Aksanat ve İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Fransız filozof Gilles Deleuze‘ün düşüncesi üzerine konferans dizilerini sürdürüyor. Felsefe, yazın, sinema ve resim üzerine önemli yankılar uyandıran eserlerin yazarı olan bu önemli felsefeci temel bir tartışma konusu olmayı sürdürüyor.
Ali Akay tarafından düzenlenen konferans serisinin bu yılki teması « Deleuze ve Sanatlar ». Fransız ve Türk konuşmacılar, Deleuze ve Guattari’nin sanatla ilişkisi ve modernitemize ilişkin soruları tartışacaklar. Konuşmacıların sunumlarında, Kafka, Butler, Ernesto Neto, Fellini’nin Dammit’i gibi figürler olacağı gibi Deleuze ve Guattari’nin algı, duygu ile müzik kavramsallaştırmaları gündeme gelecektir.
Simültane çeviri.
Giriş ücretsizdir.
Konferanslarda ‘Organsız beden nasıl yapılır? Ernesto Neto’nun Anti-Leviathan’ı, Deleuze ve Guattari’nin duygulara ve algılara bakışındaki sanatsal ifade, Kafka’nın minör edebiyatının beraberinde güncel sanatta da yol açtığı minör politikalar, Samuel Butler’ın “Erewhon”adlı hikayesi sadece ”hiçbir yer” değil, ama aynı zamanda şimdi ve burada anlamına mı gelmekte, Deleuze ve müzik gibi konu başlıkları ele alınacak.
Konferans Programı:
4 Mayıs Pazartesi, saat: 18.00 - René SCHÉRER
‘Samuel Butler’ın “Erewhon”adlı hikayesi sadece ”hiçbir yer” değil, ama aynı zamanda şimdi ve burada anlamına mı gelmekte?’
5 Mayıs Salı, saat: 18.00 - Éric ALLIEZ
‘Organsız beden nasıl yapılır?’ Ernesto Neto’nun Anti-Leviathan’ı
6 Mayıs Çarşamba, saat: 18.00 - David LAPOUJADE
Deleuze ve Guattari’nin duygulara ve algılara bakışındaki sanatsal ifade
7 Mayıs Perşembe, saat: 18.00 - Jean-Paul MANGANARO
Fellini’nin Poe’ nun bir olağanüstü hikayesi Toby Dammit’ ten yola çıkarak dünyaya verdiği güzel bir cevap
8 Mayıs Cuma, saat: 18.00 - Ahmet SOYSAL
Deleuze ve müzik
9 Mayıs Cumartesi, saat: 15.00 - Ali AKAY
‘Kafka’nın minör edebiyatı beraberinde güncel sanatta minör politikalara yol açmakta mı?’
Ali AKAY,Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı. Sosyoloji ve çağdaş sanat üzerine yapıtları bulunuyor. Toplumbilim Dergisi (Bağlam Yayınları) yöneticisi. Deleuze’ün düşüncesini Türkiye’de ilk tanıtan ve yapıtlarını Türkçe’ye kazandıran ilk yazar.
Éric ALLIEZ Edebiyat ve felsefe doktoru. Middlesex Üniversitesi Modern Avrupa Felsefesi Merkezi’nde ders vermekte. Gabriel Tarde yapıtlarının editörlüğünü yaptı. Multitudes dergisinin kurucu üyesi.
David LAPOUJADE Paris-I Panthéon-Sorbonne Üniversitesi’nde öğretim görevlisi. Yayınlanan eserleri: William James, empirisme et pragmatisme (1997) (Türkçe çevirisi, Bağlam Yayınları), Fictions du pragmatisme (2008). Ölümünden sonra Deleuze’ün Minuit Yayınevi tarafından basılan eserlerinin editörlüğünü yaptı (Türkçe çevirisi, Bağlam Yayınları).
Jean-Paul MANGANARO Charles de Gaulle-Lille 3 Üniversitesi İtalyanca edebiyat bölümü öğretim görevlisi. Özellikle Calvino, Fellini ve İtalyan tiyatrosu ile ilgili birçok makale ve kitabı bulunuyor.
René SCHERER Paris VIII Üniversitesi profesörü. 1968 Mayıs’ındaki felsefe hareketinin önemli düşünürlerinden. Yapıtı Deleuze ve Foucault’nun yapıtlarıyla diyalog içerisindedir. Deleuze ve Guattari’nin kurduğu Chimères dergisiyle ortak çalışmalar gerçekleştirmekte.
Ahmet SOYSAL, Yazar ve felsefeci. Fenemenoloji, şiir ve sanat alanlarında birçok yapıtın yazarı. Aynı zamanda Merleau-Ponty, Bonnefoy ve Artaud’yu çevirdi.
4 - 9 mayıs
AkSanat
İstiklal Cad. Zambak Sok. No:1 Beyoğlu
0212.252.35.00

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 380
favori
like
share