Biberiye Çelikleme nedir - Biberiye çelikleme nasıl yapılır

Şimdilerde de biberiye aynı amaçlarla kullanılmakta.. pot puri olarak havayı temizlemekte.. şampuanlarda saçları kuvvetlendirmekte.. dezinfeksiyonda ,ve kozmetiklerde..
Cicncinatti Üniversitesinde çalışma yapan bilimadamları biberiye kokusunun hafızayı uyardığını saptamışlar.. önerileri.. çalışma masanızın üzerine veya.. çocukların ders çalıştığı yere vir saksı biberiye koymanız..
tıbbi olarak
kanser önleyici özellikleri incelenmekte..yapraklarından elde edilen yağın hayvanlarda bir çok kanserin oluşumunu engellediği saptanmış..ancak henüz insan deneyleri tamamlanmamış durumda.. ama yağı asla içilerek vaya yemeklere katılarak alınmamalı..ufak dozlarda bile mide barsak problemlerine yol açtığı.. çok miktarda alınmasının zehir etkisi yaptığı biliniyor..yaprakları çay gibi demlenerek içilebiliyor .. bir bardak sıcak suya 1 çay kaşığı kuru yaprak atılıp 10 dakika bekletilip.. süzülerek içiliyor.... veya yemeklerde baharat olarak kullanılabiliyor.. hamilelerin bu yaprakları baharat olarak bile kullanması sakıncalı..

kas gevşetici..mide barsak ve rahim gibi kasları gevşetiyor.. bu nedenle hamilelerde zararlı..ama adet sancılarına faydalı.. fazla kullanılırsa.. etkisi tersine dönüyor ve krampları arttırıyor..


biberiye çalı gibi koyu yeşil iğne yapraklı bir bitki..ilkbaharda mavi çiçekler açar..sıcak ve nemli havaları.. deniz kenarlarını sever..
üretmek için çelikleme yapmak mümkün.. çiçeği olmayan bir yeşil dalı kırıp.. alttaki yapraklarını temizleyip.. toprağa sokun.. benim her çeliklediğim tuttu bu güne kadar.. arsız yani.. budamaya geliyor.. top şeklinde koni şeklinde süs ağaçları gibi de budayabilirsiniz.. sadece şeklini korumak ve büyümesini engellemek için de .. 1-1,5 m ye kadar büyüyebildiği söyleniyor.. ama o boyda dalları çok gevrek hale geldiği için benimkiler hep kırıdı.. biraz geçirgen toprakta harikalar yaratıyor.. ama benim killi toprakta da yaşıyor..çok seçici değil yani yada sadık diyebiliriz..


kozmetikte.. şampuanınıza yarı yarıya biberiye çayı katarak saçları daha canlı ve açık renk saçları altın rengi yapmak mümkün..
banyo suyuna kayıldığında uyarıcı canlandırıcı etki yapıyor..

mutfakta..
taze patateslerle birlikte sote yapılırken..
domates soslarına koku vermek için kekik yerine..
kuzu eti ve dil balığına buğulama yaparken defne yerine .. koku vermek için kullanılabiliyor..
mangal yaparken şiş yerine kullanacağınız bir biberiye dalı.. hem şık hem güzel kokulu olmasını sağlıyor.. bir de ızgarada pişecek etleri yumuşatmak için marinad hazırladığınızda içine bir kaç dal biberiye koyarsanız kokuya doyum olmuyor..

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1468
favori
like
share