Şanlıurfa'da bu yıl üçüncüsü 22-25 Mayıs tarihlerinde yapılacak 'Uluslararası Halil İbrahim Buluşmaları'nda ünlü sanatçı Sezen Aksu, Hazreti İbrahim Peygamber için konser verecek. Minik Serçe'nin yanı sıra Mazhar Fuat Özkan (MFÖ) ile 2 yıldır üzerinde çalıştığı 'Sıra Geceleri' ile türkü söyleyecek olan ünlü Macar asıllı sanatçı Hannah Berger de Şanlıurfalılarla buluşacak.


2 yıl önce 'Halil İbrahim Sofrası Sosyal Yardımlaşma Haftası' adıyla başlatılan etkinlikler, daha sonra 'Halil İbrahim Buluşmaları'na dönüştürülerek 'İyilik hareketleri' olarak anılmaya başlandı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'na da davetiye gönderecek olan tertip komitesinden alınan bilgiye göre her 2 devlet büyüğünün de Şanlıurfa'ya gelerek bu etkinliğe katılması için çaba sarf edilecek.
İyilik hareketi olarak tasarlanan ve bu yıl 22-25 Mayıs'ta yurt içi ve dışından davetlilerin katılımıyla gerçekleştirilecek etkinlik için uluslararası standartlarda hazırlık yapılıyor.
Dünyanın en büyük inanç turizmi merkezlerinden Şanlıurfa'dan başlayıp bütün dünyaya uzanacak bu yolculukta, bu yıl yapılacak etkinliklerle bütün dünyaya dostluk ve dayanışma mesajları verilmesi hedefleniyor.
Etkinliğin eksiksiz ve sorunsuz yapılabilmesi konusunda titiz bir çalışma sergileyen Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, "Hz. İbrahim'in doğduğu Şanlıurfa'da başlayan buluşmalar, insanlığa el uzatmanın yanı sıra uzlaşı kültürünün gelişmesi, insanların ve insanı hedefleyen kuruluşların omuz omuza bir araya geldiği ve insanlığa doğru yürüdüğü bir güzergah olarak tanıtımın en şekilde yapılmasını sağlayacağız" dedi.
Vali Yavaşcan, dünya genelinde faaliyet gösteren birçok yardım kuruluşunun temsilcilerinin Şanlıurfa'da bir araya getirmeye çalışacaklarını anlatarak, faaliyetleriyle birlikte bilgi birikimlerini ve tecrübelerini paylaşmalarını dayanışma, yardımlaşma, sevgi ve hoşgörü gibi konular üzerinde değerlendirmelerin yapılacağını söyledi. Türkiye'de bulunan yabancı devletlerin büyükelçiliklerine de davetiye gönderileceğini ve bazılarıyla birebir görüşüleceğini anlatan Yavaşcan, kendilerine Hazreti İbrahim sofrasına davet ederek "Hazreti İbrahim hepimizin atası. Hepimiz onun sofrasında toplanıp hoşgörü ve iyilik hareketine öncülük etmeliyiz" mesajını verecek.
Vali Yusuf Yavaşcan, etkinliğin yapılacağı 4 gün içinde Sezen Aksu'nun bir firma tarafından sponsor yapılarak Şanlıurfa'ya geleceğini söyledi.
Yavaşcan, 11 Nisan Stadında vereceği ücretsiz konser ile Sezen Aksu'yu 2 gün misafir edeceklerini kaydetti. Vali Yavaşcan, Halil İbrahim Buluşmaları'nda Sezen Aksu'nun yanı sıra Mazhar-Fuat-Özkan (MFÖ), Türkçe öğrenen Macar asıllı sanatçı Hannah Berger, Sami Savni Özer ve sıra gecesi ekiplerinin de konser vereceğini kaydetti.
Vali Yusuf Yavaşcan, Halil İbrahim Buluşmaları'yla birlikte anılması ve buluşmaların sembolü haline gelmesi hedeflenen 'Altın Sofra İyilik Ödülleri' ile yardımlaşma ve dayanışmanın teşvik edilmesi amaçlandığını belirtti. (CİHAN)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 264
favori
like
share