Süt ve Süt Ürünleri - Süt ve Süt Ürünleri bulunduğu üniversiteler

Programın amacı, hayvanlardan süt elde edilmesi ve sütten yapılan gıda maddelerinin üretimi ile ilgili işleri yürütecek ara insangücünü yetiştirmektir. Mezunlar, devlet sektörüne ya da özel sektöre ait fabrika veya imalathanelerde çalışabilirler veya kendileri süt imalathaneci açabilirler.

Programın Amacı: Süt ve ürünleri programının amacı, hayvanlardan süt elde edilmesi ve sütten yapılan gıda maddelerinin üretimi ile ilgili işleri yürütecek ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Süt ve ürünleri programında genel mikrobiyoloji, zootekni, analitik kimya, gıda kimyası ve beslenme, gıda muhafaza metotları, süt kimyası ve gıda mevzuatı gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Süt ve ürünleri programında başarılı olmak için biyoloji ve kimya gibi alanlarda başarılı olmak gereklidir. Süt ürünleri alanında çalışacak kişinin ekonomiye özellikle pazarlama konularına ilgi duyması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Süt ve ürünleri programını bitirenlere "Süt Ürünleri Teknikeri" ünvanı verilir. Süt ürünleri teknikeri süt hayvanlarının elle veya makine ile sağılması, sütün pastörize edilmesi ve şişelenmesi, tereyağ, peynir, yoğurt, süt tozu, dondurma gibi süt ürünlerinin üretimi ile ilgil işleri yapar; ürünlerin kalitesini kontrol eder ve pazarlamasını planlar. Süt ürünleri teknikeri bu çalışmalarını ziraat mühendisinin gözetimi altında yürütür.

Çalışma Alanları: Süt ürünleri teknikerleri devlet sektörüne ya da özel sektöre ait fabrika veya imalathanelerde çalışabilirler veya kendileri süt imalathanesi açabilirler.

NİĞDE - AKSARAY MESLEK YÜKSEKOKULU
ULUDAĞ - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART - BİGA MESLEK YÜKSEKOKULU
ULUDAĞ - KARACABEY MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜLEYMAN DEMİREL - BURDUR MESLEK YÜKSEKOKULU
ERCİYES - SAFİYE ÇIKRIKÇIOĞLU MESLEK YÜKSEKOKULU
NİĞDE - AKSARAY MESLEK YÜKSEKOKULU
MERSİN - MUT MESLEK YÜKSEKOKULU
EGE - EGE MESLEK YÜKSEKOKULU
NİĞDE - BOR MESLEK YÜKSEKOKULU
CUMHURİYET - SUŞEHRİ MESLEK YÜKSEKOKULU
KAFKAS - KARS MESLEK YÜKSEKOKULU
YÜZÜNCÜ YIL - ÖZALP MESLEK YÜKSEKOKULU
BALIKESİR - SUSURLUK MESLEK YÜKSEKOKULU
ULUDAĞ - YENİŞEHİR İBRAHİM ORHAN MESLEK YÜKSEKOKULU
FIRAT - MUŞ MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - KARAPINAR MESLEK YÜKSEKOKULU

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2011
favori
like
share