Çocuğunuzun durumunu ne kadar erken kabul ederseniz sizin ve çocuğunuzun durumu daha iyi olacak demektir. Bu tutum sizi daha mutlu kılacak, çocuğunuzun özelliklerine ve yapabileceklerine göre eğitim verilmesini sağlayarak gelişimine katkıda bulunacaktır. Engelli çocuğun erken teşhisi, erken rehabilitasyonu çocuğunuzun daha hızlı gelişmesini sağlayacaktır.
Çocuğunuzun engeliyle ilgili teşhisi öğrenin ve bu konuda bilginizi artırın. Bu alanda hizmet veren özgül meslekî terimleri öğrenin. Doğru bilgiyi aramaktan çekinmeyin, bilgi almak ve soru sormak düşüncelerinizi, duygularınızı paylaşmanızı kolaylaştırır.

Duygularınızı aile üyeleri ile paylaşın. Duygularınızı göstermekten kaçınmayın.

Acı ve öfke gibi tabiî duygularla nasıl baş edileceğini öğrenin.

Olumlu bakış acısını hiç kaybetmeyin.

Çocuğunuzun etkili eğitim programlarında bulunun, onun gelişimini izleyin.

Acıma duygusundan kaçının, bunun çocuğunuzun gelişimini desteklemesini olumsuz etkileyeceğini unutmayın.

Yalnız olmadığınızı unutmayın sizin durumunuzda olan birçok aile var. Zorluklarla baş edebilmede size yardımcı olabilecek en önemli kaynak sizsiniz.

Her bireyin kendine has özellikleri ile değerli olduğuna inanın, iletişim sürecinde şartsız olumlu bakış açısı geliştirin.
Duygu ve davranışlarınızda tutarlı olun, aile içi iletişimde bu davranışınız çok önemli olduğunu unutmayın.

Empatik tutum ve davranış geliştirin. (Kendini karşısındaki kişinin yerine koyup nesnelliğini yitirmeden onun sorunlarına onun gibi bakabilmesi, onun hissettiklerini yaşayabilmesi.)

Kendinize zaman ayırın. Her zaman kendiniz için sizi rahatlatıp dinlendirecek bir ara zamanınızın olması size ve çocuğunuza daha fazla yardımcı olacaktır.

Kendinize dikkat edin. Fiziksel ve psikolojik sağlığınızı korumaya dikkat edin.

Diğer çocuklarınıza da mutlaka zaman ayırın.

Aile içinde etkili iletişim ve aktif dinleme yöntemlerini uygulayın ve bu yöntemleri mutlaka öğrenin.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 536
favori
like
share