Akvaryum hakkında -akvaryum bilgileri* Kuyruk ve üst yüzgeçteki yaralanmalar genellikle süratle iyileşir ancak yan yüzgeçlerin yaralanması daha önemlidir. Balık dengesini korumakta zorlanır. Tedavi tankına almak doğru olur.

* Büyük akvaryumlarda balık yakalarken iki ayrı boyda kepçe kullanmanızı tavsiye ederim.

* Akvaryumda balık yakalamadan önce filtre ısıtıcı gibi elektrikli cihazları fişten çekmek gerekir. Devrilip cama zarar verebilecek kaya dekorasyon malzemesini akvaryumdan çıkarmanızı tavsiye ederim.

* Yeni kurulan bir akvaryuma başka bir akvaryumda kullanılan bir filtreyi aktarırsanız biyolojik dengeyi daha çabuk sağlarsınız.

*Çok ince gözenekli kepçeler kullanıyorsanız dişli balıkları taşırken dikkat etmek gerekir. Dişleri takılıp çeneleri zarar görebilir. (örneğin L.birchardi)

* Cama yapıştırılan tablet yemler çok sık kullanılırsa balıkların ağızlarında sıyrıklar oluşur ve mantar hastalığı için zemin hazırlar.

* Dış filreleri monte ederken kafa contasını hafifçe ıslatırsanız daha rahat kapanır ve zarar görmez.

* Filtre temizliğiyle su değişimini aynı anda yapmayın biyolojik dengeyi sarsabilirsiniz.

* Elektrik kesintisi sırasında kesinlikle yem vermeyin. Hem suyu kirletirsiniz hem de balıkların oksijen ihtiyacını artırmış olursunuz.

* Isıtıcıların vantuzlarını en çok ısınan bölge olan uç kısımdan uzak yerleştirin aksi halde erir ve suyu bozar.

* Isıtıcının vantuzları iyi tutmuyorsa daha kaliteli olanlarla değiştirin. Sürekli yerinden oynayan dik durmayan ısıtıcı ayar tutmaz.

* Karides ve balık eti kaynaklı yemler az miktarda kullanılmalıdır. Yüksek protein içeriği nedeniyle artıkları çok çabuk kokuşur suyu bozar.

* Tamamen su içerisinde çalışan filtreler (iç filtreler sirkülasyon motorları …) güçleriyle orantılı olarak suyu ısıtırlar. Özellikle küçük ve orta boy akvaryumlarda yazın aşırı ısınmalara neden olabilirler. Gerekirse yazın şelale filtre veya sünger filtre tercih edilebilir.

* Salyangozları yoketmek için ilaç kullanan kişilerin pek çoğu yaşadığı aksilikler sonucu akvaryumdaki tüm canlıların ölümüyle karşılaşır.

* Su değişimlerinde soğuk suyun ısıtıcıya doğru verilmesi yanlış ve tehlikeli bir uygulamadır. Bunun yerine sirkülasyonun güçlü olduğu bir yer seçilmelidir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 575
favori
like
share