Elazığ Sinema Derneği tarafından düzenlenen 2 .Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali 2 Mayıs 6 Mayıs 2009 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşuyor. Zengin film programı, etkinlikleri ve sürprizleri ile ikinci yılında daha büyüyen ve gelenekselleşme yolunda hızla ilerleyen festival, bu yıl da farklı etkinlikleri ile dolu dolu bir festival hazırlandı
İlk kez düzenlendiği 2008 yılından Elazığlı sinemaseverlerin merakla bekledikleri filmleri oyuncuları ve yönetmenleri ile Elazığlı sanat severlerle buluşturan festival bu yılda yepyeni bir festival içeriğiyle 02 mayıs-06 mayıs tarihlerinde Elazığ ve bölgesindeki sinema severleri festivallerde ödül almış filmlerle sinema dünyasının saygın isimlerini Elazığ’ a getiriyor. .
Ünlü yönetmenlerin 2008-2009 sezonunda gösterime girecek en yeni filmlerini de programına alan festivalde sinema severlerle buluşacak yapıtlardan, yenilikçi genç kuşağın eserlerini de kapsayan, geniş bir yelpazede, herkesin ilgi alanına hitap edecek, sinemaseverlere, görkemli bir görsel şölen sunmaya hazırlanıyor .
Festivale bu yıl yerli oyuncular, yönetmen, yapımcı, yazar ve basın mensubu konuk olarak katılacak ve film gösterimleri sonrasında yapılacak olan söyleşilerde Elazığ’lı sinemaseverlerle bir araya gelecek. Ayrıca sergiler ile birçok ilginç yan etkinliği de izleyicilerle buluşturacak.Film gösterimlerinin saatleri, 11.00, 14.00, 18.30, ve 20.30 olarak belirlendi. Ayrıca festivalin 11:00 ve 14.00 seanslarını “Bizim çocuklarımız” adlı Filmler Kuşağı” bölümleri de yer alacak.
Sinemanın Kalbi ELAZIĞ’DA Atacak!
2.Çayda Çıra film ve Sanat Festivali kapsamında bu yıl ilk kez vereceği ‘Onur Ödülleri’de sahiplerini bulacak. Sanatçılar, Türk Sinema Tarihi’nde ‘Sinemacılar Dönemi’ olarak bilinen ve sinemanın var oluşundan beri oynadıkları filmlerde, doğal oyunculukları ve oynadıkları karakterlere kattıkları güçlü etki ile sinemamızın starları olmalarının yanı sıra, ithal filmlerin sinema salonlarına seyirci çektiği bir dönemde, Türk seyircisinin yerli filmlere olan ilgisini arttırmasına sağladıkları katkı” nedeni ile ödüle değer görüldüler.

Festivalin “onur Ödüllerinin” Sahibiİlimizdeki sinema severleri ile buluştururken, diğer yandan, sinemamızın usta yönetmenlerinin son filmlerini ve genç yönetmenlerin ilk filmlerini de sinema salonlarına taşıyan ve seyirciyle buluşturan 2.çayda çıra film ve Sanat Festivalin ‘yerelden tüm dünyaya uzanmanın gerekliliğine inanmaktadır .
Bu anlamda sinemamıza ve sinemamızın büyük değerlerine de sahip çıkan festivalimiz, “sinemanın popüler, ancak aynı zamanda kolektif bir sanat olduğunu, perdenin önündeki isimleri saygıyla anarken, kimi zaman başrole, oyunuyla yardımcı olan oyuncuları, ışığıyla ve renkleriyle hayat veren görüntü yönetmenleri ve ışıkçıları, tasarımlarıyla yeni bir dünya kuran sanat yönetmenlerini, kısaca sinema sanatını sanat yapan ‘emekçilerin’ de saygıyla anılması gerektiği düşüncesi” ile bu yıl ilk kez ‘Onur Ödülleri’ veriyor . ELAZIĞ Devlet Tiyatrosunda yapılacak olan ve tüm gösterimlerin ücretsiz olduğu bu bölümde yer alan filmlerde görme engelliler için, herhangi bir anlatıcının veya konuşmanın olmadığı sahnelerde sesli betimleme yapılacak. Filmde sessiz gelişen olayların yer aldığı görüntüler ve karakterler arası ilişkiler sesli olarak anlatılacak.
Engelsiz Filmler Kuşağı
“Görme Engelliler İçin Film Gösterimi”
Görme engellilerin sinemada film “seyretme” rüyasını gerçekleştiren 2.Çayda Çıra Film Festivali’nin sosyal sorumluluk bilinci ile hayata geçirdiği bu bölümde yer alan alacak.
Sesli Betimleme Çalışma Grubu, görme engelli okullarında sesli betimlenmiş film gösterimleri yapmak, sivil toplum örgütlerinin ve medyanın bu konudaki desteğini almak ve Türkiye’deki görme engellilere Türkçe, sesli betimlemeli filmlerin ulaşmasını sağlama hedefi ile gönüllülerden kurulu bir örgüt.
Kendisi de görme engelli olan ve festival haftasında aramıza katılan Sesli Betimleme Çalışma Grubu üyelerinden Kenan Önalan,da aramızda olacaklardır.
ilk gösterim öncesinde basın mensuplarının da katılımı ile bir söyleşi gerçekleştirecek ve görme engellilerin de, film izleyebilmesi için yapımcı ve DVD dağıtımcılarına basın aracılığı ile çağrıda bulunacak.
Festivalin bu bölümünde yer alması planlanan filmler şunlar:


Beyaz Melek / The White Angel - Mahsun Kırmızıgül / Türkiye / 2007

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 265
favori
like
share