Saniyede 6.1 Milyon Fotoğraf Çekebilen Kamera Üretildi

Bilim insanları, saniyede 6.1 milyon fotoğraf çekebilen, saniyenin 440 trilyonda biri oranında enstantane hızına sahip bir kamera üretti.

California Üniversitesi'nden (UCLA) optoelektronik uzmanı Keisuke Goda başkanlığındaki ekip tarafından üretilen fotoğraf makinesi, sıradan fotoğraf makinelerinde 1/1000'e kadar çıkan enstantane hızını (shutter speed) 1/440 trilyona (bir saniyenin 440 trilyonda biri) çıkarıyor.

Görüntüyü almak için, fotoğrafı çekilecek yüzeyin her bir piksele denk gelen alanına lazer ışını gönderen fotoğraf makinesi, yansıyan kızılötesi lazer ışınının gücünü arttırarak görüntü elde ediyor.

Kamera sıradan fotoğraf makinelerinin hiçbir şekilde ulaşamayacağı hıza sahip olsa da, ancak 3 bin piksellik görüntü çözünürlüğüne sahip. Günümüzde ortalama kalitedeki bir fotoğraf makinesinin piksel çözünürlüğü milyonlarla ifade ediliyor.

Goda'nın ekibi, bir sonraki hedeflerinin saniyede 100 milyon fotoğraf çekebilen, ve en azından 2 milyon piksellik çözünürlüğe sahip bir makine yaratmak olduğunu ifade ediyor. UCLA'dan Bahram Jalali yardımıyla çalışmalarını sürdüren Goda, bu hedeflerine enstantane hızından feragat ederek ulaşabileceklerini ifade ediyor. Jalali, bunun saniyenin bir trilyonda biri hızında geliştirilmiş bir enstantane ile gerçekleşebileceğini söylüyor.

Saniyede bu kadar çok fotoğraf çekebilen bir kameranın özellikle takip edilemez hızlarda hareketler gerçekleştiren böcekler gibi yaratıkların incelenmesinde kullanılması mümkün.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 263
favori
like
share