziğini usta çırak usulüyle yöremin ustalarından geleneksel tavrıyla öğrenmeyi, yetişmeyi.

Yöre sanatçılarından kimleri tanıyorsunuz? En çok hangi Elazığ Türküsünü beğeniyorsunuz?
Enver Demirbağ, Zülküf Altan... Şu an aklıma gelmeyen birçok değer… Ne güzel olurdu bu büyük ustanın geleneksel tavrı, usulüyle yetişmek…
Günümüzde Mustafa Keser…
Oy akşamlar akşamlar, Yüksek minarede kandiller yanar, Mamoş, Meteris`ten ineydim, Gamzedeler, Al almayı daldan al, Kara erik çağala, Dağlar dağımdır benim…


Elazığ yemeklerini seviyor musunuz? En çok hangi yemeği seviyorsunuz?

Hem de çok sevim gadan alam, sulu köftesini sevim, kofik dolmasını sevim, ayranlı çorbasını sevim.


Elazığ ile ilgili birçok anınız olduğuna inanıyoruz. Birini bizimle paylaşır mısınız?

Kar, kış, kıyamet vakti bir gün, en küçük amcam “amcacım hadi sana kızak yapalım” dedi babaannemden gizli, hevesle başladık kızağı yapmaya söz de ben de yardım ediyorum, evin bahçesinde gizli gizli yaptığımız için iki, üç günü buldu tamamlanması… Derken amcam kapının önüne çıkardı kızağı ben de arkasından güle oynaya bindik kızağımıza ama birde ne görek meğer babaannem de bizim arkamızdan kapıda… “Hasan nedisin ele oğlum” dedi bağıra bağıra amcama. Mümkün mü daha kaymak, güle oynaya çıktığımız kapıdan ağlaya ağlaya içeri girmiştim, amcam da bir güzel dayak yemişti, beni düşürür, kolum, bacağım kırılır diye o üç günde yaptığımız ve babaannem tarafından bir anda yakılıp, yok edilen kızak yüzünden… Ne ağlamıştım…

Şu anda Elazığ`da olmak isterseniz, nerede olmak istersiniz?

Rızaiye Mahallesi`nin Şık sokağındaki 9 no`lu evimizde, şık sokağın şen sakinleri ile toprak sıvama evimizin kapı önünde çekirdek çıtlıyor, çayımızı yudumluyor olmak isterdim yine.

İl dışında bulunan Elazığlıların dayanışmasını nasıl buluyorsunuz? Özellikle Elazğlı sanatçılar arasında dayanışma nasıl?

Üzülerek belirtmeliyim, ne yazık ki o dayanışmayı pek hissettiğim söylenemez, Mustafa (Keser) abi, Bülent (Serttaş) abi camiadan iyi görüştüğüm sanatçılardır. Bunun dışında dışarıdan nasıl görüyorsanız öyle.

Elazığ`da konserlerinizi sık sık izliyoruz. Konser programlarınızda Elazığ`a ayrıcalık tanıyor musunuz?

Elazığ için ben kaçıncı sıradayım bilmem ama Elazığ her daim birinci sırada benim için dolayısıyla memleketim söz konusu olduğunda akan sular durur.

Son albüm çalışmanız hakkında bilgi verir misiniz?
Neredeyse üç yıldır repertuarı üzerinde çalıştığım 5. albümümü, yaklaşık 1 ay önce dinleyenlerin beğenisine sunduk, benim için son derece keyifli, bir o kadar da emek verilmiş bir çalışma yine, öyle ki stüdyo çalışmalarımız 5 ay sürdü keza ben de stüdyoda yatıp kalktım ama değdi.

Son olarak Elazığlılara nasıl bir mesaj vereceksiniz?

Öncelikle yayın hayatına yeni başlayan siz “Elazığ’da Yaşam Dergisi” ailesine başarılar diliyorum. Eminim ki elinizden geldiği kadar güzel şeyler yapacaksınız. Dilerim ki Türkiye’de ve yurt dışında yaşayan Elazığlılar’ın sıla özlemini giderirsiniz.
Yıllardır söyleyip, dilediğim gibi; Yüreğinizden sevgi, bedeninizden sağlık, yüzünüzden tebessüm, cebinizden bereket, dilinizden türküler eksik olmasın…
Hayata dair her şey ve herkes sevdiğiniz kadardır…

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 38757
favori
like
share